Dlaczego zdradzamy?

Każdy, kto doświadczył zdrady (zwłaszcza jeśli sam został zdradzony), zadaje sobie to samo pytanie: dlaczego? Zwykle powodów szukamy w źle funkcjonującym związku albo w nas samych - obarczamy siebie winą za poczucie niespełnienia u partnera i jego chęć szukania satysfakcji poza związkiem. Najnowsze badania, których wyniki opublikowano w The Journal of Sex Research, pokazują, że najczęściej się mylimy, a przyczyny niewierności leżą zupełnie gdzie indziej. 

Nietypowe powody zdrady

Naukowcy przepytali 495 dorosłych osób o ich doświadczenia z niewiernością. Oprócz typowych, powszechnie znanych powodów, dla których ludzie zdradzali, czyli niesatysfakcjonującego związku, złości na partnera oraz zafascynowania inną osobą, pojawiły się też całkiem inne odpowiedzi. Oto nietypowe powody zdrady:

  • przestałem kochać partnerkę
  • nie byłem wystarczająco oddany partnerce
  • chciałem zwiększyć swoją popularność
  • chciałem mieć więcej partnerów seksualnych
  • byłem pod wpływem alkoholu i nie myślałem jasno

Oczywiście takich samych odpowiedzi udzielały zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wnioski? Powody zdrady są bardziej skomplikowane, niż powszechnie sądzimy. Nie chodzi "tylko" o miłość bądź jej brak pomiędzy partnerami. Najczęściej przyczyna leży w tym, jak osoba zdradzająca czuje się sama ze sobą. W trakcie badania udowodniono, że ludzie sumienni i bardziej obowiązkowi byli mniej skłonni do zdrady, bardziej podatne na pokusy były z kolei osoby, które nie czuły się bezpiecznie w swoim związku uczuciowym oraz te z niskim poczuciem własnej wartości. Jeżeli więc ciebie też to spotkało, rozmawiaj z partnerem - to jedyny sposób, by dowiedzieć się, co poszło nie tak.