Gdybyś mogła wypić teraz kieliszek zmrożonej retsiny, to czy wolałabyś to zrobić w domu, czy w knajpce na Krecie? Jeśli odpowiedź wydaje ci się oczywista (Grecja!), to znaczy, że masz dość wyobraźni, by dołączyć do grona literackich maniaków czytających książki w miejscu, gdzie rozgrywa się ich akcja. Możesz poczuć zapach powietrza, którym oddychał bohater, dotknąć miejsc, które odwiedzał, a nawet poczuć smak jego ulubionych potraw. Zależy oczywiście, co czytasz!
Ola Dębowska, redaktorka, jest wielbicielką kryminałów, których akcja rozgrywa się w miejskich realiach. „Chodzenie czyimś tropem organizuje mi sposób zwiedzania. Trafiłam do miejsc, gdzie turyści rzadko zaglądają”. Podróżując po włoskim regionie Apulia, Ola czytała „Świadka mimo woli” Gianrico Carofiglio z uwielbianym przez nią adwokatem Guido Guerrierim, neurotycznym rozwodnikiem zakochanym w dobrym winie. „Uwielbiam tego bohatera! – emocjonuje się Ola. – Czytałam o nim m.in. w knajpce nad brzegiem morza w Trani, gdzie przyjeżdżał. W Bari poszłam do księgarni, w której bywał i sprawdziłam, gdzie mieszkał. Niesamowite przeżycie.“
Joanna Winiarska, szefowa Działu Urody Glamour, zapakowała na wakacje nad Balatonem książki węgierskiego pisarza Sándora Máraia. „Dzięki niemu Balaton zyskał inną perspektywę, a ja nabrałam ochoty, żeby pojechać w głąb kraju, do Puszty.”
Ola: „Po Londynie chodzę tropem bohaterów książek Iana McEwana, a po Wenecji – Donny Leon, Amerykanki, która tam mieszka. Kiedyś wypatrzyłam ją tam przez szybę winiarni. Zerwałam się, żeby pójść jej śladem. Było to bardzo śmieszne!”
Na portalu grono.pl jest zabawny wątek „miejsca, w jakich czytacie książki” (dach, pętla tramwajowa, drzewo). Wielbiciel „Blizny” China Mieville’a, której akcja dzieje się na statku, przyznaje, że uwielbia czytać ją... w wannie. Inny internauta pisze: „Raz na pół roku kuszę się na magiczne czytanie Iwaszkiewicza na Stawisku czy Nałkowskiej w Wołominie (domy rodzinne pisarzy – przyp. red.). Wtedy książka i sam autor nabierają innego wymiaru – są bliżej mnie.”

Tropem książek

PARYŻ – czytaj „Kod da Vinci: Paryż śladami kodu Leonarda da Vinci”, Wyd. Albatros

SZTOKHOLM – spaceruj śladami bohaterów serii „Millennium” Stiega Larssona: http://www.stadsmuseum.stockholm.se

WARSZAWA – idź tropem bohaterów książki „Zły” Leopolda Tyrmanda http://zly.ownlog.com

BARCELONA – czytaj „Cień wiatru, przewodnik po Barcelonie”, do kupienia razem z „Cieniem wiatru” Carlosa Ruiz Zafóna lub osobno, Wyd. Albatros