Propriocepcja to nic innego jak zmysł ułożenia własnego ciała. Receptory tego zmysłu kryją się zarówno w mózgu jak i naszych mięśniach i ścięgnach. Układ propriocepcji odbiera wszelkie bodźce fizyczne i ustawienia naszych kończyn względem siebie oraz regulacje napięcia mięśni czy ich pracy. Te informacje dostarczane do naszego mózgu umożliwiają nam koordynacje wzrokowo-ruchową czyli poruszanie się. Kiedy np. wchodzimy po schodach robimy to automatycznie, nie zastanawiając się nad każdym stopniem. Wszystko to właśnie dzięki poprawnej koordynacji.

Obserwując małe dzieci uczące się chodzić możemy zauważyć że u nich dopiero rozwija się propriocepcja, ale z każdym dniem są coraz bardziej świadome swojego ciała i możliwości kierowania nim przez umysł.

Ćwiczenia poprawiającej propriocepcję wykonuje się głównie po kontuzjach czy urazach. Można je jednak wykorzystać też do poprawy swojego zmysłu równowagi co jest przydatne np. podczas jazdy na nartach, desce czy rowerze oraz wielu innych sportach.

Ćwiczenia te odbywają się często przy pomocy piłki swiss lub jej połówki. Do popularnych ćwiczeń należy też naprzemiennie podnoszenie rąk i nóg w pozycji do robienia pompek lub ćwiczenia z zamkniętymi oczami (np. przysiady) oraz pilates. Treningi takie poprawiają kondycję mięśni głębokich odpowiedzialnych za nasza postawę