Jestem strasznie zmęczona; Nie mogę, bo mam okres - to najczęstsze wymówki, jakimi raczymy naszych partnerów, gdy nie mamy ochoty na seks. Kobiecie - aby w pełni odczuła rozkosz - konieczny jest komfort psychiczny. Jeśli czymś się właśnie zamartwiamy lub czegoś obawiamy, nie jesteśmy w stanie oddać się intymnym uniesieniom. A jest cała gama powodów, które mogą sprawić, że na samą myśl o seksie dostajemy gęsiej skórki.

Nie chcę jeszcze zostać mamą

Odkąd siostra 27-letniej Natalii niespodziewanie zaszła w ciążę, ta, ogarnięta paniką, unika zbliżeń z chłopakiem. Wyznaje: - Najchętniej podawałabym mu szklankę zimnej wody zamiast siebie. Seks nie sprawia mi już przyjemności. Nieustannie prześladuje mnie wizja "wpadki".

Nasza rada: Na dłuższą metę nie da się nosić "pasa cnoty" i trzymać partnera na dystans. Zamiast jednak wymuszonego i okraszonego lękiem stosunku na razie zaproponuj swojemu ukochanemu  podniecające pieszczoty. Przede wszystkim zaś wybierz się do ginekologa, który pomoże dobrać ci najlepsze i najskuteczniejsze środki antykoncepcyjne.

Lękam się, że syn nas przyłapie

Synek Agnieszki i Arka (30 i 31 lat) od pewnego czasu robi im "naloty" w sypialni. Aga stresuje się, że Jaś wpadnie kiedyś w gorącym momencie: - Nie mogę oddać się rozkoszy, bo stale nasłuchuję jego kroczków w korytarzu i wpatruję się w klamkę, czy przypadkiem nie drgnęła.

Nasza rada: Warto zadbać, by maluch nie mógł w każdej chwili wejść do sypialni. Można nauczyć go, by wołał rodziców, gdy tylko się obudzi. Inny sposób to wytłumaczenie mu, że należy pukać, zanim naciśnie się klamkę. Bo skoro mama i tata czasem zamykają drzwi swego pokoju, to znaczy, że chcą być tam sami. Jeżeli to nie pomoże, nie pozostaje nic innego, jak założyć zamek w sypialni.

Boję się zdradzić, że udaję

26-letnia Joanna, urzędniczka, popełnia jeden z najczęstszych kobiecych grzechów: odgrywa przed partnerem szczytowanie. - Nie chcę, by mój mężczyzna pomyślał, że jestem oziębła lub, co gorsza, sam popadł w kompleksy. Każde zbliżenie wpędza mnie jednak w poczucie winy i wywołuje strach przed zdemaskowaniem - wyznaje.

Nasza rada: Umiejętność przeżywania orgazmu przez kobietę zależy od wielu czynników: gamy pieszczot, technik i czasu zbliżenia, ale również od jej nastawienia psychicznego. Dlatego w sypialni najlepiej postawić na szczerość i wzajemne poznawanie się. Gdy podzielisz się odczuciami ze swoim ukochanym, na pewno wypracujecie taki sposób zbliżenia, który będzie satysfakcjonował obie strony.

Wstydzę się sadełka i rozstępów

Ewa (30 lat), mama rocznego Adasia, unika intymności z mężem, bo po porodzie źle się czuje we własnej skórze. - Wyglądam jak hipopotam i na pewno nie pociągam Mirka jak kiedyś! Jeżeli więc w ogóle uprawiamy seks, to tylko przy zgaszonym świetle - opowiada.

Nasza rada: Nie warto padać ofiarą swoich kompleksów, bo faceci nie widzą drobiazgów, a skupiają się na całości. Dopóki więc nie będziesz opowiadała mężowi o zbędnych kilogramach, on ich nie zauważy. A gdyby nawet, to nie przestanie cię kochać tylko dlatego, że przytyłaś.

Nie godzę się na eksperymenty 

- Mój facet od jakiegoś czasu nalega, abyśmy spróbowali miłości analnej - wyznaje 25-letnia Marta, sekretarka. - Mnie jednak wydaje się to ohydne i po prostu boję się. Kocham Rafała, nie chciałabym zawieść jego oczekiwań, ale nie jestem w stanie się przemóc. Martwię się jednak, że jeśli nie dostanie "tego" ode mnie, poszuka u innej.

Nasza rada: Nie musisz podzielać pragnień partnera, a on nie powinien wymagać od ciebie przekraczania wewnętrznych granic. Gdy więc czegoś nie akceptujesz, jasno to powiedz. Jego reakcja będzie w jakimś sensie wskaźnikiem uczucia. Jeżeli mu na tobie zależy, zrezygnuje ze swoich pomysłów, a zaproponuje takie urozmaicenie seksu, które spodoba się wam obojgu.

Przeszłość stoi na przeszkodzie

- Jestem z Markiem pół roku; nie poszłam z nim jeszcze do łóżka - mówi 26-letnia Agata, pracownica banku. - Potwornie boję się tego naszego pierwszego razu, bo moja inicjacja seksualna była dla mnie bardzo bolesna. Straciłam dziewictwo na szkolnej imprezie. Oboje byliśmy podpici, a on bardzo brutalny...
Nasza rada: Z badań wynika, że nieudana inicjacja bywa przyczyną późniejszych zahamowań seksualnych. W takiej sytuacji "lekarstwo" mamy często w zasięgu ręki - bywa nim partner. Ciepły, odpowiedzialny, który zrozumie te obawy i da ci poczucie bezpieczeństwa, może zneutralizować twoje negatywne myśli. Nie  zamykaj się w sobie, nie przeżywaj koszmaru w samotności. 

Barbara Tuleja

Nasz ekspert radzi

dr n. med. Lech Medard, ginekolog położnik, ekspert Europejskiego Towarzystwa Antykoncepcji, starszy konsultant w klinikach Enel-Med

Bolesne kochanie
Niektóre panie rezygnują ze współżycia w obawie przed bólem. Dyskomfort może się pojawić, gdy błona dziewicza jest np. zbyt gruba, co utrudnia deflorację. Ale częściej dolegliwości występują przy schorzeniach takich jak stan zapalny pochwy czy sromu. Warto wtedy wybrać się do ginekologa, aby wyjaśnić przyczynę bólu i zastosować leczenie.