Smutne cytaty o samotności


Samotność wiążę się najczęściej z żalem i smutkiem. Decydujemy się na nią raczej z konieczności, nie świadomego wyboru. Niektórym mierzą się z nią przez przypadek czy różne zrządzenia losu. Jedno jest pewne - zawsze wiąże się z pewnym rodzajem smutku. Wybraliśmy cytaty o samotności, które was poruszą.

 • „Kiedy sięgniesz pamięcią wstecz, widzisz, jak wiele z naszego życia zmarnowaliśmy w samotności. Każdemu potrzebni są przyjaciele" (Vincent van Gogh).
 • "Każdy powinien mieć kogoś, z kim mógłby szczerze pomówić, bo choćby człowiek był nie wiadomo jak dzielny, czasami czuje się bardzo samotny" (Ernest Hemingway).
 • "Każdy samotnik, choćby się zaklinał, że tak nie jest, pozostanie samotny nie dlatego, że lubi, ale dlatego, że próbował stać się częścią świata, ale nie mógł, bo doznawał ciągłych rozczarowań ze strony ludzi” (Jodi Picoult, Bez mojej zgody).
 • "Najgorsze, co może spotkać człowieka, to żyć i umrzeć w samotności, nie kochając i nie będąc kochanym” (Paulo Coelho, Największy dar).
 • "Samotność… Odnoszę wrażenie, że to milczenie z samym sobą. Mówienie do nikogo, patrzenie na nic, brak wszystkiego i niczego. Po prostu jest się w pustce i z tej pustki nie wyprowadzą mnie żadne drzwi, nawet otwarte…” (Aneta Szcześniak, Błazen zły).
 • "Czasem wydaje mi się, że moja samotność eksploduje rozsadzając mnie od środka. Czasem zastanawiam się, czy wypłakiwanie, wykrzyczenie albo wyśmianie tego obłędu może w czymkolwiek pomóc. Czasem pragnienie dotyku, bycia dotykaną jest tak silne, że porywa mnie do jakiegoś innego wszechświata, a tam, stojąc na krawędzi przepaści, nabieram pewności, że spadnę i nikomu nigdy nie uda się mnie znaleźć” (Tahereh Mafi, Dotyk Julii).

Cytaty o samotności i tęsknocie


Kiedy jesteśmy samotni, często tęsknimy za straconymi przyjaciółmi czy członkami rodziny. Ze smutkiem możemy też wspominać ukochanego pupila. Samotność i tęsknota przybierają różne formy. Do każdej z nich jako ludzie mamy prawo. Oto cytaty o samotności i tęsknocie, które warto znać.

 • "Samotność to obejmowanie kogoś, kogo kochasz. Gdy wiesz, że nigdy więcej nie obejmiesz go znowu” (Kami Garcia, Piękne istoty).
 • "Tęsknię za tą dziewczyną, którą byłam przy niej, tęsknię za tymi wszystkimi ludźmi, którymi byliśmy. Już nigdy nimi nie będziemy. Ona zabrała ich wszystkich ze sobą" (Jandy Nelson, Niebo jest wszędzie).
 • ,,Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez Ciebie...” (Janusz Leon Wiśniewski, Samotność w Sieci).
 • "Tęsknisz za nim, prawda? - zapytała łagodnie. - Potrzebujesz go i dlatego tęsknisz. - Jest częścią mnie, jak moje ramię, jak moje serce. Wprost nie potrafię sobie wyobrazić życia bez niego. Nie wiem, co ze sobą zrobić, dokąd pójść, jaki zrobić następny krok” (Mercedes Lackey, Sługa magii).
 • "Co do mnie, ponieważ nie byłem ani z niej wyleczony, ani od niej odzwyczajony, cóż - poległem. Widok jej sprawił mi wielki ból. Kiedy mnie opuściła, zabrała ze sobą wszystko to, co miałem w sobie pozytywnego: nadzieję, zaufanie i wiarę w przyszłość. gdy jej uśmiechnięta barwna postać znikła z mego życia, stałem się pustynią. Zabiła moje serce pozbawiając je na zawsze umiejętności kochania. moje życie wewnętrzne stało się wypaloną ziemią, taką, na której nie rosną drzewa, nad którą nie fruwają ptaki i gdzie wiecznie panuje styczniowe zimno. (...), jedynie czego chciałem to otumanić się lekarstwami, żeby nigdy nie wracać do bolesnych wspomnień" (Guillaume Musso, Papierowa dziewczyna).

Cytaty o samotności w związku


Najgorszym rodzajem samotności jest ta, która dotyka nas nawet wtedy, kiedy otaczamy się innymi ludzi. Zwłaszcza tymi, na których nam zależało. Coraz więcej osób doświadcza samotności w związku. Chociaż przebywamy z drugą osobą, czujemy się niekochani i niezauważeni. Pocieszenie mogą nam przynieść historię podobnych relacji, zwłaszcza z naszych ukochanych książek. Oto cytaty o samotności w literaturze.

 • "Niektórzy ludzie są ze sobą całe lata, ale nigdy nie masz uczucia, że do siebie pasują. Wydaje ci się, że mieszkają na różnych piętrach jednego domu" (Jonathan Carroll).
 • "Czasem brak jednej osoby sprawia, że świat zdaje się wyludniony" (Alphonse de Lamartine).
 • Jesteś o tyle spojrzeń ode mnie. / Jest mi o tyle Twych spojrzeń samotniej” (Krzysztof Kamil Baczyński, Poezje).
 • Zawsze jak się skończymy kochać, bierze mnie coś takiego smutnego. Jakbym miała w środku pusto i uderzona mogła wydać tylko dudniący, matowy dźwięk. Jakby wiał przeze mnie wiatr! Gdy mnie bierzesz, czuję się taka pełna, silna, żywa, a gdy jest po wszystkim, znów ogarnia mnie ta dojmująca samotność. Wiem, że znowu jesteśmy dwiema obcymi jednostkami, że połączenie jest niemożliwe, że człowiek jest samotny w sobie na zawsze...” (Dorota Masłowska, Kochanie, zabiłam nasze koty).

Cytaty o samotności wśród ludzi


Nie trzeba być samemu, żeby czuć się samotnie. Samotność nie oznacza jedynie tego, że nie mamy przy sobie bliskich osób. To także uczucie, że nie możemy na nikogo liczyć, dla nikogo się zwierzyć. To brak wsparcia i zrozumienia. Każdy może czuć się opuszczony. Nawet jeśli otacza się wieloma znajomymi. Wybraliśmy cytaty o ludziach, którzy są samotni, mimo że nie są sami.

 • "Na samotność bowiem skazują człowieka nie wrogowie, lecz przyjaciele" (Milan Kundera).
 •  „Na pustyni jest się trochę samotnym. - Równie samotnym jest się wśród ludzi” (Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę).
 • "W sercu pustyni czy wśród tłumu, co za różnica? Człowiek w swej istocie jest wszędzie samotny" (Agatha Christie).
 • "Bo widzisz, najgorszą samotnością nie jest ta, która otacza człowieka, ale ta pustka w nim samym, kiedy z kraju nie wyniósł ani cieplejszego spojrzenia, ani serdecznego słówka, ani nawet iskry nadziei" (Bolesław Prus, Lalka).
 • "Najstraszniejsze jest, kiedy się jest samotnym we własnym wnętrzu" (Stanisław Jerzy Lec).