...butelkach i smoczkach

Umycie, nawet staranne, nie zabija bakterii. Butelki i smoczki dobrze jest sterylizować - wystarczy wygotować je we wrzątku przez 4-5 minut. Potem wyjąć szczypcami i ułożyć na czystej ściereczce. Po wyschnięciu na butelce zostaje osad, który przypomina biały kurz. Nie trzeba, go wycierać, bo nie jest szkodliwy dla dziecka - taki "zabieg" zniweczyłby cały trud sterylizacji. Dostępne są także specjalne sterylizatory i butelki samosterylizujące. Butelki i smoczki można przestać sterylizować, gdy malec ma pół roku lub później, jeśli w domu mieszka zwierzę.

RADA DLA WAS
Latem lub poza domem, warto wygotowywać butelki dłużej, bo wokół dziecka panoszy się więcej bakterii! 
Mama pyta:Synek ma pół roku i ssie smoczek. Gdy smoczek upadnie, czy wystarczy, że go opłuczę?
Tak, gdy upadnie w domu na podłogę. Jeśli wpadnie w piasek, lepiej go po powrocie do domu wygotować. Smoczki, ze względu na to, że nieustannie lądują w buzi dziecka, warto w ogóle co pewien czas sterylizować - nawet jeśli maluch skończył już pół roku.

...ubrankach

Najlepiej sprawdzają się ubranka z naturalnych tkanin, bo w nich skóra dziecka może swobodnie "oddychać". Hafty i koronki, mogą podrażniać delikatną skórę malca. Podobnie jak źle wszyta metka, ozdobne wiązania czy za gruby szew. Z kolei barwniki, zwłaszcza ciemne drażnią skórę, szczególnie, gdy malec się zgrzeje lub jest alergikiem. Kupując ubranka warto zwrócić uwagę, żeby byłydość szerokie i nie krępowały jego ruchów. Gdy kaftanik staje się lekko przyciasny, malec nie może w nim swobodnie fikać. Wybieraj raczej takie, które łatwo się zdejmuje i zakłada. Ciuszki maluszka należy prać w łagodnych środkach, najlepiej przeznaczonych dla niemowląt.

RADA DLA WAS
Pralkę nastawiaj najlepiej na cykl z podwójne płukanie, bo gdy malec się zgrzeje, ubranko może przemienić się w okład z resztek proszku. I podrażnienie gotowe.
Tata pyta:Czy piorąc śpioszki dwutygodniowego synka, mogę używać płynu do płukania tkanin?
Skóra niemowlęcia jest kilka razy cieńsza od skóry rodziców. Im mniej środków chemicznych, tym lepiej. Dlatego lepiej zrezygnować z pachnących zmiękczaczy do ok. 3. roku życia dziecka.

...pieluszkach

Pampersy to świetny wynalazek. Nie musimy ich prać, ale za to zmieniać trzeba często. Inaczej będą czymś w rodzaju drażniącego kompresu na małej pupie. Spór o to, czy lepsze tetrowe czy jednorazowe zostaje nierozstrzygnięty. Obie opcje mają zwolenników i przeciwników wśród lekarzy i rodziców. Teoria, że pampersy nie służą małym mężczyznom, bo utrzymują wysoką temperaturę zagrażającą "męskości", nie znalazła potwierdzenia. Jeśli zdecydujesz się na pieluchy tetrowe, pierz je w delikatnych środkach w wysokiej temperaturze i dokładnie płucz. Prasowanie sprawi, że będą przyjemne w dotyku i pozbawi je części zarazków.

RADA DLA WAS Pieluszki zmieniaj nie rzadziej niż co 3-4 godziny (tetrowe częściej) i zawsze od razu, gdy malec zrobi kupkę.
Tata pyta: Czy prasować pieluchy tetrowe?
Zawsze warto prasować pieluszki noworodków oraz małych niemowląt. Wyprasowane pieluchy spodobają się także małym wrażliwcom.

...kąpieli

Maź płodowa świetnie chroniła skórę noworodka przed wodami płodowymi, a zaraz po porodzie przed zarazkami. Dlatego pierwszą kąpiel lepiej urządzić maluszkowi dopiero drugiego dnia po urodzeniu. Najlepiej użyć do niej kosmetyków dla niemowląt. Idealnie, jeśli mydełko jest bezbarwne i bez zapachu. Zamiast smarować skórę malca kosmetyczną oliwką, lepiej dodaj do kąpieli kilka kropli oliwy z oliwek. Dokładnie wymywaj fałdki skóry pod pachami, w pachwinach i na szyjce. Do pierwszych urodzin dziecko nie potrzebuje szamponu - wystarczy mycie główki mydełkiem.

RADA DLA WAS Myjki i gąbki zarezerwuj raczej dla starszych dzieci i dorosłych. W ich mikroskopijnych porach gromadzi się mnóstwo zarazków i grzybów. Dlatego niemowlę myjemy po prostu ręką.
Mama pyta:Lekarz mi poradził, żebym nie używała jednorazowych, nawilżanych chusteczek. Ale czym w takim razie najlepiej myć pupkę mojego miesięcznego malucha?
Lekarz obawiał się podrażnienia skóry maluszka, którą wystarczy myć zwykłą wodą z mydłem. Chusteczek używamy na spacerze i "występach" poza domem.

MOJA RADA

Gdy mój syn miał 3 miesiące, w miejscu, gdzie do jego skóry dotykały zatrzaski pojawiło się zaczerwienienie. To było uczulenie na nikiel! Aby nie drażnić bardziej jego skóry i nie wyrzucać nieszczęsnych ubranek, podszyłam zapinki od lewej strony kawałkiem bawełny. Zadziałało!
lek. med. Anna Jaworska, mama 3-letniego Piotrusia