Mocne kolaże pokazujące rozłam między Wschodem a Zachodem

Piękne niemowlaki z reklamy kontra wychudzone ciałka dzieci z Afryki, płacząca nad Oscarem Lady Gaga i ranne afgańskie dziecko w obskurnym szpitalu. Takie, niełatwe, obrazy serwuje swoim obserwatorom turecki artysta Uğur Gallenkuş. Śledzi go obecnie ponad 400 tysięcy osób, a dziesiątki komentarzy pod kolażami świadczą o sile jego obrazów. Komentarze na temat tego, co obecnie dzieje się w dwóch różnych światach są bolesne, bo prawdziwe. Zachód często nie chce zauważać problemów krajów słabiej rozwiniętych. Migracje w Ameryce Południowej, rebelie i wojny w afrykańskich państwach, głodujące rodziny w Afganistanie, problem współczesnego niewolnictwa, uchodźców, dzieci będące niewinnymi ofiarami konfliktów zbrojnych a sytuacje i wydarzenia, którymi zachwycają się i ekscytują ludzie z Zachodu. Zestawienia Gallenkusa trafiły do sieci całkiem niedawno, a już jest o nich bardzo głośno. 

"Mam mieszane uczucia co do tych kolaży. Poruszają i wyzwalają emocje, ale nie mogę po prostu ich "zlajkować", czuję, że to nie jest właściwy sposób podkreślenia ich wagi", pisze ktoś w komentarzu pod kolażem z wychudzonym dzieckiem i śpiącym we własnej sypialni kilkulatkiem.

"Twoje prace wiele dla mnie znaczą. Otwierają oczy.", komentuje inny internauta. 

Sam digitalowy artysta przyznaje, że mieszka w Turcji, w której sąsiedztwie znajdują się najbardziej niebezpieczne miejsca we współczesnym świecie.

Ten kontrast, dwa zupełnie różne światy, to dla mnie pobudka i inspiracja do tworzenia kolejnych kolaży. Początkowo o tych problemach mówiło się tylko w wiadomościach. Teraz dzięki mediom społecznościowym i mediom wizualnym, możemy komunikować niewygodną prawdę bardzo szybko i efektywnie", mówi sam autor. 

Dla nas nie ma bardziej wstrząsających obrazów, które tak głęboko zapadają w pamięć. To konto na Instagramie nie jest kolejnym kontem promującym trendy, to przejmująca galeria nierówności współczesnego świata. Trzeba ją zobaczyć.