Depilacja laserowa – jak działa i czy zawsze jest skuteczna?

Depilacja laserowa to najpopularniejsza - i najskuteczniejsza - metoda trwałego usuwania włosków. Jeśli nie działa - to najczęściej dlatego, że nie została przeprowadzona w odpowiedni sposób. Zawieść może wiele czynników - od jakości i klasy urządzenia po kompetencje specjalisty, któremu powierzamy to zadanie. By zrozumieć, co może pójść nie tak, wyjaśnijmy, jak w ogóle działa laser - i jak to się dzieje, że włosy przestają odrastać. W trakcie zabiegu wiązka światła laserowego jest kierowana bezpośrednio w znajdujące się pod skórą mieszki włosowe. Znajdujący się w nich pigment (melanina) pochłania światło lasera i zamienia je na energię cieplną, która nieodwracalnie niszczy komórki macierzyste włosa. Dzięki temu, z uszkodzonych cebulek nie wyrosną już nigdy nowe włosy. Brzmi fantastycznie, ale w rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniej mocy i czasu trwania impulsu, który powinien być dopasowany do rodzaju i koloru skóry oraz włosów. Oprócz tego, wbrew oczekiwaniom wielu osób, niestety nie da się załatwić sprawy jednym zabiegiem. Dlaczego?

- Cykl życia włosów obejmuje trzy fazy: aktywnego wzrostu, fazę przejściową i fazę spoczynku. W tej pierwszej komórki macierzy intensywnie się dzielą, dzięki czemu powstaje nowy włos. W fazie przejściowej macierz zanika, a włosy są wypychane na powierzchnię skóry. W ostatnim etapie włos powoli obumiera i wypada. Jak to wpływa na skuteczność depilacji laserowej? W trakcie zabiegu włosy znajdują się na różnych etapach cyklu (i całe szczęście, bo dzięki temu nie wypadają wszystkie naraz!), światło laserowe usuwa zaś wyłącznie te, które akurat znajdują się w fazie wzrostu. Dlatego usunięcie wszystkich włosów w trakcie jednego zabiegu jest niemożliwe i niezbędne jest wykonanie kilku sesji - wyjaśnia dermatolog, dr n. med. Marta Zamojska, właścicielka klinik NeoDerm.

Ile zabiegów trzeba wykonać, by pozbyć się włosków na stałe?

Ilość zabiegów niezbędnych do wykonania jest uzależniona od wielu czynników - m.in. od indywidualnych predyspozycji, koloru włosa, jego grubości czy obszaru zabiegowego. Włosy możemy epilować tylko w fazie ich wzrostu, a na różnych obszarach różny procent włosów będzie w tej fazie - dlatego przeciętnie potrzebujemy przynajmniej 4-5 zabiegów, czasami 6, a w indywidualnych przypadkach może to być nawet 7 lub 8. Warto też mieć świadomość tego, że żaden laser nie usuwa 100% owłosienia. Wynika to z tego, że w momencie depilacji zawsze znajdą się włosy, które akurat są w fazie spoczynku. Jeśli jednak możemy usunąć 99% z nich - czy warto roztkliwiać się nad jednym procentem?

Czy depilacja laserowa działa na włosy blond?

Tak, ale tylko niektóre lasery sobie z nimi radzą. Większość dostępnych na rynku urządzeń działa tylko wtedy, gdy podczas zabiegu wytworzymy wystarczająco dużo energii cieplnej, niezbędnej do zniszczenia macierzy włosa. Jest to możliwe jeśli w mieszku włosowym znajduje się odpowiednia ilość melaniny – a zatem im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra – tym skuteczniejsza depilacja laserowa. Jeśli kontrast pomiędzy kolorem włosów i skórą jest mniejszy, efekty zabiegu nie zawsze są skuteczne. Na szczęście niektóre lasery (np. Mediostar Monolith) potrafią obejść tę przeszkodę. Bez problemu poradzą sobie z włosami blond, a także z depilacją bardzo opalonej lub ciemnej skóry. To możliwe dzięki zastosowaniu dwóch długości fal (808 nm i 940 nm), które pracują jednocześnie. Pierwsza dedykowana jest ciemniejszym włosom, druga ma za zadanie usunąć jaśniejsze owłosienie i zapewnić skuteczność przy ciemniejszych fototypach. Działając dwutorowo uzyskujemy wyższą skuteczność niż większość laserów do epilacji.

Zobacz też: Depilacja pastą cukrową – naturalna i skuteczna alternatywa dla depilacji woskiem. Czy to naprawdę działa?

Czy depilacja laserowa jest bolesna?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, bo każdy z nas ma zupełnie inny próg bólu. To, co jedni odczuwają jako delikatny dyskomfort, dla innych może być nie do zniesienia. Z doświadczenia wiem, że większość zabiegów z użyciem lasera nie należy do przyjemności - ale niektóre urządzenia mają tak zaawansowany system chłodzenia, że właściwie nie odczuwamy ich działania. Najnowocześniejszy system na rynku, w który wyposażony jest Mediostar Monolith, chłodzi skórę zarówno przed, w trakcie, jak i po "strzale" wiązką laserową, dzięki temu depilacja jest komfortowa i praktycznie nieodczuwalna.

Co zrobić, żeby depilacja laserowa była bezpieczna i skuteczna?

Przede wszystkim znajdź dobrego specjalistę

Dokładnie sprawdź opinie i kwalifikacje specjalisty, do którego się wybierasz. Depilacja laserowa jest dość prostym zabiegiem, ale jeśli trafimy w niepowołane ręce może się zakończyć podrażnieniem skóry, oparzeniami albo powstaniem nieestetycznych przebarwień – a w najlepszym razie - stratą sporej sumy pieniędzy. Raczej odradzamy kupony promocyjne z popularnych stron ze zniżkami – być może depilacja laserowa jest wtedy tańsza, ale niekoniecznie bezpieczna i skuteczna.

Sprawdź, jakim laserem jest wykonywany zabieg

Nie wszystkie lasery radzą sobie z każdym fototypem i kolorem włosów. Jeśli więc masz bardzo jasne włosy albo ciemniejszą skórę, wybór urządzenia ma kluczowe znaczenie dla skuteczności depilacji. Technologia jest też niezwykle istotna w kwestii bezpieczeństwa i komfortu zabiegu. Często zdarza się, że podczas depilacji laserowej powstają tzw. „gorące plamy”. To efekt nierównomiernego rozłożenia energii na tzw. plamce zabiegowej – czyli powierzchni głowicy, która ma bezpośrednią styczność ze skórą. W laserze Mediostar Monolith plamka zabiegowa jest jednorodna, dzięki czemu efekt zabiegu jest symetryczny, a ryzyko wystąpienia „gorących plam” zerowe. Wisienką na torcie są jednorazowe nakładki na głowice, które zwiększają higienę zabiegu – dzięki nim mamy stuprocentową gwarancję, że głowica nie miała styczności ze skórą innego pacjenta.

Przygotuj się do depilacji

Po pierwsze: sprawdź czy nie ma przeciwwskazań. Niestety nie możesz poddać się zabiegowi będąc w ciąży. Depilacja laserowa nie powinna być też wykonywana, jeśli skóra jest uszkodzona lub podrażniona, a także wtedy gdy zmagasz się z infekcją bakteryjną, grzybiczą lub wirusową. Przez co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem (a najlepiej miesiąc) nie powinnaś usuwać włosów depilatorem, woskiem, pastą cukrową ani pęsetą. Przez ten czas warto też odstawić herbatki ziołowe i wyszczuplające, które zawierają składniki fotouczulające (np. nagietek czy dziurawiec). Minimum tydzień przed zabiegiem nie stosujemy żadnych kosmetyków o działaniu złuszczającym. Jeśli przyjmujesz antybiotyki, depilację laserową można wykonać dopiero po dwóch tygodniach od odstawienia leku. Bezpośrednio przed zabiegiem pamiętaj o ogoleniu włosków maszynką. Zadbaj też o to, żeby na skórze nie było żadnych kremów, balsamów do ciała, ani antyperspirantu. Odpowiednie przygotowanie to ważny etap i niezbędny krok do tego, by cały zabieg był bezpieczny i bez niepożądanych powikłań.

Zobacz też: Depilacja bikini woskiem – jaka boli najmniej? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości