Cytryn: właściwości

Cytryn uważany jest za kamień optymistów. Wnosi do życia radość, wzmacnia silną wolę i wspomaga kreatywne myślenie. Minerał ten jest bardzo rzadką, przezroczystą odmianą kwarcu, której żółte zabarwienie jest efektem śladowych ilości żelaza. Jest uważany za niezwykle cenny nie tylko ze względu na swoje rzadkie występowanie, ale też właściwości magiczne. To kamień, który pomaga wytyczyć w życiu nowe kierunki, szczególnie zawodowe. Wyrywa z rutyny i otwiera nas na nowe ekscytujące możliwości. Pomaga cieszyć się teraźniejszością i podpowiada decyzje, które okażą się najlepsze w przyszłości. Dzięki jego mocy zaczniesz znowu z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Cytryn jest kojarzony przede wszystkim z rozwojem zawodowym, ale z jego mocy skorzystać możesz także wtedy, gdy chcesz mieć więcej energii po pracy, podciągnąć się w swoim nowym hobby, czy stać się bardziej produktywna. Dodatkowo cytryn napędza wyobraźnię, dlatego jego pomoc cenią sobie szczególnie osoby, które w pracy (lub poza nią) chcą być kreatywne, twórcze i lubią wyróżniać się z tłumu. Z mocy tego kamienia skorzystają szczególnie osoby pracujące w handlu, wszystkie zawody związane z inwestowaniem oraz przedstawiciele branży kreatywnej.

Jakie moce ma cytryn?

Właściwości kamienia cytryn są niezwykle cenione nie tylko przez rekinów biznesu, ale również przez ludzi, którzy stoją w obliczu ambitnych zdań, zmian w życiu zawodowym lub chcą przełamać rutynę. Minerał ten:

 • zwiększa odwagę i siłę przebicia;
 • wspomaga logiczne myślenie;
 • podkręca motywację wewnętrzną;
 • pomaga w negocjacjach;
 • pomaga utrzymać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym;
 • wyrywa ze stagnacji;
 • wyzwala kreatywną energię;
 • przyciąga dobrobyt i sukces finansowy;
 • dodaje energii;
 • otwiera umysł na nowe rozwiązania.

Prawdziwy cytryn ma też szerokie zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej. Uważa się, że może on:

 • wspomagać naturalne procesy regeneracyjne;
 • regulować pracę trzustki i wątroby;
 • usprawniać pracę systemu trawiennego i zmniejszać zawartość cholesterolu we krwi;
 • usuwać migreny, poprawiać pracę komórek mózgowych;
 • wspomagać system krwionośny i usprawniać przepływ limfy w organizmie;
 • zwiększać jakość snu.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Za co odpowiada cytryn?

Cytryn pomaga nam zapewnić sobie spokój i poczucie bezpieczeństwa w strefie materialnej. Sprzyja podejmowaniu decyzji, które podniosą naszą satysfakcję z życia zawodowego. Z jego mocy możesz skorzystać, kiedy zamierzasz zainwestować pieniądze, rozpoczynasz nowy projekt, lub planujesz zmienić swoją zawodową ścieżkę. W procesie podejmowania decyzji może nakierować cię na najbardziej intratną opcję. Jeśli chcesz użyć go właśnie w tym celu, jego działanie wspomagać będzie kryształ górski właściwości, którego rozjaśniają umysł i wprowadzają do życia harmonię.

Cytryn to kamień dla ludzi, którzy nie lubią rutyny i potrzebują wciąż kreatywnych wyzwań, nie boją się zmian i są gotowe na realizowanie kilku zadań jednocześnie. Co istotne, minerał ten nie tylko wspomagać będzie cię podczas realizacji swoich zawodowych marzeń, ale też pomoże ci zachować równowagę i dystans. Jego wibracja będzie stale ci przypominać o tym, że najbardziej produktywna jesteś wypoczęta, kiedy twój umysł jest jasny i spokojny.

Zobacz także:

Gdzie nosić cytryn?

Biżuteria z cytrynem, jeśli noszona będzie świadomie i z intencją, może stać się potężnym amuletem przyciągającym powodzenie. Cytryn jest jednym z tych nielicznych kamieni, który swoją wibracją odpowiada wszystkim czakrom, dlatego noszenie go blisko konkretnego miejsca w ciele nie będzie konieczne do zwiększenia jego mocy. Jeśli posiadasz luźny kamień, bez biżuteryjnej obudowy, nic się nie martw. Moc cytrynu będzie równie silna, nawet jeśli nosić będziesz go w torebce, kieszeni lub portfelu. Tę ostatnią opcję polecamy, szczególnie jeśli zależy Ci na przyciągnięciu dobrobytu.

Cytryn a znak zodiaku

Z właściwości cytrynu skorzystają zodiakalne Bliźnięta, które są z natury optymistami wciąż szukającymi wrażeń. Jego słoneczny, rozgrzewający kolor utożsamiany jest z żywiołem ognia, dlatego poleca się go również znakom, które reprezentują ten element, czyli Strzelcom i Lwom. Jako kamień przyciągający bogactwo i dobrobyt oraz wprowadzający do życia harmonię, może on być również dużą pomocą dla ceniących te wartości ziemskich znaków takich jak Panny i Byki. Cytryn sprzyjać będzie ci także wtedy, gdy któryś z wymienionych znaków jest w twoim Księżycu lub Ascendencie. 

ZOBACZ TAKŻE:

Czy cytryn trzeba oczyszczać?

Cytryn jest kamieniem, który nie kumuluje negatywnej energii, lecz przetwarza ją i transformuje w coś pozytywnego. Z tego względu często mówi się, że nie wymaga on oczyszczania, podobnie jak turmalin właściwości, którego sprawiają, że oba te minerały stanowią doskonały duet, która wspomaga usuwanie negatywnej energii. Mimo to zaznaczyć należy, że od czasu do czasu (zgodnie z własną intuicją) nie zaszkodzi gruntowne oczyszczanie. Aby je wykonać, należy wziąć do ręki kamień i opłukać go pod bieżącą wodą w temperaturze pokojowej. Wykonując tę czynność, wyobrażaj sobie, jak spływa z niego cała negatywna energia. Następnie, aby ponownie naładować go mocą, odłóż go do wyschnięcia na Słońcu. Zanim zaczniesz korzystać z jego mocy, powinnaś zapamiętać, że mimo swoich właściwości samooczyszczających cytryn wymagać będzie oczyszczania w dwóch wypadkach. Po pierwsze, kiedy używasz go do leczenia chorób lub fizycznych dolegliwości. Po drugie, za każdym razem, gdy chcesz nadać mu nową intencję.

Jak rozpoznać prawdziwy cytryn?

Kamień cytryn ma 7 w skali Mohsa, która jest uznaną przez naukowców metodą oceniania stopnia twardości minerałów, a jej znajomość może okazać się bezcenna dla każdego kolekcjonera. 7 w tej skali oznacza, że naturalnym okazem będziesz w stanie zarysować szkło, podróbki zaś mogą być o wiele bardziej miękkie lub kruche. Jeśli nie chcesz obchodzić się tak drastycznie ze swoim kamieniem, możesz też przyjrzeć się jego kolorowi. Naturalny cytryn będzie miał bladożółtą barwę, podczas gdy podróbki powstałe przez podgrzewanie ametystu lub kwarcu dymnego mają lekko czerwoną poświatę. Pamiętaj również, że nieoszlifowany cytryn może mieć odcienie od bladej żółci aż po intensywny pomarańcz. Po oszlifowaniu zaś jego matowa powierzchnia staje się przejrzysta. Jeśli mimo tych wskazówek nie jesteś pewna, jakie jest pochodzenie twojego kryształu, najlepszym sposobem może być zapytanie o ekspertyzę jubilera.

PRZECZYTAJ: