Jakie ćwiczenia na cellulit działają? Jak ćwiczyć?

Ćwiczenia na cellulit ud i pośladków mogą przynieść naprawdę spektakularne efekty, pod warunkiem oczywiście, że będą one wykonywane regularnie. Trening najlepiej jest wykonywać co najmniej trzy razy w tygodniu przez ok. 40 minut. Odpowiednio dobrane zestawy ćwiczeń pozwalają zmniejszyć ilość podskórnej tkanki tłuszczowej odpowiedzialnej za powstawanie skórki pomarańczowej. Co więcej, aktywność fizyczna tego typu umożliwia także redukcję obrzęków, a zatem jest to również świetne rozwiązanie dla kobiet, którą zastanawiają się jak zwalczyć cellulit wodny. Warto też pamiętać, że regularne ćwiczenia poprawiają naszą ogólną kondycję fizyczną, a także poprawiają jędrność i elastyczność skóry. 

W zniwelowaniu pomarańczowej skórki może nam też pomóc stosowanie specjalistycznych kosmetyków, takich jak balsam, krem albo olejek na cellulit. Oczywiście w tym przypadku niezwykle ważna jest systematyczność, bo tylko w ten sposób można osiągnąć zadowalające rezultaty. Podobnie jest z najróżniejszego rodzaju zabiegami wspomagającymi redukcję takich niedoskonałości na skórze. Masaż stemplami ziołowymi, bańką chińską albo rollerem musi być powtarzany regularnie, aby faktycznie był przydatny.

Decydując się na wykonywanie ćwiczeń na cellulit musimy pamiętać, aby przed każdym treningiem przeprowadzić krótką rozgrzewkę składającą się z prostych ćwiczeń. Może to być trucht, pajacyki, krążenia ramion i skłony, ale osoby dysponujące na przykład orbitrekiem lub rowerkiem stacjonarnym mogą po prostu poćwiczyć na takim sprzęcie przez 15 min zanim rozpoczną trening właściwy. Z kolei po ćwiczeniach należy poświęcić 5-10 min na rozciąganie, zwłaszcza nóg i pośladków, aby nieco rozluźnić mięśnie.

Ćwiczenia na cellulit ud i pośladków – przysiady

Ćwiczenia na cellulit na pośladkach i udach nie muszą być wcale skomplikowane, aby przynosiły dobre rezultaty. Jednym z podstawowych i najprostszych ćwiczeń poprawiających jędrność tych części ciała są klasyczne przysiady.

Ćwiczenie to wykonujemy z pozycji stojącej z nogami rozstawionymi na szerokość bioder i stopami ustawionymi równolegle w stosunku do siebie. Wzrok kierujemy przed siebie i napinamy mięśnie brzucha, które mają stabilizować nasze ciało. Następnie powoli uginamy kolana i staramy się mocno wypchnąć biodra do tyłu, tak jakbyśmy chcieli usiąść na krześle. Jednocześnie musimy zwrócić uwagę na to, aby kolana nie wychodziły zbyt mocno do przodu, przed palce stóp. Postarajmy się też, aby kąt powstający pomiędzy udem i podudziem nie był większy niż 90 stopni. Ręce możemy trzymać wyprostowane przed sobą lub też złączyć dłonie na wysokości klatki piersiowej. Po wykonaniu przysiadu prostujemy nogi w kolanach i wracamy do pozycji stojącej.

Najlepiej jest wykonać ok. 20-30 przysiadów, na przykład w dwóch seriach.

Zobacz wideo, jak poprawnie wykonać przysiady:

Zobacz także:

Ćwiczenia na cellulit ud i pośladków – zakroki

Ćwiczenia na cellulit na nogach i pośladkach muszą angażować do pracy właśnie te partie ciała. Dlatego innym wartym naszej uwagi ćwiczeniem są zakroki.

Znajdując się w pozycji stojącej rozstawiamy nogi na szerokość bioder i pamiętając o napiętym brzuchu wykonujemy zakrok jednej z nóg do tyłu nie zmieniając rozstawu nóg, ale kierując palce stopy znajdującej się z przodu delikatnie na zewnątrz. Kolanem nogi z tyłu schodzimy powoli w dół i zatrzymujemy je tuż nad ziemią. Między udem a piszczelem nogi z przodu powinien być kąt prosty, a więc kolano nie powinno wysuwać się do przodu, stopa musi mocno przylegać do podłoża. Ciężar ciała w większości powinien opierać się na tylnej nodze. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej i powtarzamy ćwiczenie na drugą nogę.

Ruch powtarzamy ok. 12-15 razy na każdą stronę.

Zobacz, jakich błędów nie robić, wykonując zakroki:

Ćwiczenia na cellulit ud i pośladków – unoszenie nogi w klęku podpartym

Ćwiczenia na cellulit w domu, które przynoszą efekty to również tak zwane ośle wykopy.

Ustawiamy się w klęku podpartym, pamiętając by dłonie były rozstawione na szerokość ramion. Plecy mają być proste, brzuch napięty, a wzrok kierujemy w stronę podłogi. Robimy wdech i na wydechu powoli unosimy nogę ugiętą w kolanie pod kątem 90 stopni do momentu, gdy udo znajdzie się w pozycji równoległej do podłogi. Ruch ten powinien być inicjowany przez napięcie pośladków, a plecy muszą być nieruchome. Następnie opuszczamy nogę, nie dotykając podłogi kolanem i znów powtarzamy ruch.

Ćwiczenie wykonujemy 10-15 razy, po czym zmieniamy nogę.

Ćwiczenia na cellulit ud i pośladków – mostek biodrowy

Ćwiczenia na pozbycie się cellulitu to także dość dobrze znane unoszenie bioder z napięciem pośladków.

Kładziemy się na plecach, nogi zginamy w kolanach, stopy układamy płasko na podłodze na szerokość bioder, a ręce wzdłuż ciała. Następnie na wydechu, napinając mięśnie pośladków, ud oraz brzucha unosimy biodra wysoko do góry. Staramy się wytrzymać w tej pozycji 5 sekund i powoli opuszczamy biodra, zatrzymując pośladki tuż nad ziemią, po czym powtarzamy ten ruch.

Ćwiczenie wykonujemy 10-20 razy.

Ćwiczenia na cellulit ud i pośladków – odwodzenie nogi w bok

Jak ujędrnić uda i pośladki jednocześnie pozbywając się skórki pomarańczowej? Rozwiązaniem może być niepozorne odwodzenie nóg.

Ustawiamy się w pozycji stojącej, łączymy ze sobą stopy i delikatnie uginamy nogi w kolanach. Napinamy mocno mięśnie brzucha i z wydechem, powoli unosimy nogę w bok. Następnie równie powoli opuszczamy nogę starając się utrzymać równowagę i nie dotykać stopą podłoża. Powtarzamy ponownie ruch na tę samą nogę. 

Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy po czym zmieniamy stronę.

Trenuj z profesjonalistą: