Dlaczego Dorota Wellman traci wzrok?

Już w lutym pojawiły się pierwsze doniesienia o chorobie Doroty Wellman. Dziennikarka podczas prowadzenia programu "Dzień Dobry TVN" dostała takiej migreny, że musiała zejść z anteny. Teraz Dorota Wellman w rozmowie z "Faktem" opowiedziała, jak ataki migreny utrudniają jej normalne funkcjonowanie.

Dorota Wellman z migreną zmaga się od lat. Dziennikarka ma takie poważne ataki migreny, że traci wzrok, ma zaburzenia równowagi oraz utraty przytomności.

Mam problem z ciężkimi migrenami. To rzecz, która mnie w końcu zabije. (…) To są tak ogromne bóle głowy, że człowiek przestaje widzieć. Na początku pęka mi obraz w oku i widzę jakbym patrzyła przez kalejdoskop, czyli mam przed sobą obraz pęknięty na tysiąc kawałków. To pierwszy znak, że nastąpi atak i stracę wzrok do ślepoty – wyznała Dorota Wellman 

Dorota Wellman zaznacza, że migreny nie można rozpatrywać jako zwykły ból głowy. To poważna choroba, która niesie ze sobą poważne konsekwencje.

Najgorszemu wrogowi nie życzę tego, co przeżywam, kiedy migrena mnie dopada. Ponad 2 miliony ludzi w Polsce na to cierpi, ale postronni sobie myślą, że jak kogoś boli główka, to jest to jakaś głupota – dodaje Dorota Wellman.

Migrena: jakie są pierwsze objawy choroby?

Migrena to nie jest zwykły ból głowy. Migrena objawia się pulsującym, powtarzającym bólem, który może trwać od 4 do 72 godzin. Ból migrenowy za każdym razem ma inny stopień nasilenia i częstotliwość, dlatego jest tak nieprzewidywalny i uciążliwy dla chorujących na migreny.

Przy migrenie oprócz bólu głowy mogą występować inne dolegliwości, takie jak wymioty, nudności, światłowstręt, wrażliwość na zapachy i dźwięki. U niektórych osób przed wystąpienie migreny mogą pojawiać się tzw. aury migrenowe, czyli mroczki przed oczami, jasne plamy, zaburzenia ostrości widzenia, a nawet utrata wzroku.

Migrena: przyczyny

Jest kilka przyczyn migreny. Jedną z nich są uwarunkowania genetyczne. Jeśli w rodzinie występuje migrena, to bardzo prawdopodobne jest, że i my ja odziedziczymy.

Inne przyczyny migreny to: stres, owulacje, miesiączka, odwodnienie organizmu.

Zobacz także:

Migreny nie wolno lekceważyć. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o migrenie, należy skonsultować się z lekarzem, które zaleci odpowiednie leczenie.

Jak pokazuje przykład Doroty Wellman migrena może bardzo utrudniać normalne funkcjonowanie, a ataki migreny są niebezpieczne i nie należy ich lekceważyć.