KUBECZEK MENSTRUACYJNY W KILKU ZDANIACH

Często stajecie przed wyborem - podpaska czy tampon? A może warto pomyśleć o kubeczku menstruacyjnym? Kubeczek można indywidualnie dopasować do potrzeb, ma różne rozmiary i poziom twardości (soft, classic, sport). Ma kształt pojemniczka z ogonkiem, a jego pojemność i średnica powinny zależeć od Twoich rozmiarów i obfitości miesiączki.

Tzw. miseczka menstruacyjna dostosowuje się do kształtu pochwy, zasysając się na jej ściankach. Oczywiście zależy to od dobrania odpowiedniej twardości. W wielu przypadkach po umiejscowieniu go, możemy go opróżnić po 8-12 godzinach, choć decyduje o tym obfitość krwawienia.

Jeden kubeczek można używać wielokrotnie po uprzednim oczyszczeniu, jest więc bardziej ekonomiczną alternatywą dla podpasek czy tamponów. 

JAK DOBRAĆ?

Przy doborze odpowiedniej pojemności i twardości bierzemy pod uwagę kilka kryteriów - obfitość miesiączki, liczbę porodów, wzrost, typ sylwetki (szczupła, normalna, nieco tęższa) i poziom rozwinięcia mięśni dna miednicy. Przed pierwszym użyciem należy kubeczek wysterylizować, czyli zanurzyć we wrzątku na kilka minut (uwaga! nie powinien dotykać dna pojemnika!). P.S. zazwyczaj przy zakupie kubeczka otrzymujemy także pojemnik do sterylizacji. 

CZYM CZYŚCIĆ?

W czasie trwania miesiączki kubeczek czyścimy papierem toaletowym lub/i spłukujemy pod bieżącą wodą. Można też oczyścić go płynem do higieny intymnej. Przeciętnie należy go opróżniać od dwóch do czterech razy dziennie.

PROBLEMY

Jeśli miseczka zaczyna przeciekać w trakcie okresu z pewnością wybrałyście zły rozmiar i twardość. Idealnie, jeśli kubeczek przylega ciasno do ścianek pochwy. Na początku może się to wydawać trudne, ale ćwiczenie czyni mistrza.

Kubeczek nie powinien uczulać, ponieważ jak twierdzą producenci nie jest wykonywany z lateksu, tylko z materiału TPE, nie zawierającego silikonu i PVC. Wykonuje się z niego także smoczki dla dzieci. 

Czynnikami, które mogą zaszkodzić kubeczkowi są wysoka temperatura i promieniowanie UV. Nie można więc przechowywać go w miejscach nasłonecznionych. Najlepiej zamknąć go w małym euti (można w nie zainwestować, ponieważ taki kubeczek przetrwa nawet kilka lat).

CZY WARTO WYMIENIĆ TAMPON I PODPASKĘ NA KUBECZEK?

Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie same, ponieważ to kwestia bardzo indywidualna. Zapewne, żeby odpowiednio dobrać kubeczek trzeba przeprowadzić kilka prób i mogą być to próby dość uciążliwe. Jeśli jednak lubicie wyzwania, macie dosyć ciągłej zmiany podpasek i tamponów, zaryzykujcie. Może przypadnie Wam do gustu.

8 DOLEGLIWOŚCI, DO KTÓRYCH WSTYDZIMY SIĘ PRZYZNAĆ