Dlaczego włosy się elektryzują?

Zjawisko elektryzowania się włosów wymaga krótkiej powtórki z lekcji fizyki. Włos jest naładowany dodatnio, podobnie jak cząstki tkanin, oraz unoszący się w powietrzu kurz. Jeśli włos jest suchy, porowaty i przez to ma otwarte łuski - prawdopodobieństwo spotkania się tych jonów ze sobą drastycznie wzrasta. Wiemy, iż plus z plusem się od siebie odpychają, włosy się unoszą - i tak właśnie powstaje zjawisko elektryzowania się.

Elektryzujące się włosy - ten sposób zawsze działa!

Jak doraźnie pomóc elektryzującym się włosom? Do ich stylizacji używaj grzebienia lub szczotki, uprzednio spryskując je lakierem do włosów. Lakier wygładzi kosmyki, delikatnie je oblepi, co sprawi że będą trzymać razem. Znaczący jest też materiał, z którego zrobiony jest grzebień lub szczotka - plastikowe akcesoria niestety wpływają na pogorszenie elektryzowania się włosów, wybieraj najlepiej drewniane grzebienie, które mają ładunek obojętny - drewno nie przewodzi prądu.

Elektryzujące się włosy - co jeszcze możesz zrobić?

Aby zapobiec elektryzowaniu się włosów, musisz podjąć odpowiednie kroki już na etapie pielęgnacji. Staraj się robić wszystko, aby Twoje włosy miały odpowiedni poziom nawilżenia, co zaowocuje mniejszą ich porowatością. Pomocne będą maski, które stosuj nawet 2 razy w tygodniu, a także nigdy nie zapominaj o nałożeniu odżywki po umyciu włosów. Wybieraj kosmetyki, które z w składzie mają keratynę, kwas hialuronowy czy aloes. Pamiętaj, że aby łuska włoska zamknęła się, powinnaś na koniec mycia spłukać je chłodną wodą. Dla fanek naturalnej pielęgnacji - nakładaj na włosy od końcówek do połowy ucha olej - lniany, z awokado, czy z pestek winogron - zapobiegają uciekaniu wilgoci z włosa. Olej możesz pozostawić na noc - spokojnie, włosy nie będą tłuste jeśli po ich umyciu zastosujesz odżywkę. Zaopatrz się również w nawilżacz powietrza do biura, czy do domu - suche powietrze to wróg gładkich włosów.

Elektryzujące się włosy - kosmetyki antystatyczne

Elektryzowanie się włosów to problem na tyle uciążliwy, że producenci kosmetyków postanowili wyjść mu na przeciw, wprowadzając na rynek specjalne preparaty antystatyczne. Najczęściej są to spraye, którymi spryskujemy włosy tuż przed lub po ich stylizacji. Jak działają? Zmniejszają, lub neutralizują dodatni ładunek włosa, przez co nie jest w tak dużym stopniu odpychany przez jony w powietrzu. Na podobnej zasadzie działają płyny do płukania tkanin - warto więc w zimie używać ich do swetrów i przede wszystkim czapek i szalików.

Elektryzujące się włosy - oczyszczanie

Remedium na elektryzujące się włosy to głównie nakładanie na nie sporej ilości kosmetyków. Ciężko jest uniknąć w nich silikonów i SLSów, które w dużej ilości pogarszają elektryzowanie się włosów. Dlatego, aby usunąć nadbudowane resztki kosmetyku, raz w tygodniu zafunduj włosom oczyszczające spa. Wybierz szampon mocno oczyszczający, możesz też pokusić się o odświeżający peeling do skóry głowy. Nie szoruj agresywnie włosów - niepotrzebnie je osłabisz. Ostatnie spłukanie zrób w chłodnej wodzie. Bądź delikatna przy osuszaniu włosów ręcznikiem, aby nie otworzyć łusek włosa - zawiń je w turban i pozwól im samodzielnie oddać wilgoć w materiał.

Elektryzujące się włosy - zaakceptuj i pokochaj

Zamiast frustrować się grymaśnymi kosmykami, weź byka za rogi i pokochaj swoją niesforną fryzurę! W galerii podrzucamy kilka inspiracji. Do pracy możesz związać włosy w luźny kucyk, albo w uwielbiany przez blogerki messy bun, w przypadku tych fryzur nie liczy się gładki włos a artystyczny nieład! Na wieczór proponujemy zabawę z akcesoriami do włosów - perłowe opaski, czy świecące spinki i wsuwki utrzymają niesforne włosy w ryzach i dodadzą Twojej stylizacji modnego sznytu. Teraz hit rodem z podstawówki - przeproś się ze starą, dobrą karbownicą i pokarbuj kilka luźnych pasm na włosach - będzie ciekawie i puszące się kosmyki nie będą rzucać się w oczy. To samo tyczy się pofalowanego nieładu - najmodniejsza fryzura 2020 - Cool Girl Bob, to właśnie taka, gdzie tylko w niewielkim stopniu kontrolujemy to, co dzieje się na głowie.