Dermatoskopia – na czym polega to badanie? 

Dermatoskopia to badanie pozwalające na diagnozowanie, czy zmiany na naszej skórze są zagrożeniem dla zdrowia. Do jego wykonania służy dermatoskop, czyli urządzenie z lupą powiększającą i lampą. Przy jego użyciu lekarz jest w stanie zobaczyć znamię w nawet 20-krotnym powiększeniu i dokonać szczegółowej oceny jego cech: asymetrii, granic, koloru i struktur dodatkowych (np. plamek, zgrubień). Na tej podstawie każda zmiana jest oceniana według wskaźnika dermatoskopowego TDS, w którym wyróżniono trzy typy zmian: bardzo podejrzane, podejrzane i łagodne.

Jeżeli podczas dermatoskopii zostaną rozpoznane zmiany bardzo podejrzane, zalecane są badanie histopatologiczne (pod kątem czerniaka) oraz usunięcie zmiany. W przypadku zmian podejrzanych konieczne jest kontrolowanie ich przynajmniej raz na pół roku. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lucia Drahovská (@drahovska_lucia) Lut 13, 2019 o 6:51 PST

 

Dermatoskopia – jakie są wskazania do badania?

Każda osoba, na której skórze znajdują się pieprzyki czy inne zmiany skórne powinna przynajmniej raz w roku poddać się dermatoskopii. Najlepiej zrobić to po lecie, bo wystawianie skóry na działanie słońca jest istotnym czynnikiem kancerogennym. W szczególności jeśli nasza skóra jest z natury jasna, posiadamy bardzo dużo znamion, mają one średnicę większą niż 5 mm lub doznałyśmy poważnego poparzenia słonecznego. 

Bezwzględnym wskazaniem do jak najszybszej kontroli dermatoskopowej jest sytuacja, gdy w naszej rodzinie wystąpiły już przypadki zachorowania na czerniaka – a także, jeśli zauważymy, że jakiekolwiek znamię na naszej skórze zmieniło swój wygląd. Zaniepokoić powinny nas w szczególności: 

  • nowe zgrubienia i guzki
  • zmiana barwy
  • zaczerwieniania wokół zmiany
  • strupki, krwawienia czy wydzieliny w obrębie zmiany

Ponadto dermatoskopia jest badaniem zalecanym osobom zmagającym z się z problemami skórnymi, takimi jak: naczyniaki, rogowacenie okołomieszkowe, występowanie brodawek czy świerzb. 

Dermatoskopia – cena

Cena dermatoskopii waha się w granicach od 100 do 300 zł w zależności od ilości zmian. Badanie każdej z nich zajmuje około 10 minut. 

Zobacz też: Usuwanie pieprzyków – kiedy stosujemy metodę laserową, a kiedy chirurgiczną?