Moment szczytowania trudno opisać, bo jest przeżyciem bardzo indywidualnym. Jego siła zależy od doświadczenia seksualnego, samopoczucia, wieku i partnera. Mężczyźni z łatwością się podniecają, a szczytowanie, które wiąże się z wytryskiem, jest u nich naturalną tego konsekwencją. Każdy dojrzały fizycznie chłopiec bez problemu osiąga orgazm, podczas gdy kobieta musi się tego nauczyć. Wiele kobiet ma problemy z orgazmem, pojawiające się np. podczas choroby lub wynikające z pewnych dolegliwości fizycznych (suchość pochwy podczas klimakterium). Nie szczytują też, gdy są zmęczone, przepracowane albo znajdują się pod wpływem długotrwałego stresu. Na szczęście w takich przypadkach kłopoty w sypialni są jedynie sprawą przejściową. Bywa jednak i tak, że przyczyna braku orgazmu tkwi głęboko w psychice.

- Na zdolność do przeżywania radości w seksie ogromny wpływ mają już przeżycia z dzieciństwa. 

Dziewczynka wychowywana w rodzinie, w której seks i cielesność są tematami tabu, w obawie przed potępieniem ze strony najbliższych tłumi budzącą się seksualność. Kiedy już jako kobieta rozpoczyna życie intymne, jest skrępowana i nieustannie się kontroluje. Nie zna dobrze własnego ciała ani jego reakcji na bodźce erotyczne. Blokada psychiczna nie pozwala jej w sypialni na swobodę, a ta jest przecież niezbędna do osiągnięcia rozkoszy. Inne negatywne doświadczenia z dzieciństwa to np. odejście z domu ojca czy szok spowodowany podejrzeniem rodziców w trakcie aktu miłosnego. Te wydarzenia mogą niekorzystnie wpłynąć na psychikę dziecka i obudzić w nim strach przed bliskością. Pokonanie tych blokad nie jest wprawdzie łatwe, ale jednak możliwe. Kobieta powinna przede wszystkim uświadomić sobie własne obawy i lęki oraz spróbować zmienić podejście do seksu i współżycia. Często samej trudno to osiągnąć, dlatego właśnie pomocna, a czasem nawet niezbędna jest pomoc psychologa czy seksuologa.

- Zdolność do przeżycia orgazmu uzależniona jest też bardzo często od kultury seksualnej partnera.

Mało delikatny kochanek, który nie dba o uczucia partnerki, nie jest w stanie zapewnić jej komfortu potrzebnego do przeżycia szczytowania ani nawet nie daje jej czasu, aby mogła się podniecić. Zachowanie mężczyzny jest szczególnie istotne wtedy, gdy kobieta nie ma jeszcze doświadczeń seksualnych i nie jest rozbudzona erotycznie. Nieudana inicjacja może wywołać u niej uraz i spowodować lęk przed współżyciem. Dlatego młode dziewczyny nie powinny ulegać presji chłopaka, a decydować się na zbliżenie tylko wtedy, gdy same tego pragną.

- Powodem braku satysfakcji seksualnej bywa także lęk przed ciążą lub dążenie do zajścia w nią za wszelką cenę.

Obie sytuacje powodują u kobiety stres, który uniemożliwia jej skupienie się na własnych doznaniach. Jeśli współżycie staje się tylko środkiem do osiągnięcia celu, to nie będzie dawać prawdziwej satysfakcji. Trzeba po prostu zdać sobie z tego sprawę. I kochać się tylko wtedy, gdy rzeczywiście pragniemy partnera.

- Przyczyną braku orgazmu może być - paradoksalnie - pogoń za nim.

Skupianie się wyłącznie na tym, by osiągnąć rozkosz, przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. Warto więc znowu nauczyć się cieszyć z wzajemnej bliskości, odkryć na nowo gamę podniecających doznań. I w żadnym razie nie pomijać czułych pieszczot, chcąc za każdym razem jak najszybciej "dobiec do mety".