Zdalna praca i opieka nad dziećmi to prawdziwa „mission impossible”. Pracujący rodzice muszą się sporo nagimnastykować, żeby pogodzić sferę zawodową z opieką nad dziećmi i wspólnym odrabianiem lekcji. Zwłaszcza, że w dobie zdalnego nauczania pracy domowej jest znacznie więcej niż dotychczas. W takim trybie nietrudno o rozproszenie uwagi, a najprostsze obowiązki stają się prawdziwym wyzwaniem. Jak zorganizować sobie dzień, żeby znaleźć choć trochę czasu na spokojną pracę – i nie zwariować od nadmiaru zadań? Oto kilka patentów, które pomogą wam uporać się z tym wyzwaniem.

Jak wytłumaczyć dziecku, że mama pracuje?

Łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Dużo zależy też od wieku i dojrzałości dziecka – nie każdy maluch zrozumie, dlaczego akurat w tej chwili nie masz dla niego czasu. Jednak wbrew temu, co najczęściej nam się wydaje, dzieci rozumieją znacznie więcej, niż przypuszczamy. Tłumacząc im tę nową sytuację, warto posłużyć się analogią do szkolnych obowiązków. Podaj jako przykłady zajęcia w szkole, odrabianie lekcji czy naukę do klasówki – i wytłumacz, dlaczego ty również potrzebujesz czasu na spokojną pracę. Traktuj dziecko po partnersku. Opowiedz mu, na czym dokładnie polega twoja praca i dlaczego wykonujesz ją zdalnie. Codziennie podziel się z nim swoimi planami. Powiedz o zadaniach, jakie cię czekają i czego będziesz potrzebować, żeby je zrealizować. Ważna rozmowa może np. wymagać zamknięcia się w drugim pokoju – warto powiedzieć o tym dziecku. Warto też podkreślić, ile czasu będzie trwała wideokonferencja oraz do której godziny będziesz pracować. Nie zapomnij też pochwalić malucha za to, że nie przeszkadzał ci w trakcie pracy.

Znajdź „ciche miejsce”

Zamknięty pokój jest niezbędny, jeśli oprócz zdalnej pracy w domu masz niesforne maluchy w wieku wczesnoszkolnym. Ciche miejsce może być wykorzystywane przez ciebie i innych domowników – a jeśli jest taka potrzeba, warto nawet ustalić „grafik”, kto i kiedy potrzebuje go najbardziej. Pokój do rozmów i tzw. cichej pracy można urządzić w sypialni, pokoju dla gości albo innym, mało używanym pomieszczeniu, które na co dzień traktujemy jak składzik. Warto też wprowadzić zasadę „zamkniętych drzwi”, zgodnie z którą jeśli rodzic pracuje w cichym pokoju i drzwi są zamknięte, to nie można tam wchodzić i mu przeszkadzać. Możecie wywiesić też na zewnątrz wywieszki informacyjne, przypominające te z hoteli. Dzięki temu dziecko wie, że teraz nie wolno przeszkadzać i jednocześnie uczy się, na czym polega odpowiedzialność i poważne podejście do pracy.

Zadbaj o szybki internet

Zasoby niezbędne do bezkolizyjnego wykonywania pracy to kolejny ważny punkt na naszej liście. Przy zdalnej pracy i nauczaniu, szybki internet to podstawa. Wysyłamy i odbieramy znacznie większą liczbę plików, spędzamy wiele godzin na wideokonferencjach i zdalnych prezentacjach – a nasze pociechy przez kilka godzin dziennie muszą być obecne na lekcjach online. W tej sytuacji doskonale sprawdzi się internet światłowodowy. Prędkość światła znacznie przewyższa tradycyjne połączenie kablem, dzięki czemu światłowód gwarantuje niezawodne połączenie z siecią, w tym także z zasobami w chmurze i możliwość przesyłania oraz odbierania plików o różnej wielkości.

W nowej ofercie T-Mobile superszybki internet jest dostępny w wariancie 300, 600 - a nawet 900 Mb/s. To znacznie przyspiesza codzienną pracę. I, co najważniejsze, umożliwia bezkolizyjne wykonywanie obowiązków w tym samym czasie, w którym twoje pociechy uczą się zdalnie lub odrabiają lekcje. Wbrew obiegowej opinii, internet światłowodowy jest dostępny nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach. W pakiecie T-Mobile otrzymujesz też możliwość korzystania ze 109 kanałów w IPLA TV, wśród których znajdziesz programy informacyjne, sport i rozrywkę dla całej rodziny.

Co zrobić, kiedy współdzielicie komputer?

To najtrudniejsze wyzwanie, jakie stoi przed pracującymi rodzicami. Ale nawet z tej sytuacji da się wybrnąć. Po pierwsze: spróbuj ustalić nowe godziny pracy, które uwzględnią przerwę na czas nauki. Część e-lekcji można nagrać lub zapisać i odsłuchać je później. Być może częściowo do pracy lub nauki wystarczy smartfon i nie zawsze potrzebujemy komputera? Warto sprawdzić także możliwości dofinansowania do zakupu domowego sprzętu lub możliwość skorzystania z zasobów szkolnych. W nowej ofercie internetu światłowodowego T-Mobile jest też możliwość zakupu laptopa do pracy lub dla dziecka w promocyjnej cenie. Abonament wynosi jedynie 40 zł miesięcznie, bez żadnych dodatkowych opłat.

Na koniec: zrób harmonogram dnia

Wspólnie z dziećmi zróbcie plan na cały dzień, który będzie jasno określał kto, czym i kiedy się zajmuje. To pomoże ustalić priorytety, podzielić zadania związane z domem i opieką nad maluchami oraz wyznaczyć czas na twoją pracę, naukę, odrabianie lekcji i odpoczynek. Dzięki harmonogramowi, dzieci będą dokładnie wiedzieć, kiedy rodzice kończą pracę i mają czas dla rodziny. Przy okazji uczą się też zarządzać własnym czasem i przyzwyczajają się do tego, że oprócz zabawy trzeba również znaleźć miejsce na obowiązki.

Zobacz także:

--

Materiał powstał we współpracy z T-Mobile.