Co to jest czystek?

Czystek to zioło rosnące w formie krzewów lub półkrzewów głównie na południu Europy oraz w rejonie Azji Zachodniej. Przygotowywane z niego napary i inhalacje znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej. Czystek może być też składnikiem suplementów diety. W Polsce czystek jest rośliną uprawną. Może być uprawiany w domowych warunkach, wymaga jednak dużej ilości słońca i ciepła.

Roślina ta posiada ponad 50 różnych gatunków i odmian. Najpopularniejsze z nich to czystek szary (lub siwy), kreteński oraz ladanowy. Najbardziej bogatą w dobroczynne składniki częścią tej rośliny są kwiaty. To właśnie one są wykorzystywane do przygotowywania rozmaitych mikstur, naparów i płukanek zielarskich.

Zobacz też: Jak zrobić hydrolat z czystka?

Czystek: właściwości zdrowotne

Czystek to roślina często i chętnie wykorzystywana w ziołolecznictwie. Cieszy się ona dużym uznaniem zwłaszcza wśród zwolenników medycyny naturalnej. Roślinie tej przypisywanych jest wiele różnych właściwości, od budowania odporności organizmu po leczenie nowotworów i boreliozy. Jakie właściwości ma czystek?

Zioło to jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki. Cząsteczki te odpowiadają za rozwój wielu chorób, między innymi nowotworowych oraz przyspieszenie procesów starzenia się skóry. Regularne picie naparów z czystka sprawdzi się więc jako profilaktyka antyrakowa, natomiast nie może być stosowane jako sposób na wyleczenie tej choroby.

Czystek ma właściwości oczyszczające i wzmacniające organizm. Picie naparów z tej rośliny jest polecane osobom, które mają za sobą leczenie farmakologiczne lub przyjmują dużo leków na co dzień. Również osoby, które rzuciły palenie mogą skorzystać z jego detoksykacyjnych właściwości.

Czystek działa również antyalergicznie, ponieważ składniki w nim zawarte hamują uwalnianie histaminy do organizmu. Jego picie może przynieść ulgę alergikom, zwłaszcza w sezonie pylenia traw. Pamiętaj, że ziołoterapia nigdy nie powinna być używana zamiast leczenia farmakologicznego. Stosowanie naparów z tej rośliny powinno odbywać się równolegle z przyjmowaniem leków.

 

Czystek: właściwości odchudzające

Czystek jest ziołem powszechnie uważanym za środek wspomagający odchudzanie. Na forach związanych z tą tematyką znaleźć można wiele opinii o wyszczuplających właściwościach tej rośliny. Jednak czy faktycznie wspomaga ona proces odchudzania?

Czystek nie przejawia typowych właściwości wyszczuplających. Regularne picie naparów z tej rośliny może jednak wspomóc proces odchudzania, oparty na zdrowej diecie i ćwiczeniach fizycznych. Zioło to wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn, co faktycznie może skutkować spadkiem wagi.

Czystek wpływa również na procesy trawienne, w konsekwencji przyspieszając nieco metabolizm. Zmiana ta nie jest jednak na tyle duża, aby można było mówić o jego odchudzających właściwościach.

Zobacz też: 9 jadalnych kwiatów i ich właśćiwości

Czystek: jak parzyć?

Czystek to roślina dostępna w każdej aptece, niektórych supermarketach, sklepach zielarskich oraz w internecie. Napary, inhalacje oraz płukanki można przygotować z gotowych torebek herbacianych lub kupić paczkę suszu. Jak należy parzyć czystek, by uwolnił on swoje cenne właściwości?

Szklankę naparu z czystka możesz przygotować, zalewając torebkę lub dwie łyżeczki suszu wrzątkiem. Naczynie należy przykryć np. małym spodeczkiem i pozostawić do zaparzenia na około 10 minut. Możesz również przygotować odwar z czystka. W garnku należy umieścić 10 gramów tej rośliny, zalać to szklanką wody i gotować przez około 5 minut. Taki napój powinien być spożywany po przestudzeniu.

Czystek: przeciwwskazania

Czystek nie wchodzi w interakcje z żadnymi lekami czy substancjami, a przy tym jest łagodny w działaniu. Do jego spożycia nie ma więc żadnych wyraźnych przeciwwskazań. Może więc być podawany nawet kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Przy jego spożyciu należy jednak zachować ostrożność i umiar, a także obserwować reakcje swojego organizmu. Ciężarne i mamy karmiące powinny skonsultować picie czystka ze swoim lekarzem.