Cytaty o czasie na każdą okazję

Cytaty o czasie można wykorzystać na różnych okazjach – urodzinach, imieninach, na odejściu z pracy, rocznicy ślubu itp. Czas to coś, co każdy z nas ma. Wszyscy doświadczamy jego przemijanie, momentami zbyt szybkie. Oto prawdziwe złote myśli o czasie, które każdy powinien znać.

 • "Czas płynie zbyt wolno dla tych, którzy czekają. Zbyt śpiesznie dla tych, którzy się lękają. Zbyt opieszale dla pogrążonych w żałobie. Zbyt wartko dla tych, którzy świętują, ale dla tych, którzy kochają, czas jest wiecznością" (Dee Shulman, Gorączka).
 • "Jaka to oszczędność czasu- zakochać się od pierwszego wejrzenia" (Julian Tuwim).
 • "Samotnym jest się tylko wtedy, gdy ma się na to czas" (Janusz Leon Wiśniewski, Samotność w Sieci).
 • "Jeśli nie potrafisz wykorzystać minuty, to zmarnujesz i godzinę, i cały dzień, i całe życie!" (Aleksandr Sołżenicyn, Oddział chorych na raka).

Upływający czas – cytaty

Czas to zabawna rzecz. Czasami mamy wrażenie, że nasz dzień nigdy się nie skończy, a innymi momentami leci tak szybko, że nie wiemy, kiedy minął. Stety lub niestety czasu nie da się zatrzymać. Jedyne co możemy zrobić, to przestać czekać na wielkie wydarzenia czy nadchodzące uroczystości. Zacznijmy doceniać małe momenty z dnia, a upływający czas przestanie być czymś, czego się boimy.

 • "Czas, im bardziej jest pusty, tym szybciej płynie. Życie pozbawione znaczenia przemyka obok, jak pociąg niezatrzymujący się na stacji" (Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru).
 • "W tym właśnie sęk, że Czas nie znosi, aby go zabijano. Gdybyś była z nim w dobrych stosunkach zrobiłby dla Ciebie z twoim zegarem wszystko, co byś tylko chciała" (Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów).
 • "Życie ludzkie jest zbudowane z czasu. Nasze dni, nasza zapłata mierzone są w godzinach, nasza wiedza wyznaczana jest przez lata. Chwytamy w ciągu dnia kilka minut na przerwę na kawę, a potem czym prędzej biegniemy do biurek, spoglądamy na zegarek, żyjemy od jednej wizyty do drugiej. Mimo to, nasz czas kiedyś się kończy i w głębi duszy zastanawiamy się, czy przeżyliśmy dobrze te wszystkie sekundy, minuty, godziny, dni, tygodnie, miesiące, lata i dekady. Wszystko wiruje wokół nas - praca, rodzina, przyjaciele, kochankowie... chciałoby się krzyknąć "STOP!", rozejrzeć się wkoło, zmienić porządek paru rzeczy, a potem ruszyć znowu" (Cecelia Ahern, Na końcu tęczy).
 • "Pytanie: co robić, by nie tracić czasu? Odpowiedź: doświadczać go w całej jego rozciągłości. Środki: spędzać dni w przedpokoju u dentysty na niewygodnym krześle; przesiadywać na balkonie w niedzielne popołudnie; słuchać wywiadu w języku, którego się nie rozumie; wybierać najdłuższe i najmniej wygodne marszruty kolejowe i jechać oczywiście na stojąco; stać w kolejce do okienka, gdzie sprzedają bilety do teatru, i nie wykupić biletu itd., itd." (Albert Camus, Dżuma).

Cytaty o przemijaniu

Czas i przemijanie to coś, co często zmusza nas do refleksji. Zwłaszcza w jesieni naszego życia. Jakimi ludźmi byliśmy? Czy dobrze wykorzystaliśmy nas czas na ziemi? Jakie wartości są dla nas ważne? Czy się ich trzymaliśmy? Przemijanie dotyka każdego z nas. Rozmyślanie o nim jest marnotrawieniem czasu. Zamiast tego powinniśmy po prostu żyć i starać się jak najlepiej wykorzystać chwilę, które zostały nam dane na ziemi. Oto sentencje o przemijaniu, które zmuszą was do refleksji.

 • "Korzystaj z czasu, który masz. Nie martw się o to, co przyniesie jutro. Ciesz się tym, co masz w danej chwili" (J.A. Saare, Dead, Undead, or Somewhere in Between).
 • "Tylko człowiek odmierza czas. Tylko człowiek wybija godziny. I właśnie dlatego jedynie człowiek doświadcza paraliżującego strachu, którego nie zniosłoby żadne inne stworzenie. Strachu przed tym, że zabraknie czasu" (Mitch Albom, Zaklinacz czasu).
 • "Nic dwa razy się nie zdarza /i nie zdarzy. Z tej przyczyny /zrodziliśmy się bez wprawy /i pomrzemy bez rutyny" (Wisława Szymborska, Nic dwa razy: Wybór wierszy - Nothing Twice: Selected Poems).
 • "Przemijamy. Stare ustępuje miejsca nowemu, w ten sposób świat posuwa się naprzód. Ale pamiętajmy o tych, którzy odchodzą-ta pamięć daje im nieśmiertelność" (Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności).

Cytaty o spędzaniu razem czasu

Praca, codzienne obowiązki sprawiają, że mamy coraz mniej czasu na spędzanie dnia czy nawet popołudnia z ukochanymi osobami. Mówi się, że jedną rzeczą, której ludzie najczęściej żałują, jest przekładanie kariery nad rodziną i przyjaciółmi. Nikt nie odda nam czasu. Musimy go rozsądnie wykorzystywać. Chwile spędzone z ukochanymi są bezcenne. Warto o tym pamiętać. Oto najpiękniejsze cytaty o spędzaniu razem czasu. 

 • "Liczy się każda chwila, którą można spędzić z bliskimi - póki jeszcze są tutaj. Za chwilę będzie za późno. Tak mało czasu zostało. Za mało, za mało czasu, żeby z każdym porozmawiać, żeby odpowiedzieć na całą tę miłość, żeby ogarnąć wszystkie te potrzeby, żeby zadbać o każdego, kto tego potrzebuje..." (Małgorzata Musierowicz, Sprężyna)
 • "Chciałbym spędzić z tobą każdą minutę, która pozostała mi do końca życia" (Suzanne Collins, W pierścieniu ognia).
 • "Przyjaciele, z którymi zabijamy czas, to właśnie prawdziwi przyjaciele" (Haruki Murakami, Przygoda z owcą).
 • "Czas spędzony z kimś, kogo kochamy, nigdy nie będzie stracony. Zostaje z nami na zawsze" (Licia Troisi, Marzenie Talithy).

Przysłowia o czasie

Przysłowia to tak naprawdę życiowe lekcje i rady wymyślone przez naszych przodków. Niektóre z nich są bardzo trafne, inne trochę mniej, ale każde warto przemyśleć. W końcu powstały z jakiegoś powodu. Oto najlepsze polskie przysłowia o czasie.

 • "Czas i morze bez ruchu stać nie może".
 • "Czas leczy rany".
 • "Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy",
 • "Czas to pieniądz",
 • "Bóg widzi, czas ucieka, śmierć się zbliża, wieczność czeka".
 • "Szczęśliwi czasu nie liczą".
 • "Choćbyś uciekał przez góry, las – śmierć do ciebie zdąży na czas".

Zobacz także:

 

Zobacz także: