Dłuższe stosowanie (powyżej roku) zastępczej terapii hormonalnej (uzupełniającej estrogen w organizmie) okazuje się niebezpieczne dla zdrowia, bo zwiększa ryzyko nowotworów, zakrzepicy, chorób pęcherzyka żółciowego, choroby niedokrwiennej i udaru mózgu. Dlatego niektóre kobiety zrezygnują z niej na rzecz terapii naturalnych. Jedną z roślin przydatnych dla złagodzenia skutków menopauzy jest kwiat czerwonej koniczyny.

Izoflawony w okresie postmenopauzalnym

Związki aktywne o najsilniejszym działaniu estrogennym to izoflawony (występują też w soi), aktywujące receptory estrogenu w organizmie. Takie działanie wykazuje czerwona koniczyna . Wyciąg z tej rośliny łagodzi typowe objawy menopauzy, jak: uderzenia gorąca, zaburzenia snu, zmienny nastrój. Co szczególnie istotne, czerwona koniczyna ma korzystny wpływ na stan kości. Zmniejsza ryzyko osteoporozy, sprawia, że kości są lepiej zmineralizowane i odporniejsze na uszkodzenia i złamania.

Izoflawony z czerwonej koniczyny wspomagają utrzymanie naczyń krwionośnych w dobrym stanie. Zwiększają elastyczność tętnic i zapobiegają miażdżycy, regulują poziom cholesterolu, hamują tworzenie się skrzepów.

Inne działanie czerwonej koniczyny

Przyjmowanie preparatów z czerwoną koniczyną ma wyraźny wpływ na stan skóry: poprawia się jej elastyczność, struktura i nawilżenie, nie przerzedzają się włosy. Roślina ta posiada właściwości przeciwzapalne, chroniące przed promieniowaniem UV i gojące; mogą być stosowane wspomagająco w chorobach skóry (łuszczycy, egzemie, pokrzywce).

Czerwona koniczyna może być przydatna w chorobach układu oddechowego – uspokaja skurcze oskrzeli, rozrzedza wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie. Pomaga oczyścić organizm z toksyn i wspomaga wątrobę.

Oprócz regularnej suplementacji ekstraktem z czerwonej koniczyny warto wesprzeć swój organizm dzięglem chińskim, czy shatavari.
Dzięgiel chiński ma działanie przeciwskurczowe. Reguluje rytmikę skurczów macicy. Znajdujący się w nim ligustylid moduluje funkcje tkanki macicy, poprawia mikrokrążenie, ogranicza stany zapalne, hamuje działanie oksytocyny, działa uspokajająco. Dodatkowo wspomaga transport tlenu przez czerwone krwinki oraz chroni komórki i tkanki przed stresem oksydacyjnym.

Shatavari jest przede wszystkim znane wśród kobiet, jednak jego właściwości mogą pomóc również mężczyznom, na przykład w problemach z libido. Shatavari wspomaga odporność organizmu na stres oraz ułatwia zasypianie z uwagi na pozytywny wpływ na układ nerwowy. Roślina może być także skuteczna w walce z bezpłodnością i przedwczesnym wytryskiem.

Zobacz także:

Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej a ich stosowanie powinno być konsultowane z lekarzem lub farmaceutą.