Może go zamontować właściciel niemal każdego samochodu z silnikiem benzynowym, niezależnie od marki i roku produkcji. Dzięki instalacji LPG (od Liquefied Petroleum Gas, czyli gaz płynny ropopochodny) auto będzie napędzane dwoma rodzajami paliwa: benzyną, jak dotychczas, i gazem. Montaż oferują wyspecjalizowane serwisy praktycznie w całej Polsce.

Kiedy to się opłaca

Paliwo gazowe jest co najmniej o połowę tańsze od benzyny. Żeby jednak móc z niego korzystać, trzeba wyposażyć samochód w odpowiednią instalację, która kosztuje średnio ok. 3 tys. zł (na cenę wpływa rodzaj silnika). Czy taka inwestycja ma sens? Wszystko zależy od tego, ile kilometrów pokonujesz samochodem. Im więcej – tym bardziej opłaca się wydać pieniądze na montaż instalacji gazowej. Załóżmy, że dojeżdżasz do pracy ok. 20 km, w weekendy auto też nie stoi w garażu; średnio więc przejeżdżasz 1000 km w miesiącu, wydając na benzynę ok. 250 zł (przy założeniu, że  auto zużywa 6 litrów paliwa na 100 km, a cena benzyny to ok. 4 zł za litr). Wtedy koszty instalacji zwrócą się mniej więcej w ciągu roku.

Co z bezpieczeństwem

Nie ma powodu bać się wożenia „bomby gazowej” w samochodzie, ale pod warunkiem że instalacja ma niezbędne homologacje, została założona w uprawnionym warsztacie i jest regularnie serwisowana. Jeśli rozważasz zainstalowanie gazu w samochodzie fabrycznie nowym, dowiedz się, czy nie stracisz gwarancji. Niektórzy producenci dopuszczają montaż LPG tylko w wybranych, autoryzowanych punktach obsługi. Warto też pamiętać o tankowaniu gazu na sprawdzonych stacjach. To ważne przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, ale też z powodów ekonomicznych: gaz z podejrzanego źródła bywa o wiele mniej wydajny.

ZALETY GAZU:

Główna to cena: mniej więcej o połowę niższa od ceny benzyny. Gaz jest też paliwem bardziej ekologicznym: spala się w całości, a głównym składnikiem spalin jest dwutlenek węgla – bez ołowiu, tlenków azotu czy siarki. Dodatkowy plus dla roztargnionych: gdy skończy się jedno paliwo (np. gaz), w rezerwie jest drugie (benzyna).

WADY GAZU:

Silnik napędzany gazem ma nieco mniejszą moc i wyższą temperaturę pracy (szybciej zużywają się niektóre jego elementy). Zbiornik z gazem zajmuje miejsce w samochodzie (zwykle w bagażniku). M.in. w Niemczech, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii dystrybutory mają inne końcówki niż w Polsce – podróżując po tych krajach, trzeba korzystać z przejściówek do tankowania. Niektórzy właściciele parkingów podziemnych zakazują wjazdu samochodów z LPG, tłumacząc to wewnętrznymi przepisami przeciwpożarowymi.