Czy istnieje odpowiedni wiek na pierwsze dziecko?

Czy kobieta po 40-tce może spokojnie zajść w pierwszą ciążę? Nowe rozwiązania i czynniki społeczno-socjalne mają ogromny wpływ na zachodzenie w ciążę u kobiet. Nowe badania Głównego Urzędu Statystycznego przeprowadzone w Anglii i Walii porównują liczbę kobiet w pierwszej ciąży w zależności od przedziału wiekowego. Wygląda na to, że kobiet spodziewających się pierwszego dziecka w okolicach 20-tki jest nieco mniej, niż ciężarnych po 30-tce.

Liczby rosną też w przypadku kobiet rodzących pierwsze dziecko w okolicach 40-tki – w tej grupie wskaźnik dzietności podniósł się o 2,6 procent.

Badacze wskazują na kilka istotnych elementów takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim większe zaangażowanie kobiet na rynku pracy i większą liczbę kobiet z wyższym wykształceniem (co daje nam duży odsetek kobiet ambitnie pokonujących stopnie kariery w firmach). Niestety rosną też koszty utrzymania gospodarstwa domowego i wychowywania dziecka.

W 2017 roku wskaźnik ciąż u kobiet około 20-tki zaczął maleć o ok. 3,8 procent. Może to też mieć związek z urlopem macierzyńskim u młodszej grupy. Coraz trudniej młodym znaleźć pracę z dobrymi warunkami formalnymi, tj. kontraktem lub umową o pracę, co w przyszłości rokuje godnym urlopem macierzyńskim.

Pierwsza ciąża a młody wiek

Brytyjski Główny Urząd Statystyczny zwraca też uwagę na fakt, że nieznacznie spadły liczby ciąż u nieletnich (w Polsce niestety jest to cały czas spory problem). Jak Brytyjczycy zaradzili ciążom nastolatek? Postawili na rzetelną edukację seksualną i partnerską (dzieci od 15 roku życia mogą same decydować czy chcą chodzić na takie zajęcia), lepszy dostęp do antykoncepcji i większe możliwości wyższej edukacji dla młodzieży.

To dokładnie te postulaty, o które walczy m.in. Anja Rubik z akcją SEXED Pl w dzisiejszej Polsce.

W przypadku ciąż po 40-tce coraz więcej kobiet decyduje się na z pełną świadomością. Oczywiście, ryzyko pewnych nieprawidłowości może być większe w tej grupie wiekowej, jednak dzisiejsza ginekologia daje możliwość bardzo wnikliwej diagnostyki od samego początku prowadzenia ciąży.

Zobacz także:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez marta frej (@martafrej) Wrz 21, 2018 o 2:25 PDT