Echoizm - co to takiego?

Zapewne niewiele z was spotkało się z pojęciem "echoizmu". Nic dziwnego, ponieważ to jeden z nowszych terminów używanych przez psychologów, który został spopularyzowany przez Craiga Malkina - psychologa klinicznego i wykładowcę Harvard Medical School. Malkin w swojej książce z 2016 roku "Rethinking Narcissism", opisuje, co charakteryzuje echoistów.

Osoby cierpiące na echoizm na pierwszym miejscu stawiają potrzeby i pragnienia innych, zapominając przy tym o swoich. Cechuje je wycofanie i brak asertywności. Nie potrafią przyjmować komplementów - to je strasznie peszy. Są to osoby bardzo wrażliwe i uczuciowe.

Echoizm - skąd się bierze?

Jak podkreśla Malkin, taka postawa bierze się zazwyczaj z dzieciństwa i przytacza swój przykład: dziecka wrażliwego wychowywanego przez matkę, która skupiała na sobie całą uwagę. On chcąc nawiązać z nią relację, sam musiał usunąć się w cień. Jak wspomina Malkin powtarzał przy tym jak echo jej potrzeby i pragnienia.

Ale to niejedyna przyczyna takiego schematu postępowania. Inną jest fakt, że czasami rodzice powtarzają swoim dzieciom, żeby zbytnio nie koncentrowały się na sobie, co powoduje, że dziecko traci poczucie wyjątkowości.

Echoizm: przeciwieństwo narcyzmu

Echoizm to przeciwieństwo narcyzmu. I o ile narcyzi uwielbiają być w centrum zainteresowania i chcieliby być komplementowani przez cały czas, to echoiści wręcz boją się być oskarżeni o narcyzm. Odczuwają lęk przed wyróżnieniem i docenieniem.

Bardzo niebezpieczne jest spotkanie narcyza z echoistą, ponieważ ci pierwsi bez problemu manipulują drugą grupą.

Echoista jest idealnym przyjacielem. Potrafi wysłuchać, służy radą i wspiera. Niestety nie jest zbyt wylewny i nie uzewnętrznia się, przez co ciężko stwierdzić, kiedy tak naprawdę potrzebuje pomocy.

Większość ludzi, którzy zmagają się z echem, nienawidzi własnych potrzeb. Nie czuje się z nimi dobrze, ponieważ z ich dotychczasowych doświadczeń wynika, że gdy za bardzo skupili na sobie uwagę, tracili kontakt z ludźmi, na których im zależało. – przekonuje Craig Malkin.

Jak sobie pomóc, jeśli jesteś echoistą? Odpowiedź znajdziesz w naszej galerii.