Czy w ciąży można farbować włosy?

Farbowanie włosów to proces, podczas którego składniki chemiczne prowadzą do rozpulchnienia włosa, czyli odchylenia jego łusek - wszystko po to, by barwnik mógł wniknąć w głębokie warstwy włosów i zapewnić długą trwałość koloru.

Są również farby, które pokrywają jedynie wierzchnią warstwę włosa - ale odbywa się to kosztem trwałości koloru.

Pamiętaj, by przy farbowaniu włosów w ciąży wykonać próby uczuleniowe na skórze - nawet jeśli produkt do tej pory Cie nie uczulał, teraz może się to zmienić!

Na rynku dostępna jest cała gama produktów, które różnią się składem, trwałością oraz stopniem wnikania w strukturę włosa. Jakie jednak kosmetyki można bezpiecznie stosować do farbowania włosów w ciąży?

Trwała koloryzacja w ciąży - z amoniakiem

Obecnie najpopularniejszą metodą farbowania włosów w Polsce jest trwała koloryzacja. Oznacza to, że farba przenika w najgłębsze struktury włosa dzięki nośnikowi - w tym przypadku amoniakowi.

To substancja o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu. Czy jednak farbowanie włosów taką farbą jest bezpieczne dla kobiety w ciąży?

Opinie lekarzy w tej kwestii są podzielone, ze względu na brak jednoznacznych badań. Faktem jest, że amoniak naniesiony na skórę głowy (co przy koloryzacji jest nieuniknione) może w śladowych ilościach przeniknąć do organizmu kobiety.  Nie są to natomiast wartości, które mogłyby zaszkodzić dziecku - amoniak jest gazem, dlatego szybko ulatnia się z włosów. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie lub w przeszłości reagowałaś alergicznie, możesz wybrać farby, które nie zawierają tego dodatku.

Trwała koloryzacja  w ciąży - bez amoniaku

Do farbowania włosów w ciąży lepszym wyborem mogą wydawać się farby, w których zamiast amoniaku stosuje się sole amonowe (MEA). Substancja ta nie ma zapachu oraz nie podrażnia skóry. Wadą MEA jest stała forma - oznacza to, że farby z tym składnikiem ciężej zmyć ze skóry, co powoduje dłuższe wystawianie skóry na ich działanie. W konsekwencji, również może doprowadzić do podrażnienia skóry i uczulenia, tak jak amoniak.

Sole amonowe mogą również prowadzić do wysuszenia skóry, a w konsekwencji także do łupieżu, osłabienia włosów i ich wypadania. Jest to szczególnie ważne przy farbowaniu włosów w ciąży, ponieważ ich struktury są już osłabione - organizm ciężarnej pobiera dużo mikro i makroelementów, kosztem budowy włosów i paznokci.

Jeśli jednak zdecydowałaś się zastosować farbę zawierająca MEA, pamiętaj by po koloryzacji dokładnie usunąć jej resztki ze skóry głowy oraz nie trzymać farby na włosach dłużej niż 20 minut.

Trwała koloryzacja w ciąży - henna

Alternatywą dla chemicznych preparatów do farbowania włosów jest henna - czyli ziołowy barwnik. Jest on pozyskiwany z liści i pędów rośliny lawsonia bezbronna.

Aby go uzyskać, roślina jest rozdrabniana, gotowana, a następnie suszona. W ten sposób powstaje henna - barwnik o zapachu trawy, który nie tylko pozwala na farbowanie włosów, ale zawiera również cenne składniki mineralne (wapń, magnez, potas, witaminy A, B i D).

Henna nie zapewnia oczywiście takich efektów, jak chemiczna koloryzacja - odpadają zatem wszelkie radykalne zmiany koloru (np. z ciemnych na jasne). Farbowanie włosów w ciąży za pomocą henny jest jednak bezpieczniejsze - substancja ta nie wywołuje uczulenia ani podrażnień skóry. Ponadto, henna nakładana wraz z odżywką dodatkowo nawilża włosy i wzmacnia ich strukturę.

Czysta henna do włosów zawiera w składzie tylko jedną substancję - Lawsonia Inermis. Dodatkowo - w zależności od koloru, jaki chcesz uzyskać -w składzie mogą pojawić się barwniki - Indigofera Tinctoria (Indygo, do ciemnych włosów) oraz Emblica Officinalis (Amba, do jasnych włosów). Czysta henna barwi włosy na rudy kolor.

Trwała koloryzacja w ciąży - ziołowe farby

Do farbowania włosów w ciąży mogą sprawdzić się także ziołowe farby, które można kupić w większości sklepów zielarskich oraz niektórych drogeriach. Farby te bazują na hennie, ale posiadają w sobie dodatkowe składniki - wzmacniające kolor, nawilżające włosy czy wzmacniające ich strukturę - i podobnie jak czysta henna, nie zapewnią radykalnej zmiany koloru.

Ziołowe farby również nie powinny wywoływać podrażnień skóry, jednak dla pewności lepiej wykonać próbę alergiczną przed farbowaniem. Dodatkowo, przed zakupem zapoznaj się ze składem farby - im krótszy, tym lepsza farba!

Półtrwała koloryzacja w ciąży - farby od 8 do 24 myć

Farbowanie włosów w ciąży za pomocą półtrwałych środków (tzw. szamponetek) to szybki sposób na odświeżenie koloru, z gwarancją jego zmycia. Ta metoda polecana jest szczególnie dla kobiet, które chcą tylko wzmocnić kolor - szamponetka, podobnie jak henna, nie zapewni radykalnej zmiany.

Półtrwała koloryzacja jest o wiele bezpieczniejsza dla kobiet w ciąży niż trwała. Szamponetki są nieinwazyjne - nie zawierają amoniaku ani żadnej podobnej substancji. W przypadku farbowania półtrwałego lub nietrwałego kolor jedynie otula łuski włosa, ale nie wnika do środka - dlatego łatwiej zmyć taki środek również ze skóry.

Na rynku dostępne są farby do nietrwałej koloryzacji - 8 do 10 myć - oraz półtrwałej - 18 do 24 myć. Wadą stosowana szamponetek jest ich szybka zmywalność oraz mały wybór kolorów.

Czy można rozjaśniać włosy w ciąży?

Rozjaśnianie włosów działa podobnie jak trwała koloryzacja - przy pomocy utleniacza ma za zadanie radykalnie zmienić kolor włosów. Również w przypadku rozjaśniacza śladowe ilości dostają się do organizmu poprzez skórę - jednak nie do krwiobiegu, co sprawia, że jest on bezpieczny dla kobiet w ciąży.

Warto sięgnąć po rozjaśniacz, który w swoim składzie nie zawiera amoniaku - unikniesz w ten sposób podrażnień skóry i dróg oddechowych. Jeśli rozjaśniasz włosy u fryzjera, poinformuj go o ciąży - wtedy do zabiegu zostaną wykorzystane produkty o składzie nieszkodliwym dla kobiet ciężarnych.

Rozjaśnianie włosów w ciąży - balejaż, ombre, sombre

Farbowanie włosów w ciąży może być uciążliwe - dlatego na ten czas warto pomyśleć o rezygnacji z całkowitego malowania włosów. Alternatywą może być częściowa koloryzacja włosów, która nie wymaga comiesięcznego farbowania odrostów.

  • Balejaż to technika koloryzacji, która wraca do łask - w zupełnie nowej odsłonie! Metoda ta polega na zrobieniu różnobarwnych pasemek na całej długości włosów. Dobrze wykonany balejaż zwiększa optycznie objętość włosów i - co najważniejsze - nie wymaga częstych poprawek! Zabieg ten może być wykonywany nawet raz na pół roku.
  • Ombre to metoda, w której farbowana jest jedynie dolna połowa włosów, a pomiędzy górną a dolną warstwą kolorów tworzone jest łagodne przejście. W przypadku ombre efekt jest niezwykle wyrazisty - łączone są nawet brązy z bardzo jasnym blondem. Ombre to idealne rozwiązanie, by uniknąć częstego farbowania włosów w ciąży.
  • Sombre to odmiana ombre - również polega na różnicy kolorów pomiędzy górną a dolną warstwą włosów. Sombre jest jednak o wiele delikatniejsze - różnica między odcieniami to zaledwie jeden-dwa tony. Jest to również idealna metoda na uniknięcie farbowania włosów w ciąży - zwłaszcza dla kobiet, które nie są przekonane do dużej różnicy między warstwami włosów, jak w ombre.
  • Flamboyage to kolejna z metod delikatnej, naturalnej koloryzacji włosów. Po francusku słowo to oznacza "błyszczeć" - i takie jest główne założenie tej techniki. Flamboyage polega na rozmieszczeniu na grubszych pasmach na całej długości włosów farby - jaśniejszej lub ciemniejszej o ton od naturalnego koloru. Dzięki temu uzyskany zostaje efekt muśnięcia słońca lub pogłębienia koloru. Flamboyage sprawdzi się idealnie, jeśli chcesz uniknąć malowania włosów w ciąży - jedna koloryzacja tą metodą da długo utrzymujący się efekt. Ponadto, w trakcie tego zabiegu farba nie jest nakładana bezpośrednio na skórę głowy - co sprawia, że można go wykonać nawet będąc już w ciąży.

Farby do włosów dla kobiet w ciąży

Nie istnieje specjalna linia produktów dla kobiet w ciąży - ponieważ farbowanie włosów w tym stanie nie powoduje skutków ubocznych. Przy wyborze farby do koloryzacji trwałej warto kierować się tym, by nie zawierała amoniaku - jego działanie na skórze oraz zapach mogą spowodować reakcje alergiczne oraz podrażnienia górnych dróg oddechowych i skóry głowy.

W trakcie ciąży sięgaj po sprawdzone produkty - nie eksperymentuj! Pamiętaj jednak, by zawsze wykonać test alergiczny na skórze - nawet jeśli farba wcześniej Cie nie uczuliła, może zrobić to teraz.

Farbowanie włosów henną w ciąży to bezpieczna metoda na zmianę koloru o 2-3 tony w stosunku do naturalnego. Prawdziwa henna ma jeden składnik - roślinę, jest więc w 100% bezpieczna dla skóry głowy oraz organizmu ludzkiego.

Jeśli jako swoją metodę malowania włosów w ciąży wybierzesz hennę, zwróć jedynie uwagę na dodatki. Henna powinna być nakładana na włosy wraz z odżywką - najlepiej, by ta druga nie miała w składzie SLS oraz SLL, czyli silikonów, ponieważ mogą one podrażniać skórę głowy.