- Wielu dermatologów twierdzi, że pilingi chemiczne można stosować także latem!

Jedynie kwas migdałowy nie zwiększa wrażliwości na promieniowanie słoneczne. Mikrodermabrazja, oksydermabrazja i kawitacja (czyli pilingi mechaniczne) także mogą być wykonywane przez cały rok (warto zakończyć je miesiąc przed opalaniem). Latem wykonujemy bezpiecznie również pilingi chemiczne powierzchniowe, np. z kwasem azelainowym, ferulowym i trójchlorooctowym o stężeniu 15% (6 tygodni przed opalaniem). W trakcie, miesiąc przed i po trzeba stosować fotoochrone, nawet w pochmurne dni! –

- Przygotowujemy skórę do pilingu?

Warto. Jeśli będziemy stosować retinoidy lub kosmetyki z kwasem glikolowym, azelainowym lub migdałowym, składniki pilingu będą jednolicie penetrować skórę i zmniejszy się ryzyko przebarwień.

- Po złuszczaniu warto stosować antyoksydanty?

Tak, wzmacniają one naturalne mechanizmy ochronne skóry. Mogą być stosowane doustnie, jednak do powierzchni skóry dociera wtedy mniej niż 1%. Korzystniejsze będzie stosowanie ich na skórę. Badania sugerują, że miks kilku antyoksydantów (np. witaminy C i E) w kremie zwiększa ich potencjał działania.

– Czy w czasie serii pilingów można korzystać z innych zabiegów kosmetycznych?

Zobacz także:

Nie, w trakcie gojenia stosujemy pielęgnację rekomendowaną przez dermatologa wykonującego zabieg. Plus fotoochrona!

– Zalecanie przed wykonaniem pilingu leku na opryszczkę to norma?

Stosowanie leków profilaktycznie – tylko doustnych, np. acyklowiru – jako ochrony przed uaktywnieniem się wirusa zależy od głębokości pilingu.

– Czy podczas leczenia trądziku antybiotykiem lub roaccutane’em można wykonywać pilingi?

W trakcie leczenia izotretynoina – nie! (także 6 miesięcy po zakończeniu leczenia). W przypadku antybiotykoterapii (doustnej lub miejscowej) można wykonywać zabiegi, jeśli nie ma zmian ropnych na skórze.