Niemowlę czuje sie jak potężny czarodziej, który wszystkim steruje i dostaje wszystko, czego zapragnie. Życie szybko wyprowadza go z błędu. Czasem mama nie zgaduje, co znaczy jego płacz, miś nie pozwala się złapać. Dzięki takim doświadczeniom malec zaczyna rozumieć, że świat istnieje zupełnie niezależnie od niego, że nie wystarczy chcieć, żeby coś dostać. Wtedy nabiera ochoty, aby się uczyć wszystkiego, co pozwoli mu samodzielnie zaspokajać własne potrzeby.

Mama i ja

Proces oddzielania się dziecka od mamy rozpoczyna się około 7.-8. miesiąca życia i trwa aż do czasu, gdy maluszek skończy 2 lata. Najtrudniejsze są dla malucha pierwsze miesiące. Świadomość, że jego mama jest kimś oddzielnym od niego (a więc może się oddalić i zniknąć), budzi w nim lęk. Malec zaczyna rozumieć, że w otoczeniu jest wiele rzeczy, których nie może kontrolować i poprzez to traci poczucie bezpieczeństwa. Widać to w jego zachowaniu. Jeszcze dwa miesiące temu uśmiechał się i wyciągał rączki, zaczepiając twoje koleżanki. Teraz nieufnie przygląda się innym, a gdy próbują za szybko się zbliżyć lub wziąć go na ręce, wybucha płaczem. Nawet siedząc u babci na kolanach jest niespokojny, jakby się czegoś bał. Staje się też bardziej lękliwy, gorzej znosi rozstania z tobą, nawet jeśli lubi swoją opiekunkę.

Dam radę bez mamy

Oddzielenie się od ciebie to trudny dla malca okres. Możesz mu w tym pomóc. Wspierać, by zrozumiał, że choć nie jest częścią ciebie, nadal jest bezpieczny. 

  • Przez pierwsze miesiące postaraj się być blisko. Jeśli możesz, odłóż na ten czas pracę albo pracuj jak najmniej. Twoja bliskość pozowli malcowi czuć się pewniej. 
  • W drugim półroczu życia dziecko potrzebuj dużo spokoju. Jeśli to możliwe, nie planuj na ten czas powrotu do pracy na pełen etat. Jeśli natomiast musisz wyjechać na kilka dni, przyzwyczajaj malca stopniowo do pozostawania z osobą, która ma cię zastąpić. 
  • Niech maluszek sam sięgnie po zabawkę, która nie leży w zasięgu jego ręki, niech spróbuje zdjąć skarpetkę. Pozwól mu samemu jeść rączką, pić z butelki. Gdy dziecko siedzi na dywanie, otoczone zabawkami, wyjdź z pokoju. Niech czuje, że umie radzić sobie bez ciebie. 
  • Kiedy 8-miesięczny malec zapłacze, niech chwilę na ciebie poczeka. On poznaje, że jest kimś odrębnym od ciebie wtedy, gdy jakieś jego potrzeby nie zostają zaspokojone. Nie chodzi o to, byś specjalnie mu czegoś odmawiała. Ale jeśli cię woła, a ty musisz właśnie otworzyć komuś drzwi - zrób to spokojnie. 
  • Dobre dla dziecka będzie poznawanie innych ludzi. Zabieraj go do znajomych, przyzwyczajaj do pozostawania pod czyjąś opieką, gdy ty na chwilę znikasz. Gdy zobaczy, że wokół są przyjazni ludzie, którzy podadzą kubek z sokiem i pobawią się klockami, pozostanie bez ciebie, będzie trochę mniej bolesne.

TO WARTO WIEDZIEĆ

Kiedy dziecko odkrywa, że mama i ono, to dwie różne osoby i uczy się pierwszych rozstań z nią, wybiera sobie często jakiś przedmiot (który obdarza szczególnym uczuciem). Nosi go ze sobą lub przytula, gdy zasypia. Miś czy kocyk to dla niego wspomnienie mamy, "przenośny pocieszyciel", do którego może się przytulić w chwilach, gdy jesteś nieobecna lub zajęta. Nawet, jeśli mama jest blisko, malec lubi nosić przytulankę "na wszelki wypadek". Tak bardzo potrzebuje jej wsparcia w stawaniu się niezależnym.