Córeczka tatusia to zwrot, który czasem kojarzy się nam z małą dziewczynką, bezpieczną w ramionach swojego taty, a czasem z rozpieszczonym i nieznośnym dzieckiem, któremu pobłażliwy ojciec pozwala na wszystko. Jak znaleźć balans między tymi dwoma postawami? Wyjaśniamy, o czym należy pamiętać, aby relacja ojca i córki rozwija się prawidłowo i była źródłem szczęścia zarówno dla dziecka, jak i jego opiekuna.

Co to znaczy być córeczką tatusia?

Córeczka tatusia to termin, który odnosi się do mocnej więzi między ojcem a jego córką. Wskazuje na rodzica, który w szczególnie silny sposób pielęgnuje relację ze swoim dzieckiem i zależnie od kontekstu, może mieć pozytywny lub negatywny wydźwięk. Niekiedy ma afirmatywny, pieszczotliwy charakter, który podkreśla piękno i głębie relacji między tatą i jego córeczką. Innym razem, może być użyte ironicznie, prześmiewczo, a nawet z nutą nagany, np. kiedy oczywiste jest, że ojciec faworyzuje córkę kosztem swoich pozostałych dzieci lub miłość do niej sprawiła, że przestał być obiektywny. 

Zobacz także: 

Córeczka tatusia jako zjawisko psychologiczne

Córeczka tatusia jest określeniem, które funkcjonuje przede wszystkim w języku potocznym, jednak samo zjawisko relacji ojca z córką jest czymś, co żywo interesuje psychologów i od dekad stanowi obszar intensywnych badań. W literaturze psychologicznej oraz popularno-naukowej można znaleźć wiele informacji na temat tego, w jaki sposób relacja ojciec-córka wpływa na rozwój dziecka. Jeśli interesuje cię ten temat i chcesz dowiedzieć się o nim nieco więcej, polecamy kilka szczególnie ciekawych pozycji.

  1. “Po co są ojcowie? Rozważania psychoanalityczne”, Judith Trowell, Alicia Etchegoyen;
  2. “Psychologiczny obraz ojca w biegu życia”, Adrian Kurcbart;
  3. “Najszczęśliwsze dzieci na świecie”, Acosta Rina Mae, Michele Hutchison;
  4. “Ile znaczy tata. Trwały ślad, który ojciec zostawia w życiu córki”, Leman Kevin;
  5. “Zawód ojca”, Chalandon Sorj;
  6. “Jestem tatą! Co naprawdę muszą wiedzieć ojcowie?”, Maiwald Stefan;
  7. “Dla mnie” Zack Bush.

Dlaczego relacja ojca z córką jest ważna?

Relacja między ojcem a córką ma ogromne znaczenie w procesie kształtowania się osobowości dziecka, ponieważ to, czego nauczymy się od naszych rodziców, często zostaje z nami do końca życia. Poniżej wyjaśniamy szczegółowo, w jaki sposób obecności i postawa taty może wpłynąć na formowanie się osobowości i światopoglądu jego córki. 

Zobacz także: 

Ojciec jako nauczyciel

Pozytywne wzmocnienie, wsparcie oraz jawne okazywanie uznania wzmacniają pewność siebie u dziecka. Aby jednak była ona oparta na stabilnych fundamentach, rodzice powinni być jednakowo zaangażowani i jednogłośni. Szczególnie ojciec, który w naszej kulturze często postrzegany jest autorytet i głowa rodziny ma ogromny wpływ na poczucie wartości swojej córki. Zachęcanie córki do odkrywania świata, nauka stawiania granic oraz respektowanie ich, zapewniania o jej wartości i tworzenie atmosfery opartej na poczuciu bezpieczeństwa sprawiają, że dziewczynka ma większe szanse wyrosnąć na kobietę, która zna swoją wartość i wie, jak się o siebie zatroszczyć.

Zobacz także:

Ojciec jako wzór

Dziewczynka obserwująca swojego ojca oraz jego relację z matką oswaja się z tym, co widzi i przyjmuje jako znajomy sobie model, do którego najprawdopodobniej sama będzie dążyć. Właśnie dlatego zdrowa i pełna empatii relacja z ojcem, może stać się podłożem do tworzenia głębokich relacji z jej przyszłymi partnerami. Oznacza to, że ojciec staje się dla niej jednym z pierwszych wzorów, od których uczy się tego, jak wyglądają bliskie relacje z innymi ludźmi. Rzeczy, które tata, często nieświadomie swoim zachowaniem czy gestami, pokazuje dziecku, staną się podstawą tego, jak w przyszłości będzie ono postrzegało swoją rolę w związku i jakie oczekiwania postawi przyszłemu partnerowi.

Ojciec jako obrońca

Typowe córeczki tatusia często podkreślają, że ich ojciec jest ich największym bohaterem. Z psychologicznego punktu widzenia określenie to jest zaś szczególnie ważne, ponieważ możliwość udania się do rodzica po pomoc i świadomość tego, że zawsze otrzyma się wsparcie, jest kluczowa w zdrowym rozwoju dziecka. Ojciec-feminista, który broni swojej córki i wspiera ją, ale jednocześnie nie ukrywa jej przed światem, to prawdziwy skarb. Sztuką jest znalezienie równowagi między stworzeniem dziecku bezpiecznego schronienia, do którego zawsze można wrócić, a obdarzeniem go swobodą niezbędną do tego, aby poznało życie i nauczyło się go na własnych błędach.

Zobacz także: 

Jak zbudować silną więź z córeczką?

Zbudowanie zdrowej i silnej relacji z córką jest czymś, co może niekiedy trwać latami. Aby jednak móc cieszyć się nią w przyszłości, warto zacząć już od pierwszych dni jej życia. Jeśli jesteś tatą, który nie miał takiej okazji, nie martw się - nigdy nie jest za późno, aby zacząć uzdrawiać relacje z własnym dzieckiem. Oto kilka porad, które mogą ci w tym pomóc. 

  1. Zadbaj o to, abyście spędzali wspólnie czas. Być może jest coś, co oboje lubicie robić? Możecie czytać książki, gotować, lub wybierać się na piesze wycieczki. Ważne, abyście oboje czerpali z tego radość.
  2. Uważnie słuchaj tego, o czym opowiada ci twoja córka, nawet jeśli dziecięce i nastoletnie problemy wydają ci się błahe. Poczucie, że może zwrócić się do ciebie w razie potrzeby, jest podstawą dla relacji opartej na wzajemnym zaufaniu.
  3. Doceniaj osiągnięcia swojej córki, chwal ją i zachęcaj do tego, aby starała się osiągać cele, na których jej zależy. Czasem proste słowa, jak “jestem z ciebie dumny”, są wszystkim, co dziecko potrzebuje usłyszeć.
  4. Pokaż córce, że akceptujesz ją taką, jaka jest. Punkt ten jest szczególnie ważny, jeśli różnicie się charakterami lub upodobaniami. Pokaż jej, że nie musi starać się nikomu przypodobać, aby zasłużyć na miłość.
  5. Stwórz wspólne małe tradycje, które pomogą wam znajdować czas dla siebie nawzajem. Może to być np. oglądanie filmów w piątkowy wieczór, niedzielny spacer lub pizza i lody na zakończenie roku szkolnego.
  6. Daj swojej córce przestrzeń na wyrażanie siebie, szanuj jej indywidualizm i pokaż jej, że interesują cię jej sprawy. Uważnie słuchaj, gdy opowiada ci o swoich pasjach i zachowaj otwartość, nawet jeśli są one dla ciebie czymś odległym i nieznanym.

Rozpieszczona córeczka tatusia

Córeczka tatusia to niestety często określenie nieco ironiczne, którym opisuję się dziewczynkę (a niekiedy dorosłą kobietę), która jest przez swojego ojca rozpuszczona do stopnia, który negatywnie wpływa na jej zdolności społeczne. Nadmierne pobłażanie dziecku i spełnianie wszystkich jego zachcianek może sprawić, że wyrośnie ono na osobę o ograniczonej empatii, nieszanującą potrzeb innych ludzi, samolubną i z ograniczonym poczuciem odpowiedzialności za własne życie i swoje zachowanie.

Jeśli chcesz tego uniknąć, dobrze jest zachować równowagi między miłością a dyscypliną. Poniżej wymieniamy kilka najważniejszych rzeczy, o których powinien pamiętać każdy tata, który ma tendencję do pobłażania swojej córeczce.

  1. Twoja córka powinna znać konsekwencje niewłaściwego zachowania, ty zaś powinieneś egzekwować je za każdym razem, gdy dziecko przekroczy wyznaczone mu granice.
  2. Konsekwencje te nie muszą być od razu surową karą, która upokorzy dziecko i złamie jego ducha. Powinny jednak jasno łączyć się dla niego z nieodpowiednim zachowaniem.
  3. Nie nagradzaj dziecka za wszystko. Wykonanie podstawowych obowiązków jak odrabianie lekcji lub posprzątanie pokoju powinno być czymś neutralnym.
  4. Córeczka tatusia, która dostaje wszystko, o co poprosi to przyszła materialistka, oczekująca od ludzi, że spełnią każdą jej zachciankę. Ucząc dziecko, że możesz od razu zrealizować jakikolwiek kaprys, budujesz w nim mylne przekonanie, że w przyszłości inni ludzi również będą tak postępować.
  5. Brak struktury i rutyny, które są bardzo ważne w życiu dziecka, może spowodować, że w przyszłości będzie ono miało problem ze zorganizowaniem swojego dnia oraz z przestrzeganiem norm społecznych, oczekując, że to wszyscy inni nagną się do ich aktualnej zachcianki.
  6. Brak pochwał może być równie szkodliwy, co ich nadmiar. Zbyt częste lub zbyt entuzjastyczne chwalenie dziecka za wszystko, co zrobi, może wzbudzić w nim przekonanie o własnej nieomylności oraz ugruntować bezkrytyczne spojrzenie na samego siebie.
  7. Pamiętać należy również, że dziecko powinno otrzymywać też negatywną informację zwrotną w sytuacji, gdy zachowuje się niewłaściwie. Nagana powinna być łagodna i konstruktywna, taka, aby dziecko mogło w przyszłości skorygować swoje zachowanie, ale by nie poczuło się personalnie zaatakowane.

Zobacz także: 

Córeczka tatusia - cytaty

Więź rodzica z dzieckiem jest silnym uczuciem, które może inspirować i skłaniać do refleksji nad naturą miłości i przywiązania. Poniżej przytaczamy kilka poruszających cytatów, które opisują relację ojca i córki.

Dla starego ojca nie ma nic cenniejszego niż dziecko. – Eurypides

Bycie córką tatusia jest jak noszenie stałej zbroi przez całe życie. – Marinela Reka

To godne podziwu, gdy ojciec zabiera syna na ryby. Ale w niebie jest specjalne miejsce dla taty, który zabiera córkę na zakupy. – Jan Sinor

Nie przychodzi mi do głowy żadna potrzeba w dzieciństwie, która byłaby tak silna, jak potrzeba, by ojciec mnie chronił. – Zygmunt Freud

Nie jest sztuką zostać ojcem, sztuką jest nim być. – Wilhelm Busch

Ale jednego zdążyłam się już nauczyć: każdy ojciec lubi spełniać zachcianki swojej córki. – Rebecca Ross

Moja córka uczyniła mnie najszczęśliwszym człowiekiem na świecie, bo moje serce jest wypełnione radością. To ona dała mi to szczęście. – Oscar Wilde

Ojcostwo nie jest czymś doskonałym, ale czymś, co doskonali mężczyznę. – Frank Pittman

Ojciec powinien ciągle dawać, żeby czuć się szczęśliwym. Wciąż dawać to znaczy być ojcem. – Honoré de Balzac