Mądre cytaty o cierpliwości 

Bycie cierpliwym kojarzy się często z nudnym oczekiwaniem oraz powolnym odliczaniem czasu. Jeśli spojrzymy na tę cechę pod innym kątem, możemy dostrzec w cierpliwości znacznie więcej niż dotychczas. To jedno słowo łączy w sobie nie tylko pokorę, skromność, ale również umiejętność czerpania radości z każdej chwili. Jeśli nauczymy się żyć momentem, zainteresujemy się tym, co nas otacza i zaczniemy obserwować rozgrywające się dookoła życie, szybko przekonamy się, że oczekiwanie wcale nie musi być nudne. 

„Panie, daj mi siłę, abym zmienił to, co zmienić mogę; daj mi cierpliwość, abym zniósł to, czego zmienić nie mogę, i daj mi mądrość, abym odróżnił jedno od drugiego" (John Green, Gwiazd naszych wina)

„Lepiej uzbroić się w cierpliwość i otrzymać to, czego pragniesz we właściwym czasie, niż wkraczać na wysokie stanowisko, gdy nie jesteś gotowy" (The Crown, reż. Peter Morgan)

„Cierpliwość naśladuje nieskończoność, a z nieskończonością nie da się wygrać pojedynku na spojrzenia. Nieważne, jak długo wytrwasz, ona dopiero się rozkręca" (Brandon Mull, Gwiazda Wieczorna wschodzi)

„Koncentracja idzie w parze z cierpliwością, z umiejętnością czekania. Chodzi o odczytywanie świata jak książki, zespolenie się z nim" (Licia Troisi, Sekta zabójców)

„Papier jest cierpliwszy od człowieka" (Anne Frank, Dziennik Anny Frank)

„Znana jest cierpliwość dzikiego świata - wytrwała i niestrudzona, uparta jak samo życie. Cierpliwość, która utrzymuje w bezruchu przez długi szereg godzin pajaka na pajęczynie, zwiniętego węża i panterę w zasadzce. Cierpliwość ta jest cechą szczególną życia, gdy poluje na inne życie" (Jack London, Zew krwi)

Zobacz także:

Śmieszne cytaty o cierpliwości

O sprawach istotnych nie zawsze trzeba mówić w sposób poważny. Czasem odrobina humoru pozwala spojrzeć na wszystko z dystansem i nabrać zupełnie nowego nastawienia do ważnych spraw. Dobrym przykładem na to, że patrzenie na życie z przymrużonym okiem przywołują cytaty o rodzeństwie, które z uśmiechem dotykają takich kwestii, jak współpraca, empatia, poświęcenie, czy właśnie cierpliwość. 

„Nawet anielska cierpliwość ma swoje granice" (Thomas Sniegoski, Lewiatan)

„Ale trudno być cierpliwym, kiedy ludzie wokół się niecierpliwi" (Katja Millay, Morze spokoju)

„Rodzina to niezwykłe zjawisko. Trzeba naprawdę dużo cierpliwości i dobrych chęci, żeby miała rację bytu" (Jay Crownover, Buntownik)

„Cierpliwość przestała być cnotą, chcę, żeby ta awantura natychmiast się skończyła!" (Ania z Zielonego Wzgórza. Dalsze dzieje, reż. Kevin Sullivan)

„Sekret cierpliwości polega na tym, aby w międzyczasie zrobić coś innego" (Croft M. Pentz)

„Słuchaj, cholero, moja cierpliwość to nie Schengen, ma swoje granice" (Marta Kisiel, Dożywocie)

Zobacz także:

Przysłowia o cierpliwości 

O tym, jak cenna jest cierpliwość mówi się od dawna i przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Polska tradycja pełna jest przysłów o wartości oczekiwania - zarówno w dążeniu do wyznaczonego wcześniej celu, o czym wspominają cytaty o pasji, jak i codziennym życiu. Jeśli więc często gorączkowo odliczasz czas, nie mogąc doczekać się przyszłości, przeczytaj wybrane przez nas sentencje, a być może pomoże ci to zwolnić tempo i cieszyć się chwilą. 

„Ile kto ma cierpliwości, tyle ma mądrości" (przysłowie polskie)

„Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie" (przysłowie polskie)

„Brak cierpliwości w nieszczęściu jest gorszy niż samo nieszczęście" (przysłowie arabskie)

„Cierpliwością nawet z nieczystych winogron uzyskasz syrop" (przysłowie arabskie)

„Jedna minuta cierpliwości, dziesięć lat spokoju” (przysłowie greckie)

Sentencje o cierpliwości 

Cierpliwość jest bardzo ważna w różnych aspektach życia. Niektóre kwestie, jak praca, nauka, uprawianie sportu, czy nawiązywanie znajomości wymagają sporo czasu. Cytaty o małżeństwie często przypominają, że budowanie relacji to długotrwały proces, którego nie można przyspieszyć. W niektórych sytuacjach to właśnie moment oczekiwania jest tym najlepszym, najbardziej tajemniczym i wywołującym najpiękniejsze emocje. 

„Im większy wysiłek do nagrody, tym słabsza konkurencja. Cierpliwość jest strażnikiem" (Johnny Uzan)

„Cierpliwość jest potrzebna i nie można zbierać od razu tam, gdzie zasiano" (Soren Kierkegaard)

„Cierpliwość jest cnotą zakochanych" (Marc Levy, Jeszcze się spotkamy)

„Taktyczna cierpliwość to klucz do sukcesu" (Mark Owen, Niełatwy dzień)

„Przystosuj się do rytmu natury; jej sekretem jest cierpliwość" (Colleen Hoover, Nieprzekraczalna granica)

Zainspiruj się:

Aforyzmy o cierpliwości

Czytanie złotych myśli to nie tylko przyjemność obcowania z pięknym językiem, ale również dobry moment na zastanowienie się nad swoim postępowaniem, a także przewartościowanie życia. Czasem dni płyną tak szybko, że brakuje nam czasu na zatrzymanie się i spojrzenie na siebie z dystansem. Aforyzmy o cierpliwości mogą prawdziwie zainspirować to zwolnienia tempa i uświadomienie sobie, że czasem mniej znaczy więcej. 

„Cierpliwość i wytrwałość mają magiczny efekt, przed którym znikają trudności i znikają przeszkody" (John Quincy Adams)

„Dwóch najpotężniejszych wojowników to cierpliwość i czas" (Lew Tołstoj)

„Kto może mieć cierpliwość, może mieć co zechce" (Benjamin Franklin)

„Człowiek wcale nie musi przeżywać wielkich rzeczy. Wystarczy obserwować świat wokół siebie oraz nauczyć się cierpliwości i pokory" (Mariusz Szczygieł, Láska nebeská)

„Cierpliwość i wytrwałość. Przeciwieństwo ślepego uporu. I znacznie mądrzejsze od niego" (John Marsden, Przyjaciele mroku)