Komisja Etyki TVP: zadania

Do głównych zadań Komisji Etyki w TVP należy czuwanie nad przestrzeganiem zasad etyki dziennikarskiej w TVP oraz rozpatrywanie skarg przesyłanych do niej na programy informacyjne i publicystyczne. Kadencja w komisji trwa dwa lata.

ZOBACZ TEŻ: Dziennikarz TVP żartuje sobie z choroby Jerzego Stuhra. Lubimy czarny humor, ale to woła o pomstę do nieba!

Komisja etyki TVP: nowy skład

Tym razem reelekcji doczekali się Danuta Holecka i Stanisław Królak. Danuta Holecka od 2019 roku jest prezenterką w „Wiadomościach”. Internauci kojarzą ją głównie z „dobrą zmianą” i memami, które w żartobliwy sposób podważają wiarygodność i uczciwość TVP.

Nowi członkowie to Krzysztof Nowina-Konopka, Anna Duda z TVP 3 Lublin, Mariusz Jarosiewicz — kierownik redakcji „Teleexpressu”, Przemysław Wenerski — szef redakcji „Alarmu” i Krzysztof Ziemiec — prowadzący „Teleexpressu”. Wybór członków do komisji zaskakuje, ponieważ niektórzy z nich byli w przeszłości krytykowani za swoje materiały, które z etyką dziennikarską miały niewiele wspólnego.

Komisja etyki TVP: kontrowersje dotyczące nowych członków

Burzę w mediach wzniecił między innymi materiał Krzysztofa Nowiny-Konopki, w którym dziennikarz opowiadał o wystąpieniu Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim. Wspomniał on m.in. o niemieckiej nagrodzie im. Walthera Rathenaua, którą kilka lat temu zdobył polityk. Przedstawiając działalność fundatora nagrody, pokazywano krótkie ujęcia prezentujące Józefa Stalina czy Adolfa Hitlera, oraz defiladę nazistowskich wojsk. Na relacje Krzysztofa Nowiny-Konopki wpłynęły liczne skargi, mimo że w serwisie internetowym „Wiadomości” usunięto fragment z Hitlerem i defiladą.

Krytykowany był również Przemysław Wenerski, który nadzorował przygotowanie materiału o marszach równości pod wiele mówiącym tytułem „Inwazja”. Nieprzypadkowo też materiał ukazał się w październiku ubiegłego roku, czyli tuż przed wyborami parlamentarnymi. Kampania Przeciwko Homofobii wytoczyła w tej sprawie pozew. Miesiąc temu Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał TVP usunięcie materiału z internetu.

ZOBACZ TEŻ: Piotr Kraśko poprowadzi "Fakty" za Justynę Pochankę