Eksperyment, w którym wzięło udział 102 uczniów, w wieku od 12-18 lat, dotyczył uzależnienia od internetu. Zorganizowała go fundacja Dbam o Mój Z@sięg we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim. Młodzież na 72 godziny została odłączona od Internetu, obserwacje były bardzo ciekawe.

Pomysłodawcą projektu jest Dr Maciej Dębski, który postanowił sprawdzić jak bardzo współczesna młodzież uzależnia swoje życie od Internetu. Na ile jest samodzielna i samowystrarczalna bez smartfona.

JAK BARDZO MŁODZIEŻ JEST UZALEŻNIONA OD INTERNETU?

45,8% młodzieży i dzieci stara się mieć telefon zawsze przy sobie, również wtedy, kiedy kładzie się spać i kiedy wstaje z łóżka, a prawie 33% odczuwa niepokój, kiedy jest rozładowany. Ponad połowa, 54,9% przyjmuje za to do znajomych osoby, które zna, ale nigdy ich nie widziała. Staje się jasne, że w naszym życiu łączy się zupełnie naturalne to, co należy do świata wirtualnego i realnego.

Wyłączenie komputera i oddanie smarfona w pierwszym momencie, nie stanowiło kłopotu dla młodzieży, która brała udział w badaniu. Ale tylko na początku.... Potem rzeczywistość zweryfikowała jak bardzo dzieci uzależnione są od nowych mediów.

Problemy pojawiły się już na etapie załatwiania najprostszych codziennych spraw.

  • Spóźnienia do szkoły
  • Problem z dojechaniem na czas
  • Brak oceny ile czasu im to zajmie

Do tej pory wszystkie te informacje dostarczał im internet.

Przeczytaj również:

Zobacz także:

 

ŚWIATŁO MIĘDZY OCEANAMI: dlaczego warto zobaczyć ten film?