Zerowy PIT nie obejmie młodych matek

Od 1 sierpnia wszedł w życie zerowy PIT dla osób do 26. roku życia. Teraz okazało się jednak, że nie obejmie on wypłat z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przysługujących młodym matkom. Nadal będą one opodatkowane, przez co zachodzenie w ciążę stanie się dla kobiet nieopłacalne. Z tego powodu mogą się one zniechęcić do posiadania dziecka przed ukończeniem 26 lat. Polki w tym przedziale wiekowym rodzą rocznie aż 100 tysięcy dzieci! Do tej pory kobieta idąca na urlop macierzyński otrzymywała z ZUSu zasiłek o takiej samej wysokości, co jej poprzednia pensja. Teraz różnica wynosić będzie nawet kilka tysięcy złotych. Przykład swojej córki przywołała księgowa z jednej z warszawskich firm:

- Moja 25-letnia córka jest w ciąży i korzysta z zerowego PIT. Termin porodu ma wyznaczony na listopad, więc lekarz uznał, że powinna już zrezygnować z pracy, i dał jej zwolnienie. Okazuje się jednak, że dostanie mniej pieniędzy, bo od zasiłków płaci się podatek. Przez okres zwolnienia lekarskiego i później wypłaty zasiłku macierzyńskiego dostanie kilka tysięcy złotych mniej. Nie może zrozumieć dlaczego. Ja zresztą też.

Czy kobiety zrezygnują z zachodzenia w ciążę?

Ulga podatkowa nie przysługuje również w przypadku zasiłku chorobowego który, podobnie jak zasiłek macierzyński, jest określony jako przychód z innych źródeł, niż te określone w ustawie. Osoby, które będą mogły skorzystać z zerowego PITu muszą być zatrudnione na umowie o pracę lub umowie zlecenie, a ich dochód roczny nie może przekroczyć 85,5 tys. złotych. Różnica między normalnymi zarobkami, a zasiłkiem macierzyńskim będzie rosła wraz ze wzrostem pensji. Kobieta zarabiająca płacę minimalną straci na urlopie 75zł miesięcznie. Czy wykluczenie zasiłku macierzyńskiego ze zwolnienia podatkowego zniechęci młode kobiety do zachodzenia w ciążę? Andrzej Rzońca, główny ekonomista Platformy Obywatelskiej zaprzecza takiemu stwierdzeniu:

-Dla dzietności dużo większe znaczenie mają inne czynniki niż wysokość zasiłków. Należą do nich w szczególności wciąż niedostateczna dostępność żłobków czy przedszkoli oraz stabilność zatrudnienia. Niekonsekwencja w zwalnianiu młodych osób z podatku jest przede wszystkim dowodem na bałagan legislacyjny i nieprzemyślane projektowanie programów społecznych. Wszystko wskazuje więc na to, że za tymi zmianami stoi wyłącznie kalkulacja polityczna i szukanie poparcia w gronie najmłodszych wyborców, a nie racjonalność ekonomiczna.

Komu przysłuży się zerowy PIT?

Celem wprowadzenia zerowego podatku dla osób do 26. roku życia było zachęcenie ich do wcześniejszego wejścia na rynek pracy i ułatwienie im znalezienia legalnego zatrudnienia. Dzięki temu mogą szybciej zdobywać doświadczenie, potrzebne im później do dalszego rozwoju kariery. Rozwiązania te mają na celu przede wszystkim zmianę sytuacji na rynku pracy, przez co mogą negatywnie odbić się na osobach, którym przysługują zasiłki. Czy wyłączenie z zerowego PITu młodych matek sprawi, że kobietom będzie trudniej zdecydować się na ciążę? Nie można tego zupełnie wykluczyć.