Orzechy ziemne są bardzo zdrowym dodatkiem do naszej diety. Bogate są w roślinne białko, potas, magnez, witaminę E, witaminy z gruby B i błonnik. Regularne jedzenie orzechów poprawia pamięć i zapewnia świetne paliwo dla naszego mózgu. Obecne w orzeszkach fitosterole zmniejszają ryzyko raka prostaty. Orzeszki ziemne chronią też serce i układ krwionośny, obniżają poziom cholesterolu i zapobiegają cukrzycy. Prawdopodobnie działają też zapobiegawczo w przypadku nowotworów piersi.

Masło orzechowe jest jednak produktem powstałym w wyniku prażenia i mielenia orzechów z dodatkiem soli, cukru i olejów roślinnych. Jest ono bardzo kaloryczne, jedna łyżeczka to około 70 kalorii. Mają też sporo tłuszczu, są to jednak zdrowe tłuszcze, głównie nienasycone kwasy tłuszczowe, a także kwasy omega-6.
Masło jest jednak produktem ciężkostrawnym i wysokoenergetycznym. Warto jeść go rano lub przed wysiłkiem fizycznym.

Niestety masła orzechowe, które możemy kupić w sklepie mają najczęściej dużą zawartość cukru, soli oraz szkodliwych tłuszczów trans (utwardzanych tłuszczów roślinnych). Warto zapatrzeć się w masło ze sklepu ze zdrową żywnością, które nie posiada takich dodatków. Nie ma ono słono-słodkiego posmaku, ale również jest bardzo smaczne.

Masło orzechowe nie jest też trudne do wykonania i bez problemu możemy je przyrządzić w domu.
Przepis na domowe masło orzechowe.