Na czym polega depilacja pastą cukrową?

Depilacja cukrowa jest tradycyjną techniką usuwania owłosienia stosowaną jeszcze w starożytnym Egipcie i na Bliskim Wschodzie. Wiadomo nawet, że tej metody używała sama Kleopatra. Do usuwania owłosienia wykorzystuje się całkowicie naturalną pastę, której składnikami są cukier, woda i sok z cytryny, a czasem też miód, sól i olejki eteryczne. Dzięki depilacji pastą cukrową całkowicie usuniemy całe mieszki włosowe. Przy okazji ta mieszanka delikatnie złuszcza skórę, usuwając z niej jedynie martwe komórki skóry i nie naruszając jej warstwy ochronnej. Dlatego po zabiegu naskórek ulega rozjaśnieniu i staje się gładszy. Depilacja cukrowa jest metodą przypominającą depilację woskiem i często jest do niej porównywana. Jednak w przeciwieństwie do plastrów woskowych pasta jest pozbawiona chemicznych składników, dlatego bez obaw może być stosowana na całym ciele – nogach, pachach, twarzy i w przypadku depilacji miejsc intymnych. Ze względu na zawartość naturalnych składników zabieg depilacji cukrowej jest odpowiedni dla posiadaczek i posiadaczy skóry wrażliwej, naczynkowej oraz skłonnej do alergii. Mogą z niego także skorzystać osoby mające żylaki, łuszczycę i egzemę.

Depilacja pastą cukrową – krok po kroku

Przed wykonaniem depilacji pastą cukrową najlepiej umyć całe ciało jednak w trakcie zabiegu skóra musi być już sucha i odtłuszczona, gdyż wilgoć i tłuszcz zapobiegają przywieraniu cukrowej mieszanki. Natomiast włoski, które można usunąć wraz z cebulkami, powinny mieć około 3-6 milimetrów.

Depilację cukrową rozpoczyna się od przemycia skóry łagodnym środkiem czyszczącym z aloesem, oczarem wirginijskim lub olejkiem z drzewa herbacianego. Następnie należy posypać ciało odrobiną talku dokładnie na wybranym obszarze depilacji. Taki trik pomaga jeszcze bardziej przykleić pastę cukrową do naskórka. Proszek powinno się rozmasować delikatnie na skórze.

Następnie możemy już przejść do właściwego procesu usuwania włosków. Depilację pastą cukrową można wykonać na zimno, jak i na ciepło co zależy od osobistych preferencji danej osoby. Te dwie metody niewiele się różnią. Nakładanie mieszanki będącej w temperaturze pokojowej zaczyna się od uformowania właściwej cukrowej kulki, którą ogrzewamy w dłoniach. Idealna konsystencja pasty nie jest ani za twarda, ani za miękka. Kiedy lepka warstwa jest już lekko ciepła, trzeba ją rozciągnąć w wybranym miejscu na skórze i przycisnąć ją do niej przeciwnie do kierunku rośnięcia owłosienia. Gdy pasta już dobrze przyklei się do skóry, należy poczekać na to by zdążyła się w nią dobrze wtopić. Następnie pastę usuwa się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków szybkim i krótkim ruchem ręki.

W przypadku depilacji pastą cukrową przygotowywaną na ciepło np. podgrzewanej w garnku potrzebujemy dodatkowo szpatułki i pasków. Mieszankę ogrzewamy, następnie nakładamy ją na skórę szpachelką, na pastę naklejamy pasek i całość również zrywamy z kierunkiem wzrostu włosa. Mimo iż zabieg nie jest bolesny, to w jego trakcie możemy poczuć lekkie szczypanie na ciele. Resztki pasty cukrowej z łatwością usuniemy ciepłą wodą z mydłem.

Kulki z cukru, cytryny i wody można użyć jeszcze wielokrotnie, zmieniając jej kształt pomiędzy kolejnymi aplikacjami. Kiedy pasta straci już swoje sprężyste właściwości, możesz utworzyć nowy kawałek.

Zobacz też: Epilacja laserowa: jaki laser jest najskuteczniejszy?

Pasta cukrowa do depilacji – zalety i wady 

Chociaż depilacja pastą cukrową posiada bardzo dużo zalet, w Polsce wciąż jest mniej popularna niż depilacja woskiem. Po pierwsze dzięki temu, że włoski są wyrywane zgodnie z kierunkiem wzrostu, ich cebulki nie są naruszane. W rezultacie ta metoda nie powoduje wrastania włosków, zapalenia mieszków czy podrażnień. Po drugie pasta cukrowa do depilacji ma bardzo prosty i w pełni naturalny skład. Bez problemu możemy przygotować ja nawet w domu. Potrzebne będą jedynie cukier, woda i cytryna. Przyjazne naturze składniki sprawiają, że ta metoda idealnie sprawdzi się w przypadku skór wrażliwych i alergicznych, a także najbardziej delikatnych fragmentów naszego ciała. Wiele kobiet ceni sobie używanie pasty cukrowej do depilacji okolic bikini. 

Depilacja pastą cukrową posiada jednak dwie wady. Jeśli zdecydujesz się na przygotowanie jej w domu, musisz poświęcić na samo jej zagotowanie około 30 minut. Sam zabieg również zajmuje trochę czasu. Depilacja włosków wymaga często kilku powtórzeń oraz może zrobić nam w domu mały rozgardiasz. Z kolei gdy wybierzemy się na zabieg do salonu kosmetycznego, za jedną partię ciała będziemy musiały zapłacić nawet 100 zł. Depilacja pastą cukrową jest więc dosyć kosztownym zabiegiem.  

Zobacz też: Depilacja bikini woskiem – jaka boli najmniej? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości

Pasta cukrowa do depilacji – przepis

Do zrobienia pasty cukrowej do depilacji potrzebujesz zaledwie kilku składników. Przygotuj: 1/4 szklanki wody, 2 szklanki cukru i ¼ szklanki świeżego soku z cytryny. Wszystko umieść w małym garnku i postaw na małym ogniu. Gotuj mieszając aż cukier całkowicie się rozpuści. Następnie zdejmij garnek z ognia. Przelej pastę cukrową do miski, a gdy stanie się wystarczająco chłodna, zacznij ugniatać w rękach. Gdy powstanie gładka masa, zacznij nakładać ją na skórę.

Przepis na pastę cukrową do depilacji jest więc bardzo prosty, ale wymaga dobrej organizacji i szybkiego działania. Pasta cukrowa musi być stosowana, gdy jest jeszcze ciepła i miękka. Nakładamy ją w kierunku przeciwnym do wzrostu włosków. Z kolei plastry usuwamy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.

Pasta cukrowa – depilacja miejsc intymnych

Depilacja miejsc intymnych pastą cukrową jest coraz popularniejszym wyborem klientek salonów kosmetycznych. Na jej przewagę nad innymi formami depilacji miejsc intymnych składa się kilka kluczowych czynników. Po pierwsza pasta cukrowa nie wywołuje podrażnień. Delikatność tej metody wynika nie tylko z naturalnego składu masy. Pasta cukrowa nie przykleja się do skóry, ale do włosków. Dzięki temu podczas odrywania plastrów nie naruszamy naskórka. Depilacja miejsc intymnych pastą cukrową przynosi jeszcze jeden pożądany przez kobiety efekt – odrastające włoski są słabsze i jaśniejsze.

Depilacja miejsc intymnych pastą cukrową ma jednak jeden poważny minus. Jej przeprowadzenie na własną rękę może być sporym wyzwaniem. Trudność sprawia samodzielne jej rozprowadzenie, a także jednoczesne lekkie naciąganie skóry i odrywanie plastra. Niedoświadczone panie mogą tez mieć problem z odmierzeniem odpowiedniej ilości pasty. Ponadto często do usunięcia niektórych włosków trzeba nakładać ją kilkakrotnie w jedno miejsce.

Depilacja pastą cukrową – jak długo utrzymuje się efekt?

Stosując depilację cukrową mamy gwarancję gładkiej i zdrowej skóry przez 2 do nawet 6 tygodni. Z czasem jednak częste używanie pasty doprowadza do całkowitego uszkodzenia mieszków włosowych, przez co włosy się przerzedzają i robią się coraz bardziej miękkie, aż całkowicie przestają rosnąć.

Depilacja cukrowa – jak dbać o skórę po zabiegu?

Zabieg depilacji pastą cukrową jest delikatny i nie podrażnia skóry, jednak zaraz po nim należy pamiętać o tym, by unikać ciasnej bielizny i ubrań. W przeciwnym razie pot i bakterie mogą zostać uwięzione w pobliżu mieszków włosowych. Może to doprowadzić do stanów zapalnych i podrażnień. Po depilacji cukrowej należy także zrezygnować z gorących kąpiel, nie wykonywać ćwiczeń oraz nawilżać skórę i przecierać ją łagodzącą oliwką lub tonikiem.

Depilacja pastą cukrową – przeciwwskazania

Nie można ignorować przeciwwskazań do wykonywania depilacji cukrowej, ponieważ ich nieprzestrzeganie może skończyć się infekcją i zaczerwienieniem skóry oraz pojawieniem się na niej strupów. Tej metody usunięcia owłosienia nie powinny wykonywać osoby:

  • przyjmujące sterydy,

  • mające siniaki i obrzęk skóry,

  • skarżące się na wysypkę,

  • które mają otwarte rany,

  • będące po oparzeniu słonecznym.

Depilacja pastą cukrową – cena

Jeśli zdecydujesz się wykonać depilację cukrową samodzielnie w domu, to możesz kupić już gotowe zestawy przeznaczone do tego celu lub samemu zrobić pastę. Koszt takiego kompletu wynosi około 20-150 złotych. Kiedy zdecydujesz się jednak skorzystać z usług profesjonalnego gabinetu kosmetycznego, depilacja pastą cukrową będzie o wiele droższa. Cena zależy od depilowanego obszaru ciała i może wynosić od 20 do 200 złotych.

Zobacz też: Laserowe usuwanie żylaków – wszystko, co musisz wiedzieć przed zabiegiem