Dlaczego jeden z najważniejszych organów w twoim organizmie może nie dawać żadnych sygnałów alarmowych? Przekonali się o tym wszyscy ci, których wynika badan wątroby przedstawiły słabe wyniki. Mitem bowiem jest, że wątroba boli - nie jest to możliwe, bo organ ten nie jest unerwiony. Może za to napierać na sąsiednie narządy i powodować np. znajome nieprzyjemne uczucie kłucia w boku czy rozpierania pod żebrami. I to te symptomy kładziemy na karb bolącej wątroby. Jeśli twój lekarz stanowczo kazał ci zadbać o stan swoje wątroby, ale nie wiesz od czego zacząć, sprawdź co jej szkodzi,a  co służy. Skorzystaj z przykładowych przepisów na dietę dobrą dla wątroby, która przy okazji na pewno ci posmakuje.

Co szkodzi wątrobie?

Nie będzie wielką tajemnicą jak napiszemy, że wątroba nigdy nie zaprzyjaźni się z używkami: nadużywaniem leków, alkoholu, nikotyny. Nie służy jej też łakomstwo, które w niektórych przypadkach może doprowadzić do jej stłuszczenie. Zastanów się czy któryś z tych grzeszków nie spowodował pogorszenia stanu twojej wątroby. Gdy w twojej diecie dominują tłuszcze, wątroba tyje, a co za tym idzie nie funkcjonuje właściwie. Nie zaliczasz się do żadnego z wymienionych wyżej kręgów grzeszników, wydaje ci się, że jesz zdrowo, stosujesz częste głodówki itp.. Zmartwimy cię, ale to, co warto zapamiętać - wątrobie nie służą też drakońskie diety odchudzające. Jeśli w krótkim czasie pozbywamy się tkanki tłuszczowej, nadmiar uwolnionego do krwi tłuszczu obrasta wątrobę. Dlatego odchudzajmy się z głową i w tej kwestii zachowajmy rozsądek i cierpliwość.

Co jeść, by poprawić stan chorującej wątroby? Czego unikać?

Oczywiście przez poważne problemy z chorującą wątrobą powinien przeprowadzić cię lekarz stosując odpowiednie środki farmakologiczne. Jeśli jednak stan twojej wątroby nie jest jeszcze tak dramatyczny, to aby wspomóc odpowiednią pracę wątroby powinniśmy zadbać o właściwą dietę, która będzie polegać na przede wszystkim usunięciu z codziennego jadłospisu wysokoprzetworzonej żywności. Warto też zastanowić się jak dotąd wyglądały proporcje owoców i warzyw w dotychczasowych posiłkach. Powinny one stanowić większość w zjadanych dziennie posiłkach. Co ważne, najlepiej, żeby 80 proc. codziennej porcji warzyw było gotowane, a 20 proc. - surowe. Szczególnie wartościowe dla naszej wątroby są warzywa bogate w przeciwutleniacze, czyli kwas foliowy i witaminę C, np. buraki, marchew, sałata czy brokuły. Jesienią czy zimą możemy wykorzystać mrożonki, bo tak przechowywane owoce i warzywa nie tracą właściwości przeciwutleniających. A to niezwykle ważny proces niezbędny dla poprawnej pracy m.in. wątroby, w której pomocny jest związek o nazwie sylimaryna. Efektem działania sylimaryny jest ochrona wątroby przed czynnikami toksycznymi oraz wspomaganie procesów regeneracji w uszkodzonym narządzie. Ale sylimaryna hamuje nie tylko wnikanie toksyn, lecz również procesy włóknienia w wątrobie oraz działa przeciwzapalnie. Osoby, które cierpią na problemy z wątrobą powinny najpierw odbyć konsultacje z lekarzem czy w ich przypadku warto sięgnąć po tę substancję roślinną, która aby zadziałała powinna być przyjmowana w dużej dawce, najlepiej w tabletkach.

Jeśli chcesz przywrócić swojej wątrobie poprawne funkcjonowanie, zrezygnuj z tłustych smażonych potraw, a zwłaszcza produktów pochodzenia odzwierzęcego jak mięso, jajka, mleko. Jeśli trudno ci zrezygnować z mięsa, postaraj się wybierać drób, chude ryby i cielęcinę i przygotowuj je gotowane na parze, duszone lub pieczone w folii. Twoja wątroba odwdzięczy ci się za to poświęcenie.

Pijąc nadmierne ilości herbaty, kawy oraz gazowanych napojów fundujesz swojej wątrobie prawdziwe piekło. Lepiej zdecyduj się na wersję bez bąbelków, owocowo-warzywne smoothie lub ziołowy napar, który usprawnia prace wątroby. Uważaj na cukier. Jego nadmierna ilość sprzyja stłuszczeniu wątroby. Zamiast białym cukrem lepiej herbatę posłódź łyżką miodu - jest bogaty w najbardziej przyswajalny cukier, czyli fruktozę.

Węglowodany (makaron, białe pieczywo) spożywane w nadmiernej ilości (więcej niż ok. 40 dag. dziennie) też potrafią obciążyć wątrobę. Kontroluj ich spożycie - powinny stanowić 45 proc. spożywanych dziennie produktów.

Zdrowe przepisy dla dobra wątroby

Oto kilka przykładowych przepisów, które usprawnią pracę twojej wątroby i pozwolą jej znów zacząć działać bez ograniczeń i przeszkód:

Zobacz także:

Nasza rada: Stosuj jak najmniej soli, a za to dużo przypraw takich jak: tymianek, majeranek, kminek, mięta, jałowiec, oregano i kolendra.

Więcej informacji na temat  zasad zdrowego żywienia można znaleźć na stronie: https://lagosa.pl/zywienie-w-chorobach-watroby-dieta/

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Obiad deser przekąski przepisy (@mojegotowanie.pl) Lut 10, 2020 o 8:02 PST

Tortilla z krewetkami

Składniki:

krewetki (0,5 kg), zielona, żółta, czerwona papryka (po pół sztuki), oliwa z oliwek (2 łyżki stołowe), papryka chilli (2 sztuki), pomidory w puszce (1 puszka), czosnek (2 ząbki) szczypta: soli, pieprzu, papryki w proszku, tortille z mąki żytniej, liście kolendry i bazylii (do smaku)

1.Krewetki rozmrażamy, odsączamy. Wszystkie papryki i papryczki chili czyścimy z pestek i białych błon, kroimy na małe kawałki. Pomidory dokładnie odsączamy z zalewy.

2. Czosnek drobno siekamy i smażymy na niewielkiej ilości tłuszczu Na patelni rozgrzewamy niewielką ilość tłuszczu, wrzucamy czosnek, po ok.3 min. dorzucamy pomidory i dusimy razem, aż odparuje z nich sok.

3.Dodajemy 3 rodzaje papryk oraz chili. Dusimy, ale nie rozgotowujemy! Na osobnej patelni przez 2–3 min., obsmażamy krewetki, przekładamy do salsy, przyprawiamy do smaku, mieszamy z posiekaną kolendrą i bazylią. Krewetki z warzywami nakładamy do podpieczonych tortilli.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Gotowanie z Przyslijprzepis.pl (@przyslijprzepis) Maj 1, 2020 o 12:28 PDT

Krem szparagowo-rzodkiewkowy

Składniki:

pęczek zielonych szparagów, pęczek rzodkiewek, por, szczypta: soli, pieprzu, natka pietruszki, mleczko kokosowe (125 ml), bulion warzywny (700 ml), olej rzepakowy

1. Umyj szparagi, odłam jadalną część. Umyj por i liście rzodkiewki - następnie wszystko pokrój.

2. W garnku rozgrzej olej, dodaj por i chwilę zostaw na patelni. Dodaj szparagi, liście rzodkiewki, wlej bulion i gotuję na wolnym ogniu ok. 10 minut.

3. Dwie minuty przed końcem gotowania dorzuć szparagi. Gotuj do momentu aż będą miekkie, ale nadal jędrne. Warzywa zmiksuj blenderem, dodaj mleczko kokosowe, wszystko dopraw solą i pieprzem według uznania.

4. Pokrojone w plastry rzodkiewki przesmaż chwilę na oleju. Zupę podaj udekorowaną rzodkiewkami, szparagami oraz natką pietruszki.

Koktajl z bananami i cynamonem

Składniki:

Banany (2 sztuki), maślanka lub chude mleko 2% (ok. 250 ml), szczypta cynamonu, liście mięty do dekoracji

Wszystkie składniki zblenduj. Posyp koktajl cynamonem i udekoruj miętą.