1. Zmywaj zawsze w gumowych rękawiczkach – środki chemiczne bardzo zmiękczają nasze paznokcie, powoduje to ich łamanie się i rozdwajanie

2. Jedz produkty bogate w cynk – jego niedobory powodują białe, nieestetyczne plamki na paznokciach. Cynk znajdziesz m.in. w kiełkach pszenicy, sezamie, wołowinie, nasionach dyni, arbuzach, gorzkiej czekoladzie i orzeszkach ziemnych. W diecie paznokciowej powinno się tez znaleźć białko, wapń, żelazo i krzem.

3. Pij wodę – picie dużych ilości wody to najlepszy i najprostszy sposób na nawilżenie cery, ale także paznokci. Dzięki temu są o wiele mocniejsze

4. Używaj papierowego lub szklanego pilnika – jeśli nadal korzystasz z metalowego jak najszybciej to zmień! Papierowe i szklane są o wiele delikatniejsze, piłuj tez zawsze w jedną stronę, co zmniejsza rozdwajanie się paznokci.

5. Stosuj odzywki i top coat'y – przed pomalowaniem lakierem pokryj paznokcie odżywką, ochroni to płytkę przed lakierem dzięki czemu nie będzie przebarwiona. Top coat czyli preparat nakładany na lakier przedłuża jego trwałość, ale też sprawia, że paznokcie są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne (np. uderzenia).

6. Mocz paznokcie w oliwie – to prosta, ale niezwykle skuteczna metoda. Trzymaj paznokcie w podgrzanej oliwie przez kilkanaście minut, zabieg powtarzaj przynajmniej dwa razy w tygodniu.