Jaka jest rola detali w projektowaniu łazienki? Czy może Pani doradzić, na co warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy, by łazienka była nie tylko funkcjonalna, ale także zachwycała wyglądem?

Detal to starannie dopracowany element, umiejętnie zaprojektowany pod względem wzornictwa, sam w sobie piękny – a równocześnie integralna część większej, złożonej całości. Zdarza się, że zaskakuje, przykuwa wzrok, ale może być także niewidocznym na pierwszy rzut oka wykończeniem, materiałem, kształtem. Na etapie projektu możemy pozwolić sobie na to, by zadbać właśnie o designerskie detale, wybrać oryginalną, jedyną w swoim rodzaju pod względem formy czy materiału ceramikę i armaturę – na przykład umywalkę o nietypowym kształcie lub kolorze.

Papier toaletowy – lepiej go ukryć czy wyeksponować?

Papier toaletowy powoli przestaje być wstydliwym dodatkiem, mimo że wciąż staramy się go ukryć lub przynajmniej nie eksponować. Jednak jego odpowiedni odcień lub ciekawy wzór może być dyskretnym elementem dekoracyjnym, który harmonijnie dopasujemy do wnętrza. Istnieje kilka odważnych projektów wykorzystujących papier toaletowy jako motyw przewodni. Jakiś czas temu w jednym z pism poświęconych wnętrzom widziałam czarno-różową aranżację łazienki, gdzie za tło kompaktu WC służyła tapeta z różowymi rolkami papieru. Wyglądało to genialnie, całość była spójna i niezmiernie efektowna, a projekt, jak widać, zapadł w pamięć.

W domowej łazience papier może być interesującym dopełnieniem aranżacji. Przekonała mnie do tego firma Velvet, która zaprosiła mnie do współpracy eksperckiej przy projekcie „Detal ma znaczenie”. Wbrew pozorom to przedsięwzięcie nie jest poświęcone wyłącznie papierowi toaletowemu, ale podkreśla rolę ciekawych drobiazgów w aranżacji łazienki. A tak, jak wspominałam, podejście stawiające na rolę detalu w projektowaniu wnętrza, jest mi bardzo bliskie.

Małgorzata Andryszczyk jest absolwentką Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Od kilku lat projektuje małe i duże powierzchnie mieszkalne. Kieruje się zasadą, że wnętrze powinno się stać odzwierciedleniem człowieka, jego pasji, sposobu życia oraz indywidualnych potrzeb. Każdy projekt jest według niej osobną przygodą z przestrzenią, materiałem i kolorem.

Uwielbia eklektyzm, łączenie form, kształtów, a także stylów. Uważa, że odpowiednie proporcje są gwarancją indywidualnego charakteru mieszkania czy pomieszczenia. Wychodzi z założenia, że czasami wystarczy tylko detal, by  podkreślić coś, co nada przestrzeni wyjątkowy charakter.

Zobacz także: