Przesądy cmentarne nasi przodkowie przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie. Chcieli się nawzajem ostrzegać, by zachowanie któregoś z członków rodziny nie ściągnęło klątwy na wszystkie osoby, które do niej należą lub będą należeć w przyszłości. Był to też sposób na to, aby zapewnić duszy spokój i nie przywoływać jej z zaświatów. O wielu z nich z pewnością już słyszeliście, niektóre mogą was jednak zaskoczyć.  

Przesądy cmentarne: jaka jest ich rola?

Zabobony i przesądy cmentarne można traktować z przymrużeniem oka. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu były czymś zupełnie naturalnym i wpisywały się w kulturę oraz obyczajowość ludową. Niektóre z nich przetrwały do dziś i są wyrazem szacunku okazanego zmarłej osobie. Oprócz tego ich rolą jest również:  

  • zapewnienie spokoju duszom zmarłych,  

  • ochrona przed nieszczęściem,  

  • oddalenie pecha i ochrona przez złym urokiem, 

  • oswajanie z tematem przemijania i śmierci  

  • umocnienie wiary w życie pozaziemskie  

Wierzenia i przesądy: czego nie robić na cmentarzu?

Aby wieczny odpoczynek naprawdę nim był, osoby odwiedzające groby bliskich, powinny należycie się zachowywać. Nie chodzi wyłącznie o niepisany cmentarny savoir-vivre, ale także o to, czym może skończyć się dla nich nieprzestrzeganie zasad. Zobacz, czego nie wolno robić na cmentarzu. Jeśli nie chcesz wzbudzić gniewu umarłych i ściągnąć na siebie nieszczęścia, zapoznaj się z przesądami cmentarnymi.  

Nie zapalaj zniczy na grobie zaraz po pogrzebie

Ściąga to pecha na całą rodzinę, a szczególnie na osoby obecne na pogrzebie. Wierzy się, że przedwczesne zapalenie znicza na grobie niedawno zmarłej osoby, ściąga śmierć na uczestników jej ostatniego pożegnania. Znicze powinno zapalić się dopiero trzydzieści dni po pogrzebie (chyba że w ciągu tych 30 dni wypada uroczystość Wszystkich Świętych). Uważaj również na to, jak zapalasz znicze. Aby nie ściągnąć na siebie pecha, rób to za pomocą zapałek.  

Inny zwyczaj cmentarny mówi o tym, aby zapalić znicz dopiero po upłynięciu 6 tygodni. Podobna zasada dotyczy tego, jak długo nie można ruszać rzeczy zmarłego.  

Zobacz także: 

Kwiaty z cmentarza do domu – nie przynoś ich

Jeżeli niedawno pożegnałaś bliską osobę, pamiętaj o jeszcze jednym, bardzo ważnym przesądzie cmentarnym. Wszystkie kwiaty i wiązanki pogrzebowe powinny pozostać na miejscu pochówku przez okres 6 tygodni. Pospieszne przynoszenie rzeczy z cmentarza do domu nie jest wskazane, ponieważ dusza zmarłego w tym okresie czasu nadal może przebywać na ziemi i odwiedzać dom oraz cmentarz. Dopiero po tym czasie, kiedy duch uda się w zaświaty, należy również dokładnie uprzątnąć grób i usunąć wszystkie stare wiązanki. Szarf, czy jeszcze świeżych kwiatów nie należy jednak ze sobą zabierać – to przynosi pecha!  

Zobacz także:

Bardzo ważne jest również to, jaki kolor chryzantem wybierzesz oraz jakich kwiatów nie kupować na cmentarz. Jeśli nie chcesz mieć pecha, zrezygnuj z goździków.  

Nie siadaj na grobie i nie chodź po płycie (zwłaszcza, jeśli oczekujesz dziecka)

Grób to miejsce wiecznego spoczynku. Powinno się traktować go godnie, a stąpanie po nim, czy siadanie na nim nie ma nic wspólnego z szacunkiem. Poniżeni zmarli mogą sprowadzić na nas choroby stóp i wiele innych nieszczęść. Przesąd dotyczy zwłaszcza ciężarnych, które na gniew nieboszczyków nie narażają jedynie siebie, ale również swoje nienarodzone dziecko. 

Nie umawiaj się na randki na cmentarzu i broń się przed romantycznymi wyznaniami

Jednym z najgorszych zachowań są cmentarne randki. Spacer wśród grobów to nie ogromne faux-pas, ale również zły znak dla potencjalnych partnerów. Przesądy o nieboszczykach mówią o tym, że niezadowoleni zmarli mogą sprowadzić na nich nieszczęścia – ich miłość może skończyć się tragicznie lub mogą zostać przedwcześnie rozdzieleni. Jeśli zostaną małżeństwem, być może nigdy nie doczekają się dzieci. 

Zobacz także: 

Przesąd: kwiaty ze ślubu na cmentarz

Na cmentarnej płycie nie powinny znajdować się osobiste przedmioty osób żyjących. Należy do nich również, a może nawet przede wszystkim, ślubny bukiet. Panna młoda nie powinna przynosić go na cmentarz, ponieważ zwiastuje to nieszczęście w małżeństwie.  

Stare płyty nagrobne, donice i inne materiały budowlane oddaj grabarzowi lub zutylizuj

Stare płyty, elementy marmurowe, czy granitowe i inne potencjalne materiały budowlane powinny już na zawsze pozostać na swoim miejscu. Tak głosi kolejny przesąd cmentarny. Jedyną osobą, która powinna się nimi zająć, jest opiekun cmentarza. Jeśli zdecydujemy się taki gruz zabrać do domu i przerobić, to wszystko, co z niego powstanie szybko ulegnie samozniszczeniu lub zostanie uszkodzone przez swego rodzaju klęskę, np. pożar, trąbę powietrzną lub powódź. 

Czy można przynosić rzeczy z cmentarza do domu – lepiej tego nie rób

To, co rośnie na cmentarzu, powinno na nim pozostać. W miejscu spoczynku bliskich zmarłych nie powinno się zrywać kwiatów - zabrane zmarłemu, mogą niebawem wyrosnąć na twoim grobie. Nie zaleca się również zbierania innych darów natury - orzechów, żołędzi czy kasztanów. Przyniesione do domu mogą sprowadzić do niego jakąś potępioną duszę, która zgubiła drogę do czyśćca.  

Istnieje również wiele przesądów, które wskazują na to, co należy zrobić, aby pomoc duszom i przyciągnąć szczęście na cmentarzu:  

Treść artykułu opublikowana pierwotnie 17.10.2022