Emerytury dla matek: projekt ustawy już gotowy

Jak zapowiedziała wicepremier Beata Szydło, jest gotowa pierwsza wersja projektu ustawy dotyczącej emerytur dla matek. Projekt ma na celu docenić matki, które zdecydowały poświęcić czas wychowaniu dzieci. Ustawa ma trafić do Sejmu już we wrześniu.

Jeśli będzie akceptacja premiera, skierujemy go do konsultacji. Chcemy, żeby odbyły się one w okresie wakacyjnym, a we wrześniu ustawa mogłaby trafić do Sejmu. Od nowego roku mogłaby zacząć obowiązywać. - powiedziała Beata Szydło dla "Gościa Niedzielnego"

Emerytury dla matek w wysokości 1000 złotych będą przysługiwały mamom czwórki dzieci i więcej, nawet wówczas, jeśli nie przepracowały ani jednego dnia. A co z mamami, które są czynne zawodowo? Dla tych mam, Beata Szydło również ma propozycję:

Mamom, które są czynne zawodowo, ale też mają co najmniej czworo dzieci, zaproponujemy możliwość przeliczenia wyższej emerytury. -  dodała wicepremier Szydło

Emerytury dla matek: ile będą kosztować państwo?

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, emerytury dla matek mających co najmniej czworo dzieci, to koszt 8,74 mld zł w ciągu 10 lat.

Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury, a w przypadku gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie z ZUS lub KRUS niższe od emerytury najniższej - będzie ono podwyższane do kwoty najniższej emerytury. - zapowiada resort.

Emerytury dla matek: od kiedy?

Ostatnio Beata Szydło zapowiedziała, że emerytury dla matek mają obowiązywać już od 2019 roku. Jak zapowiada wicepremier, nowe przepisy będą obowiązywały również mężczyzn, jednak szczegóły jak na razie nie są znane.

Według szacunków ministerstwa z emerytur dla matek ma zamiar skorzystać około 80 tys. osób, nie tylko kobiet, ale również ojców, którzy zajęli się wychowaniem dzieci.

Zobacz też: Zmiana czasu z zimowego na letni 2018: czy UE zmieni uchwałę?