Serum z kwasem hialuronowym: jak działa?

Kwas hialuronowy to najlepszy przyjaciel skóry suchej i dojrzałej. Ma niesamowitą zdolność wiązania wody (jedna cząsteczka może związać nawet kilka litrów!), co sprawia, że jest kluczowym komponentem tkanki międzykomórkowej. Zresztą, to substancja, która naturalnie występuje w organizmie i odpowiada bezpośrednio za nawodnienie tkanek. Problem w tym, że wraz z wiekiem, ilość kwasu hialuronowego zaczyna spadać, a skóra staje się sucha i gorzej radzi sobie z niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Dla cery dojrzałej kwas hialuronowy jest więc prawdziwym wybawieniem. Ale niestety, kosmetyki z tym cennym składnikiem nie zawsze działają skutecznie, a w skrajnych przypadkach, zamiast nawilżać, dodatkowo wysuszają.

Dlaczego serum z kwasem hialuronowym nie działa?

Odpowiedź tkwi w wielkości cząsteczek kwasu hialuronowego. Żeby skutecznie nawilżyć skórę, muszą się one przedostać do głębszych warstw. Niestety, sporo preparatów nawilżających zawiera duże cząsteczki kwasu hialuronowego, które pozostają na powierzchni skóry. Ponieważ składnik ten działa higroskopijnie, będzie „wyciągał” wodę z głębszych warstw skóry i koncentrował nawilżenie „na zewnątrz”. Początkowo większość z nas odniesie wrażenie, że wszystko działa tak, jak trzeba. Skóra będzie napięta i nawilżona, ale to tylko pozory. Z czasem odwodnienie głębszych warstw skóry dojdzie do głosu, a my zaobserwujemy drastyczne pogorszenie cery. Dlatego wybierając serum z kwasem hialuronowym, najlepiej postawić na zaawansowane technologicznie preparaty, które eliminują ten problem.

Jakie serum z kwasem hialuronowym wybrać?

By uniknąć efektu odwrotnego do zamierzonego, zwróćmy uwagę na to, by kosmetyk zawierał więcej niż jeden rodzaj kwasu hialuronowego: taki, który nawilża warstwę rogową – i taki, którego cząsteczki wnikną w głębsze warstwy skóry. 

Dobrze sprawdzą się też preparaty na bazie więcej niż jednego składnika nawilżającego. A więc takie, które oprócz kwasu hialuronowego zawierają np. kwas mlekowy, mocznik czy naturalne ekstrakty nawilżające.

Wzbogacone o składniki anti-aging serum z kwasem hialuronowym pomoże odzyskać skórze prawidłowy poziom nawodnienia, a także gęstość. Dzięki temu będzie ona mniej podatna na zagniecenia, których bezpośrednim skutkiem są zmarszczki. 

Jeśli chcemy zapewnić skórze długotrwałe nawilżenie, warto też wziąć pod uwagę, że samo serum z kwasem hialuronowym może nie wystarczyć. By zamknąć wodę w głębszych warstwach skóry potrzebujemy nie tylko cząsteczek, które są w stanie dostać się do środka, ale również składników, które odetną wodzie ucieczkę. Taką rolę pełnią kremy nawilżające, które tworzą na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, zapobiegającą zbyt szybkiemu odparowywaniu.