Utrwalanie poczucia własnej wartości oraz stereotypów, rozpoczyna się na bardzo wczesnym etapie życia dziecka. 6 letnia dziewczynka ma często już mocno ukształtowane poczucie własnej wartości. Opublikowane w magazynie Science badania mówią, że dziewczynki od 6. roku życia uważają, że chłopcy są mądrzejsi od nich. W celu ustalenia wyników, zbadano 400 dzieci w wieku od 5 do 7 lat.

Na czym polegało to badanie?

Początkowo dzieci usłyszały opowiadanie o kimś kto jest "bardzo inteligentny". Nie podano płci tej osoby, a dzieci musiały wskazać na bohatera, mając do wyboru dwóch mężczyzn i dwie kobiety będące w tym samym wieku i posiadające ten sam styl ubierania się. Dzieci w wieku lat 5 wskazywały na swoją płeć, 6 i 7- letnie w większym stopniu wybierały mężczyzn.

Drugi eksperyment

W celu potwierdzenia swoich opinii i wyników badań, naukowcy postanowili przeprowadzić kolejny ekspertment. Przedstawili dwie aktywności. Jedna była opisana, jako ta dla "bardzo, ale to bardzo inteligentnych dzieci", a druga jako aktywność, która "sprawia wiele wysiłku". Wszyscy 5- latkowie chcieli wziąć udział w pierwszej z nich. W przypadku 6 i 7 latków, dziewczynki wybierały drugi wariant. Następnie poprosił uczestników, aby ustalili, które dzieci mają najlepsze wyniki w nauce. W tym przypadku dziewczęta miały tendencję do wyboru dziewczyny. To dowodzi, że dla nich bycie osobą inteligentną nie jest związane z dobrymi wynikami w nauce. To bardzo ciekawe spostrzeżenia, które warto brać pod uwagę. Andrei Cimpian twierdzi, że musimy zaszczepić ideę, że sukces nie jest wrodzony. Tak więc, aby uniknąć seksistowskich stereotypów, pozwólmy im zrozumieć naszym córkom, że są inteligentne i że mogą osiągnąć to, co chcą.

Przeczytaj również:

72 h bez Internetu - eksperyment