Najnowsze badania psychologów z BMJ Open bazują na danych zebranych w latach 2010-2012, kiedy zapytano grupę docelową o różne aspekty ich życia intymnego. Badania przeprowadzono wśród 4839 mężczyzn i 6669 kobiet w wieku od 16. do 74. roku życia, które miały w ciągu roku przynajmniej jednego partnera seksualnego.

Kiedy tracimy zainteresowanie seksem?

Według wyników, ponad 15% mężczyzn i więcej niż 34% kobiet zdradziło brak zainteresowania seksem w ogóle. Naukowcy udowodnili, że ma to związek z wiekiem badanych oraz kondycją psychiczną i fizyczną obu badanych płci. Odpowiedzi „nie interesuje mnie seks” zdarzały się także znacznie częściej wśród osób, u których wcześniej zdiagnozowano jakąś chorobę przenoszoną drogą płciową lub zmuszaną kiedyś do seksu.

Oczywiście dotyczy to też kobiet i mężczyzn, którzy borykali się brakiem intymności w związku lub czujących się nieswojo w rozmowach o seksie.

Czy kobiety trudniej podniecić?

Jeśli chodzi o podział między płciami – z badań BMJ Open wynika, że to kobiety dwa razy częściej tracą zainteresowanie seksem niż mężczyźni. Najczęściej zdarza się to w relacjach, które trwają ponad rok – wtedy kiedy może się pojawić emocjonalna luka w związku. W takich przypadkach, wiele kobiet nie jest w stanie się zaangażować w życie seksualne z partnerem.

Jak wiadomo, warto podtrzymywać płomień w relacji i wzajemnie dbać o swoje libido. W miarę upływu czasu bowiem stajemy się dla siebie mniej atrakcyjni. Nie jest to rzecz jasna reguła, ale zdarza się w wielu przypadkach. Nie pozbędziemy się rutyny w długoletnich związkach, ale możemy od czasu do czasu dodać im pikanterii, podniecić partnera nawet w trywialny sposób np. kupnem nowej bielizny. O seksie trzeba też nauczyć się rozmawiać, nie stronić od intymnych wymian zdań. Nie chcemy przecież, żeby nasze życie seksualne całkiem zanikło, prawda?

CZY WIECIE KIEDY ZMIENIAMY CZAS NA ZIMOWY?