Czesław Miłosz był wybitnym polskim noblistą, którego wiersze, przynajmniej do tej pory, były kanonem wśród lektur na poziomie liceum. W Polsce do 1980 roku był obłożony cenzurą. Wiele wskazuje na to, że współczesna polska poezja bez pracy Miłosza nie wyglądałaby tak jak dziś. Istnieje obawa, że polscy licealiści w nowej podstawie programowej nie poznają Miłosza, gdyż zabrakło go w spisie lektur. I to zarówno lektur obowiązkowych jak i przygotowujących do matury na poziomie rozszerzonym.

Lista lektur dla licealistów bez Miłosza

Na liście lektur opracowanych przez zespół minister edukacji Anny Zalewskiej znalazła się jednak adnotacja: "lub inne utwory literackie wybrane przez nauczyciela", co daje nauczycielom pole do manewru w kwestii wyboru lektur dla uczniów. Co ciekawe, w pierwotnej wersji spisu lektur było nazwisko Czesława Miłosza, na stronie ministerstwa jednak już go na tej liście zabrakło. Z listy zniknął też Bruno Schulz, poeta i prozaik, autor "Sklepów cynamonowych".

Konsultacje społeczne w sprawie nowej listy lektur podstawowych dla liceum potrwają do 18. sierpnia, już wielu nauczycieli licealnych zabrało w tej sprawie głos, dziwiąc się wyborowi MEN. Do tej pory uwagi nadesłał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, który zaapelował o dodanie do listy lektur w podstawie wierszy wybranych Czesława Miłosza i Brunona Schulza.

Kiedy wchodzi nowa podstawa programowa w szkołach?

Nowa podstawa programowa dla szkół ponadpodstawowych ma obowiązywać od roku szkolnego 2019/2020.

Komentarz Donalda Tuska i MEN w sprawie Miłosza

"Nie wyobrażamy sobie nowej podstawy programowej do szkół ponadpodstawowych bez twórczości Czesława Miłosza! Czesław Miłosz jako polski poeta i noblista ma zagwarantowane miejsce w podstawie programowej" - napisało MEN w oficjalnym komentarzu.

Przewodniczący Unii Europejskiej Donald Tusk z kolei skomentował brak wierszy Miłosza na liście lektur cytatem poety:

Co sądzicie o tym, że licealiści mogą nie poznać wierszy Czesława Miłosza?

Zobacz także: