Edukacja seksualna

O tym jak ważna jest edukacja seksualna wyraźnie mówi nauka, wskazując, że dzięki prawidłowej edukacji możemy nie tylko zapobiec przemocy seksualnej, ale także rozwijać się od strony pozytywnej - poznając siebie, swoją anatomię oraz seksualność jako jedną ze sfer życia. Wszystko to wpływa bowiem na nasze zdrowie psychiczne. Wydawałoby się, że to wiedza, której nie trzeba będzie bronić. Okazuje się jednak inaczej. W związku z drastycznymi zmianami w polskim systemie prawnym już niedługo edukacja seksualna może być zagrożona 5-letnim więzieniem! Nasz polski krajobraz zdaje się być mocno archaiczny, biorąc pod uwagę, że Madonna - już 30 lat temu - poruszała ten temat w swoim wywiadzie, a jej słowa są wciąż bardzo aktualne. Co powiedziała gwiazda o edukacji seksualnej?

Madonna o edukacji seksualnej

Madonna od początku swojej kariery znana była z ostrego języka i odważnych wypowiedzi. Podczas wywiadu dla amerykańskiej stacji ABC News, gwiazda weszła w dyskusję z dziennikarzem na temat seksualności i edukacji w tym zakresie. Jej słowa poruszają swoją aktualnością - brzmią tak, jak gdyby były wypowiedziane wczoraj! Co zatem padło na antenie blisko 30 lat temu? Dziennikarz prowadzący wywiad powiedział wówczas Madonnie, że jej epatujące wyuzdanym seksem teledyski są zrozumiałe dla dorosłych, ale 10-letnie dzieci, które je oglądają, czują się zdezorientowane. Jak zareagowała gwiazda?

To dobrze. Niech zwrócą się z tym do rodziców. I niech rodzice im wyjaśnią, że to fantazja seksualna. I że istnieje coś takiego, tak jak istnieje przemoc. To może nie jest piękny obrazek, raczej przerażająca rzecz. Ale taka jest rzeczywistość. Dlaczego zajmujemy się przemocą i seksizmem, a ignorujemy seksualność? Dlaczego? Telewizja nawet nie chce emitować reklam prezerwatyw, antykoncepcji, bezpiecznego seksu. Udajemy, że nastolatkowie nie uprawiają seksu. Jak można być takim ignorantem? – odpowiedziała Madonna.

Trzeba przyznać, że choć teledyski Madonny faktycznie często były kontrowersyjne, to gwiazda miała dużo racji mówiąc o tym, że zamiast ignorować seksualność i udawać, że ten temat nie istnieje, należy rozmawiać z dziećmi i tłumaczyć im czym jest seksualność i jak zdrowo eksplorować ten obszar. Najbardziej przerażające jest jednak, że mamy rok 2019 i, przynajmniej w Polsce, nie zmieniło się w tym zakresie prawie nic, a nasza sytuacja przypomina tą, o której opowiadała Madonna blisko 30 lat temu. Co gorsza, nadchodzące zmiany w polskim prawie, nie zwiastują szans na poprawę sytuacji. Nie pozostaje nam jednak nic innego, jak być dobrej myśli!