„Lawinia”, Ursula K. Le Guin, Książnica, ok. 34 zł
Powieśc uznawana za ukoronowanie pisarskiej kariery Urszuli K. Le Guin. Osadzona w realiach „Eneidy” Wergiliusza pełna magii i mitologii historia Lawinii, córki króla Lacjum. Lawinia dorastała w klimacie wolności i pokoju, dopóki nie zjawili się kandydaci do jej ręki. Jej matka nalega, by poślubiła urodziwego Turnusa. Tymczasem wróżby i proroctwa zapowiadają coś zupełnie innego…Lawinia postanawia sama zadecydować o swoim losie i opowiada nam to, o czym milczał w swoim dziele Wergiliusz.    

Zobacz także:

„Spa & wellness. Harmonia duszy i ciała”, Caroline Sylger-Jones, National Geographic, 59,99 zł
Przewodnik po wyjątkowych, ustronnych miejscach przeznaczony dla tych, którzy potrzebują prawdziwego odpoczynku. Jeśli jesteście zmęczone, znudzone, zdenerwowane, potrzebujecie wytchnienia, ucieczki od stresującej pracy czy związku lub po prostu chcecie poprawić kondycję i zmienić styl życia – ten przewodnik jest właśnie dla was. Znajdziesz tu informacje o ponad 400 najlepszych ustroniach i ośrodkach spa na całym świecie, oferujących wakacje z tańcem, tai chi, jogą, pilatesem, przygodą lub coachingiem życiowym. Są tu miejsca, specjalizujące się w ajurwedzie, zdrowiu i fitnessie, kreatywności, detoksykacji lub medytacji.        

„Potem”, John Updike, Rebis
Zbiór 21 późnych opowiadań Johna Updike, których wątki krzyżują się w Ameryce, Anglii, nad Morzem Śródziemnym, łączy je wszakże żelazna reguła: to ludzkie historie „trzeciego wieku”, gorzkich spełnień bądź „nowych początków”, kiedy marzenia nie słabną, lecz nabieraja innego smaku, sensu a zwłaszcza nowego wymiaru. Autro słynnej serii o Króliku daje kolejny popis swojej niezwykłej przenikliwości.  

„Niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa”, Eduardo Mendoza, Znak, ok. 25 zł W roku I n.e. pewien niewydarzony rzymski patrycjusz Pomponiusz Flatus, filozof z zamiłowania, wprawny orator o duszy detektywa, przypadkiem trafia na rubieże Cesarstwa Rzymskiego, do Ziemi Świętej. Szuka źródła o cudownych właściwościach, ale jedyne, co znajduje, to problemy gastryczne i nieprzychylna mu karawana Arabów. Ograbiony, głodny i wycieńczony skutkami cudownego działania wody źródlanej, szuka ratunku wśród krajanów zamieszkujących Nazaret, ale z pomocą nieoczekiwanie przychodzi mu pewien miejscowy chłopiec o imieniu Jezus. Jak zwykle błyskotliwy humor Mendozy!  

„Madame”, Antoni Libera, Znak, ok. 45 zł
Nowe wydanie świetnej powieści Antoniego Libery. Ironicznym portret artysty z czasów młodości, dojrzewającego w peerelowskiej rzeczywistości schyłku lat sześćdziesiątych. Narrator opowiada o swoich latach nauki i o fascynacji starszą od niego, piękną, tajemniczą kobietą, która uczyła go francuskiego i dała mu lekcję wolności. Jest to zarazem opowieść o potrzebie marzenia, o wierze w siłę Słowa i o naturze mitu, a także rozrachunek z epoką peerelu. Błyskotliwa narracja plus spora dawka dobrego humoru. Bawi i wzrusza.  

„Ada albo Żar”, Vladimir Nabokov, Muza, ok. 60 zł
Pierwszy polski przekład powieści Nabokova. Pełna namiętności i delikatnej erotyki rodzinna saga na ponad 800 stronach. Czternastoletni Van Veen poznaje swoją kuzynkę Adę, kiedy przyjeżdża na wakacje do Ardis - wiejskiej posiadłości ciotki. Oboje zakochują się w sobie do szaleństwa, ich uczucie jest niezwykle silne, gwałtowne i nasycone zmysłowością. Ojciec chłopaka postanawia natychmiast przerwać ten związek. Prawdziwa uczta dla miłośników dobrej literatury.  

„Deszczowa noc”, Jodi Picoult, Prószyński i s-ka, 32 zł
Co byś zrobiła dla ukochanej osoby? Skłamała? Dopuściła się kradzieży? Zabójstwa? Takie dylematy stoją przed bohaterami „Deszczowej nocy”. Cameron MacDonald jest szefem policji w małej, amerykańskiej miejscowości. Gdy jego kuzyn, Jamie, zjawia się w komisariacie i wyznaje, że zabił swoją śmiertelnie chorą żonę, Cam aresztuje go bez chwili wahania. Przesycona emocjami powieść „Deszczowa noc” dotyka wielu współczesnych dylematów etycznych.