Ważne informacje o tym, jak przygotować się do wycieczki, uzyskałam w Cypryjskiej Organizacji Turystycznej. Tam też otrzymałam broszurę „Cyprus – Cycling Routes”. Przejrzałam również przewodniki i już wiem: wyspa jest wymarzonym miejscem dla miłośników wycieczek rowerowych. Znajduje się tam 40 niezwykle ciekawych rowerowych tras (nie licząc innych dróg i ścieżek, po których można swobodnie się poruszać na dwóch kółkach). Niektóre z nich liczą nawet 165 km, ale są też krótsze (60–80 km) i bardzo krótkie (12–15 km). Różnią się również stopniem trudności: prowadzą i po równinach, i po stromych zboczach gór. Na dłuższych trasach rozmieszczone są punkty postojowe, gdzie można odpocząć, uzupełnić zapas wody.
Rower możemy zabrać z Polski (przewóz samolotem kosztuje: na Cypr – 20 EUR, z powrotem – 15 CYP) lub wypożyczyć go na miejscu, we wszystkich ośrodkach turystycznych i centrach kolarskich oraz dużych hotelach, które z nimi współpracują. Na jeden dzień kosztuje to 5 CYP (pojazd można wypożyczyć w jednej miejscowości, a zwrócić w innej; listę punktów otrzymamy w centrach kolarskich). Jest też taki wariant: tygodniowy pakiet (160 EUR), w którego cenę wliczone są: pomoc techniczna na trasie, przechowywanie sprzętu, mycie i serwisowanie, trzy kilkugodzinne wycieczki z przewodnikiem, opieka medyczna, ubezpieczenie. Niektóre hotele organizują 3–5-godzinne wycieczki na wybranym szlaku (20–25 CYP). Istnieje również możliwość przetransportowania rowerzystów (wraz ze sprzętem) samochodami na wybrane miejsce, będące początkiem rajdu, a potem zabrania ich z końca trasy i odwiezienia wprost do hotelu (ok. 30 CYP).



Z dala od cywilizacji w Górach Troodos
Sięgają 2000 m n.p.m. i o każdej porze roku wyglądają inaczej. Powietrze jest tu rześkie, a temperatury nieco niższe niż na równinie. Szlaki prowadzą leśnymi dróżkami, kamienistymi traktami i asfaltowymi szosami. Miejscami droga pnie się łagodnie, a miejscami są ostre, trudne podjazdy i zjazdy. Rowerzysta ma więc okazję… porządnie się zmęczyć. Ale wysiłek wynagradzają mu piękne górskie krajobrazy i bliskość przyrody. Malownicze ścieżki wiodą przez położone na tarasowych zboczach masywu typowe cypryjskie wioski. Wiele z nich nie zmieniło się od wieków. I wydaje się, że każda została zbudowana według tego samego planu – wąskie uliczki zbiegają się w centralnie położonym placu. Zwykle rośnie na nim drzewo zwane Drzewem Życzeń, na którym mieszkańcy zawieszają wstążeczki z prośbami: o deszcz, o zdrowie, o dobrego męża. Życzenia proste i z reguły nie o dobra materialne, bo – jak mówią miejscowi – od dużych próśb urywają się gałęzie. Właśnie przy Drzewie wyspiarze urządzają rodzinne imprezy. Każdy, kto ma ochotę, nawet przypadkowy turysta, może na nie przyjść, gdyż im więcej gości, tym większy prestiż przyjęcia. Jeśli wybierzemy się do zachodniej i północnej części masywu, będziemy mijać bizantyjskie klasztory i przylepione do górskich zboczy lub wtulone w doliny kościoły. Do tej pory aż dziesięć z nich zostało wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

WARTO DOTRZEĆ DO Doliny Cedrów. Rosną tu najpiękniejsze lasy na wyspie. Wśród gęstwiny cedrów żyją muflony – objęte ochroną dzikie owce górskie. Trzeba jednak poruszać się po szlakach.

WIĘCEJ INFORMACJI
● Najbliższe centrum kolarskie – Tochni, www.cyprusvillages.com.cy  
●  Pole namiotowe w sosnowym lesie przy szosie Nikozja–Troodos (tel. 05 42 16 24).



Co rowerzysta wiedzieć powinien
●  Ruch kołowy jest lewostronny
●  Poruszając się w grupie, musimy trzymać się jeden za drugim
●  Jazda na rowerze jest dozwolona wszędzie poza autostradami
●  Jeździmy w kasku ochronnym
●  Weźmy narzędzia do naprawy roweru: pompka, klucze, zapasowe dętki, łatki i klej oraz smar do łańcucha
●  Pamiętajmy o apteczce, a w niej: bandaż, opaska elastyczna, plastry, węgiel, leki przeciwbólowe
●  Zabierzmy broszurę „Cyprus – Cycling Routes”
●  Punkty informacji turystycznej: Limassol, Agia Napa, Nikozja (tel. 22 44 33 74), Larnaka (tel. 24 15 43 22)
●  Cypryjska Organizacja Turystyczna (CTO), Warszawa, pl. Dąbrowskiego 1 ●  Cypr. Federacja Cyklistów www.geocities.com/cyclingcy 
● Telefon kierunkowy na Cypr +357
● Waluta: 1 funt cypryjski (CYP) = ok. 7 zł


Wielkomiejsko wokół nikozji

Na Cyprze wszystkie drogi prowadzą do Nikozji, stolicy z 1000-letnią historią. Miasto położone jest w centrum wyspy, dlatego świetnie się nadaje na bazę wypadową. Można wybrać się na rowerową wycieczkę, a po powrocie, jeśli tylko sił nam wystarczy, korzystać z uroków metropolii. Nikozja jest nowoczesnym centrum handlu i biznesu, ale nie brakuje tu urokliwych starych zakątków. Trzeba koniecznie odwiedzić Cypryjskie Muzeum Archeologiczne, w którym najstarsze eksponaty pochodzą z okresu neolitu, najnowsze zaś z wczesnego okresu rzymskiego. Wyjeżdżając z miasta, będziemy podróżowali asfaltowymi drogami, leśnymi traktami i kamienistymi szlakami. Trasy poprowadzą nas przez okoliczne wioski znane z lokalnych wyrobów (np. sera halloumi, miodu, wina), gaje oliwne, lasy. Zwiedzimy też zabytkowe klasztory i kościoły.

WARTO DOTRZEĆ DO
słonego jeziora tuż obok portowego miasta Larnaka. Tu wśród drzew oliwnych i palm znajduje się meczet Hala Sultan Tekke, zbudowany na początku XIX w.

WIĘCEJ INFORMACJI
Cypryjska Federacja Kolarska w Nikozji, www.geocities.com/cyclingcy
Hotel Averof w Nikozji (tel. 22 77 34 47).


Wesoło w agia napa

Znakomite, długie, ale niezbyt trudne trasy rowerowe znajdziemy w okolicach przylądka Greko. Prowadzą wzdłuż klifowego wybrzeża, wśród gęstych jałowców, akacji i ziół, ponad skałami tworzącymi zanurzone w morzu „mosty”. Wizytówką okolicy są wiatraki i małe kościoły malowniczo prezentujące się na tle „czerwonej” ziemi. Tym, co najbardziej przyciąga turystów w te strony, jest Agia Napa – kurort, który słynie z piaszczystych plaż. Ale nie tylko. Na każdej ulicy w centrum miasteczka znajdziemy wiele nocnych lokali: klubów, dyskotek, tawern. W dzień atrakcji także nie brakuje. Wystarczy udać się do pobliskiego Waterworld (wejście 16 CYP), by poszaleć np. na zjeżdżalni kamikadze „Zenit Zeusa”.

WARTO DOTRZEĆ DO:
Nieopodal Limassol wznosi się zamek Kolossi. Ryszard Lwie Serce spędził w nim miesiąc miodowy. Limassol słynie z produkcji commandarii – słodkiego wina.

WIĘCEJ INFORMACJI
Najbliższe centrum kolarskie znajduje się w Larnace i Limassol www.bikecyprus.com  
Kemping położony jest niedaleko plaży Nissi (tel. 03 72 19 46).


Antycznie w pafos i polis

Trasy wytyczone w tym regionie nie są długie (15–30 km), ale należą do trudnych. Czasem szlak prowadzi drogą asfaltową, a czasem polnymi, kamienistymi ścieżkami przez bananowe i pomarańczowe gaje (wyspiarze często zapraszają turystów, by rwali owoce prosto z drzewa). Będąc tu, trzeba zatrzymać się w Pafos, gdzie starożytnych zabytków jest tak wiele, że miasto w całości wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Kierując się na zachód wzdłuż wybrzeża, dotrzemy do plaż zatoki Chrysochou i małego miasteczka Polis, gdzie w portowych tawernach będą czekały na nas świeżo wyłowione ryby. A dalej, polami porośniętymi kwiatami, dotrzemy do krętych wąwozów, które poprowadzą nas na pełen dzikiej przyrody, praktycznie niezamieszkany półwysep Akamas. Trzeba więc zabrać ze sobą prowiant i zapas wody. Jest tu 50 km szlaków pełnych niespodzianek. Na trasie towarzyszyć nam będą wszechobecne na półwyspie kozy.

WARTO DOTRZEĆ DO
Wielbłądziego Szlaku, łączącego port w Pafos z górami Troodos. Szlak ten niegdyś wytyczyli Wenecjanie, by ułatwić transport. Dziś szlak nie jest już używany, choć bita droga, po której z rzadka przemknie jakiś pojazd, przebiega niemal w tym samym miejscu, co przed wiekami. W czasie podróży warto się zatrzymać i pospacerować wzdłuż brzegów rzeki Xeros, wykąpać się w chłodnej wodzie.

WIĘCEJ INFORMACJI
Najbliższe centrum kolarskie jest w Pafos, Aliathon Holiday Bike Center, www.aliathonvillage.com
Kamping – na obrzeżach miasta Polis (tel. 06 32 15 26).