Czym są nutrikosmetyki na włosy?

Nutrikosmetyki to rodzaj suplementów diety, które mają za zadanie poprawić nasz wygląd „od środka”. Oznacza to, że są to odpowiednio skomponowane mieszanki witamin, minerałów i innych substancji, wykazujących efekt odżywczy podane w wygodnej do przyjmowania formie. Najczęściej są to witamina C, B, E, D, magnez, potas, cynk, fosfor, żelazo. Nutrikosmetyki na włosy będą więc zawierały substancje niezbędne do ich prawidłowego wzrostu i utrzymania dobrej kondycji, która w przypadku ich niedoborów może objawiać się łamliwością, suchością lub wypadaniem kosmyków.  Stosowanie nutrikosmetyków jest od kilku lat silnym trendem w pielęgnacji - na rynku dostępne są mieszanki dedykowane zarówno poprawie wyglądu włosów, skóry, jak i paznokci. Jednak zarówno nutrikosmetyki, jak i inne suplementy, nie mogą być substytutem odpowiednio skomponowanej, pełnowartościowej diety. Jeśli nasza dieta jest odpowiednio zróżnicowana, bogata w warzywa, owoce, dobre proporcje białek, cukrów i tłuszczy, szanse na konieczność dodatkowej suplementacji są niskie i zawsze warto skonsultować ją ze swoim lekarzem. 

Halier Hairvity 

Ten kosmetyk to jeden z bestsellerów sklepu Nutridome, obiecuje poprawę elastyczności włosów, wzmocnienie ich, a także stymulację wzrostu. Przyjrzyjmy się więc jego składowi: zawiera między innymi kolagen, biotynę, wyciąg ze skrzypu polnego, witaminy, aminokwasy, a także metylosiarczan metanu, który odgrywa ważną rolę w syntezie kolagenu i keratyny, która jest budulcem włosa, oraz formę witaminy B3, która poprawia ukrwienie w skórze, co znowu pomaga w walce z wypadaniem kosmyków. Niedobory tych składników mogą zaowocować właśnie pogorszeniem się kondycji włosów, a o to w czasach „pandemicznych” nietrudno - zmianę nawyków żywieniowych możemy zaobserwować zwłaszcza zimą. O kapsułkach Hairvity możemy przeczytać mnóstwo pozytywnych słów w sieci - wiele internautek deklaruje wysyp tzw. „baby hair” po kilku tygodniach regularnego stosowania. 

Zobacz też: Dieta, która nas rozumie. Czy kobiety powinny się odżywiać inaczej niż mężczyźni?

Hair Care Panda

Teraz produkt, o którym na pewno słyszały stałe bywalczynie Instagrama. Podobne, niebieskie i różowe żelki na włosy reklamowały takie gwiazdy jak Emily Ratajkowski czy Kim Kardashian. Jest to suplement diety, który zawiera komplet witamin, minerały i „końską dawkę” biotyny, która wpływa pozytywnie na wzrost i kondycję nie tylko włosów ale i paznokci. Ta mieszanka podana jest w formie słodkich żelek w kształcie misiów, co z pewnością jest jedną ze składowych jej medialnego sukcesu (kto pamięta „Marsjanki”?).

Anwen Shake Your Hair

Nutrikosmetyk na gęste włosy stworzyła też lubiana przez „włosomaniaczki” marka Anwen. Witaminy, aminokwasy, cynk, selen i biotyna podane są tu w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie. Taki odżywczy „shake” ma zapewnić włosom nie tylko wzmocnienie, ale też wspierać utrzymanie ich prawidłowej pigmentacji.