Kubki wielokrotnego użytku mogą być gorsze dla środowiska od jednorazowych

Na rynku chyba nigdy nie było tylu produktów mających nam ułatwić życie w świadomości ekologicznej. Coraz więcej firm zamienia plastikowe reklamówki na papierowe torby, z knajp znikają słomki, a kawiarnie zachęcają do przynoszenia własnych kubków termicznych na kawę. Wiele z nich, podobnie jak butelek na wodę, jest w całości lub w dużej części z plastiku. I mogą wcale nie być lepsze dla środowiska od zwykłego, jednorazowego kubka. Dlaczego? Okazuje się, że standardowo nie używamy naszych kubków wielokrotnego użytku wystarczająco dużo, aby ich wyprodukowanie odbiło się pozytywnie na środowisku. Z uwagi na mocniejszy materiał, z którego wyprodukowane są kubki wielorazowego użytku, podczas ich produkcji  dochodzi do większej emisji gazów cieplarnianych. Oznacza to, że kubka należy użyć co najmniej od 20 do 100 razy, aby jego produkcja miała sens.

Ekologiczne jednorazowe kubki?

Problemem jest nie tylko produkcja, która wykorzystuje duże zasoby energii, ale również samo użytkowanie. Codzienne mycie kubka zużywa bardzo dużo ciepłej wody, co również przyczynia się do jego nieekologiczności. Dobrym rozwiązaniem wydają się kubki kompostowalne, jako że nie pozostawiają po swoim rozkładzie żadnych śladów. Należy jednak pamiętać, że rozłożą się wyłącznie w bardzo specyficznych warunkach i nie należy ich mieszać z materiałami niekompostowalnymi, co może być trudne do osiągnięcia w przypadku dużych kawiarni.

Ratunek dla jednorazowych kubków

Wygląda na to, że papierowe kubki zostaną z nami jeszcze na długo. Okazuje się jednak, że sytuacja nie jest tak zła, jak do tej pory myśleliśmy. Grupa zajmująca się recyklingiem papierowych kubków (PCRRG) zauważyła, że jeśli dałoby się oderwać cienką warstwę plastiku z ich wnętrza, papier z którego są zrobione świetnie nadaje się do ponownego wykorzystania. Ta technologia już istnieje, jednak zużywa bardzo dużo energii i emituje kolejne gazy cieplarniane. Jeśli doliczyć do tego transport okazuje się, że recykling wcale nie rozwiązuje problemu. Warto jednak pamiętać, że opakowania wytwarzają niecałe 5% całego śladu węglowego i jeśli zależy nam na jego zmniejszeniu musimy skupić się na innych czynnościach, niż tylko pozbycie się plastiku. Mimo to przed zakupem wielorazowego kubka warto się zastanowić, czy faktycznie planujemy go używać na tyle często, żeby miało to sens dla środowiska. Po co go kupować, jeśli po tygodniu wyląduje na półce, prawda?