Czarna kawa korzyści

Eksperci odkryli, że picie kawy może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci. Wyniki badania zostały opublikowane na stronie internetowej czasopisma JAMA Internal Medicine.

Podkreśla się, że w okresie od 2006 do 2016 roku naukowcy badali stan zdrowia około 500 tysięcy Brytyjczyków w wieku od 38 do 73 lat. W szczególności, pytali badanych o to, ile filiżanek kawy piją dziennie. Wyniki badania wykazały, że picie ośmiu kubków czarnej kawy dziennie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o 14%. U tych, którzy pili do sześciu filiżanek, wskaźnik ten wyniósł 16%.

Mniej widoczne efekt były u tych smakoszy kawy, którzy spożywali mniej niż pięć filiżanek kawy dziennie. Przy tym ryzyko przedwczesnej śmierci było mniejsze dla wszystkich miłośników kawy, niezależnie od tego, czy chodziło o rozpuszczalną, mieloną lub kawę bez kofeiny.

Istnieje szereg badań, które potwierdzają korzyści kawy, jednak odnotujmy, że jego ziarna zawierają akrylamid. To jest substancja chemiczna, która może powodować choroby nowotworowe... W tej chwili nie ma niezbitych dowodów na to, że korzyści z napoju przewyższają szkody.