Powstawanie i rodzaje odcisków 

Odcisk na pięcie, palcach czy boku stopy to najczęstszy efekt chodzenia w niedopasowanych butach. Za małe, za duże lub niewygodne buty powodują stały ucisk w jednym miejscu. W ten sposób powstają odciski (zwane również nagniotkami). 

To nic innego, niż zgrubienia naskórka, tworzące się pod wpływem tarcia lub ucisku mechanicznego. Mają one najczęściej postać bąbla, w którym zbiera się płyn. Odciski po kilku dniach wchłaniają się samoistnie, jednak sprawiają duży dyskomfort w czasie chodzenia, dlatego chcemy pozbyć się ich jak najszybciej. 

Odciski tworzą się najczęściej na piętach, ale także na palcach (w szczególności w tych miejscach, gdzie wyczuwalne jest wzniesienie kości) i między nimi. Mogą pojawić się również na podbiciach stopy.  

W zależności od tego, w obrębie jakiej tkanki powstaje odcisk, wyróżnia się ich kilka rodzajów:

 • odcisk prostowaty - występuje najczęściej na piętach;
 • odcisk naczyniowo - nerwowy -zlokalizowany na czubkach palców;
 • odcisk naczyniowy - tworzy się w miejscach nadmiernie obciążanych;
 • odcisk brodawkowaty - ma zazwyczaj białą obwódkę.

Odcisk pod stopą, na pięcie i na grzbietach palców jest najbardziej uciążliwy - obuwie powoduje kolejny nacisk, co sprawia ból. Na odciski stosuje się specjalne plastry i maści, które przyspieszają jego zanik. Najczęstszym popełnianym błędem jest przebijanie lub wycinanie odcisku samodzielnie. To prosta droga do zakażenia. 

Jak usunąć odcisk domowym sposobem? Podpowiadamy kilka metod, dzięki którym usuniesz odciski z korzeniem, na palcach u nóg oraz odciski między palcami u nóg.

Domowe sposoby: czosnek na odciski

Czosnek działa przede wszystkim antybakteryjnie i obkurczająco, Zmiękcza skórę, odkaża ją i dezynfekuje. 

Zobacz także:

Czosnek na odciski możesz stosować na dwa sposoby:

 • w formie pasty - rozgnieć ząbek czosnku i dodaj do niego kilka kropel soku z cytryny. Nanieś na odcisk, zaklej najlepiej plastrem i pozostaw na kilka godzin, a najlepiej na całą noc;
 • plasterek czosnku przyłóż do odcisku i zabezpiecz plastrem. Jednorazowo wystarczy pozostawienie na 2-3 godziny. 

Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, stosuj czosnek ostrożnie - może ją podrażnić.

Domowe sposoby: okłady na odciski

Doskonale zadziała również domowy okład na odciski. W niwelowaniu tej przypadłości najważniejsze jest zmiękczanie i nawilżanie skóry, a także dezynfekowanie jej. 

Jeśli masz w domu żel z aloesu (a jeszcze lepiej - aloes w doniczce), użyj go do zrobienia łagodzącego okładu na odcisk. 

Sok lub żel z aloesu nanieś w niewielkiej ilości na kawałek bawełnianej lub lnianej tkaniny i przyłóż do odcisku. Pozostaw nawet na całą noc. 

Domowe sposoby: maść na odciski

Innym rozwiązaniem na pozbycie się odcisku jest maść na odciski. Jeśli w swojej apteczce lub kosmetyczce masz maść z witaminą A - użyj jej!

Doskonale nawilży, zmiękczy i odżywi skórę, dzięki czemu odcisk ustąpi o wiele szybciej. Maść z witaminą A na odciski możesz aplikować kilka razy dziennie cienką warstwą lub nałożyć grubszą, zabezpieczyć plastrem i pozostawić na noc. 

Domowe sposoby: płyn na odciski

Do usunięcia odcisku w domowych warunkach nada się również płyn na odciski. Możesz zrobić go samodzielnie, używając tylko trzech składników:

 • wody;
 • kwasu acetylosalicylowego;
 • łyżki wody. 

W takim płynie zamocz wacik i przykładaj go do zmienionego miejsca na około 10 minut, nawet 2 razy dziennie. Ze względu na kwas acetylosalicylowy nie stosuj dłużej niż 3 dni. 

Jak zapobiegać powstawaniu odcisków?

Aby zapobiegać powstawaniu odcisków, warto przede wszystkim:

 • nosić wygodne obuwie, dopasowane idealnie do stopy;
 • korzystać z wkładek oraz obuwia z naturalnych, przewiewnych materiałów;
 • unikać nadmiernego obciążania stóp: stanie w jednej pozycji przez kilka godzin, długotrwałe chodzenie.

Warto również dbać o to, by stopy były zawsze doskonale nawilżone. Dzięki temu skóra będzie odporniejsza na uszkodzenia, a jeśli już do nich dojdzie - będą się szybciej goić.