Wyciskanie pryszczy: dlaczego nie powinnaś tego robić

Wiemy, że ciężko się powstrzymać, szczególnie jeśli wyprysk postanowił zadomowić się na środku czoła. Musisz wiedzieć, że wyciśnięcie pryszcza w domowych warunkach może nieść za sobą konsekwencje, których nie będziesz się mogła długo pozbyć. Po pierwsze, wyciskanie pryszczy bardzo często prowadzi do powstawania blizn, które później usuniesz tylko za pomocą kuracji laserem. Jak to możliwe? Duszenie, drapanie i ciśnięcie skóry powoduje jej uszkodzenie, a w efekcie powstanie blizn (szczególnie, jeśli w trakcie wyciskania pojawi się krew). Kolejne zagrożenie, a jednocześnie bardzo prawdopodobny scenariusz, to zainfekowanie ranki po wyprysku. To prowadzi do zaognienia, pieczenia i wydłużenia czasu gojenia się skóry, a dodatkowo sprzyja powstawaniu przebarwień. 

Jak zagoić pryszcz po wyciśnięciu?

Stało się, nie mogłaś się powstrzymać i zgrzeszyłaś przy powiększającym lusterku. Skoro mleko się rozlało, podpowiemy co robić, aby uniknąć przykrych konsekwencji z wyciśnięcia wyprysku.

Utrzymuj skórę w czystości. To bardzo ważne, zwłaszcza, że mikrouszkodzenia skóry przy wyciskaniu pryszcza stanowią świetną przepustkę dla bakterii i zarazków, które towarzyszą nam każdego dnia. Myj twarz delikatnym żelem i nie dotykaj tego miejsca! Jeśli nie chcesz, żeby wdała się infekcja, myj ręce, pędzle do makijażu przed manipulowaniem przy twarzy. W idealnym świecie powinnaś też regularnie przecierać smartfona płynem antybakteryjnym

Bądź delikatna. Na czas gojenia się skóry po wyciśnięciu wyprysku, zapomnij o mocnych kosmetykach. Wszelkie składniki, które mogą jeszcze bardziej podrażnić to miejsce, takie jak witamina C, retinol, kwasy, zamień na delikatne kremy nawilżające. Koniecznie bezzapachowe.

Nie zrywaj strupka! Strup, który tworzy się na ranie, to etap jej gojenia i nie możesz go zrywać! To naturalny opatrunek na ranę, pod którym skóra może przeprowadzać procesy odbudowy. Zrywanie strupów to prosta droga do powstania blizn

Chroń przed Słońcem. Świeża rana sprzyja powstawaniu przebarwień pod wpływem promieniowania UV. Skóra chce ochronić wrażliwe i uszkodzone miejsce przed promieniowaniem, produkując więcej melaniny. Takie przebarwienia ciężko usunąć domowymi sposobami.

Chroń przed zanieczyszczeniem. Ważne jest, aby chronić ranę przed dotykaniem, pocieraniem i zanieczyszczeniami. Pewnie ciężko będzie Ci zrezygnować z nakładania makijażu, dlatego sięgnij po specjalne plasterki na wypryski. Uwaga! Nie wybieraj tych z kwasami, są przeznaczone do osuszania wyprysków, mogą podrażnić rankę.

Jak usunąć pryszcz bez wyciskania?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest nakładanie żeli punktowych, które mają właściwości wysuszające, kojące i antybakteryjne. Jeśli czujesz, że ropny wyprysk zaczyna powstawać pod skórą, sięgnij po maść ichtiolową, dostępną za kilka złotych w każdej aptece. Maść ichtiolowa wyciąga ropę, osusza i działa przeciwobrzękowo. Naturalną metodą na pozbycie się pryszcza jest też olejek eteryczny z drzewa herbacianego - nakładaj punktowo, niewielką ilość, tak żeby nie podrażnić skóry (skoncentrowane olejki eteryczne mają bardzo intensywne działanie). Co jeśli przed Tobą bardzo ważne wyjście, a pojawił się wielki pryszcz? Zapytaj swojego dermatologa o zastrzyk z kortyzonem, który usunie wyprysk w kilka godzin.