Arystoteles powiedział kiedyś „piękno jest lepszą rekomendacją od najlepszego listu polecającego”. Od tego momentu upłynęło wiele czasu, natomiast sens tych słów wypowiedzianych przez starożytnego filozofa nadal aktualny jest we współczesnym świecie. Dbanie o wygląd to coś znacznie więcej niż przysłowiowe „strojenie się w piórka”. To nasz image oraz kapitał na który pracujemy każdego dnia. Nie bez znaczenia jest więc to, co robimy aby zachować idealny wygląd i go utrwalać. Rynek oferuje obecnie wiele narzędzi, dzięki którym możemy cieszyć się dłużej urodą i zdrowiem. Co ciekawe przywilej dbania o siebie, o swój wygląd, przestał być już domeną tylko kobiet. Media oraz firmy, w których ofercie znajdują się produkty oraz usługi pielęgnacyjne dla panów, dokonały zmiany wizerunku mężczyzny. Stereotyp mówiący o tym, że dbanie o siebie jest niemęskie odchodzi w zapomnienie. Przysłowiowe mydło i woda to zdecydowanie za mało, aby móc sprostać współczesnym kanonom zadbanego faceta. Dziś wchodząc do drogerii widzimy osobne regały dedykowane paniom i panom. Wizyta płci męskiej w salonie medycyny estetycznej również nie jest już niczym nadzwyczajnym. A jeśli chodzi o tą branżę usług pielęgnacyjnych to w ostatnich latach w naszym kraju rozwija się ona bardzo intensywnie. Świadczy o tym choćby liczba otwieranych gabinetów. Skąd to zainteresowanie? Wynika to z faktu, że Polacy coraz chętniej dbają o siebie. Jednocześnie oczekują już po pierwszej wizycie, że przyniesie ona widoczne zmiany. Medycyna estetyczna może sprostać temu poprzez wykorzystanie wyspecjalizowanych produktów i urządzeń o wysokiej jakości  - wyjaśnia dr Joanna Dąbrowska-Juszczak, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej.

Jak pokazują analizy rynku, jesteśmy w stanie wydawać coraz więcej na specjalistyczną pielęgnację, pod warunkiem iż przyniesie ona w przeciągu niedługiego okresu znaczącą poprawę wyglądu. W tej dziedzinie Polska szybko dogania kraje zachodnie. A jakie zabiegi cieszą się największym zainteresowaniem? Zapytaliśmy o to dr Joannę Dąbrowską-Juszczak, która współpracując z warszawskimi gabinetami ma możliwość dokonania analizy rynku. Wśród zabiegów, które spotykają się z największym zainteresowaniem są:

Botoks - niestety nadal wiele mitów krąży wokół zabiegów z botoksem. Szkoda, ponieważ botulina idealnie sprawdza się o każdej porze roku. W lecie kiedy pod wpływem słońca częściej mrużymy oczy i marszczymy czoło i brwi, przybywa nam o wiele więcej zmarszczek. Poprzez podanie botoksu, wygładzają się załamania na skórze oraz chroni nas to przed pojawieniem się nowych.

Skinboosters to zabieg stabilizowanym kwasem hialuronowym. Powoduje on dogłębne i długotrwałe nawilżenie skóry. To również doskonała metoda na poprawę owalu twarzy i likwidację fotouszkodzeń skóry oraz korekcji innych wrażliwych i podatnych na powstawanie zmarszczek obszarów. Co istotne nie wiąże się on z koniecznością wielokrotnych nakłuć skóry, jak ma to miejsce w przypadku klasycznej mezoterapii igłowej. Wystarczy jedno ukłucie z każdej strony twarzy, gdzie kwas podajemy nie igłą a kaniulą, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstania siniaków i bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć.

Peeling medyczny – dzięki temu zabiegowi usunięty zostanie zrogowaciały, szary naskórek, powstały w wyniku odwodnienia skóry, a także redukcji ulegają przebarwienia posłoneczne. Idealnie sprawdza się w okresie jesiennym, kiedy po lecie skóra jest przesuszona i łuszczy się.

Nici liftingujące – to najnowszy zabieg medycyny estetycznej, dzięki któremu możemy delikatnie unieść opadające policzki tzw. chomiki, wygładzić bruzdy czy poprawić napięcie skóry nie tylko na twarzy ale również w obrębie piersi, kolan, ramion czy brzucha. Wprowadzone podskórnie nici oprócz mechanicznego działania liftingującego powodują wytwarzanie własnych komórek sprężystych odpowiedzialnych za prawidłowe napięcie skóry.  

To co zwraca uwagę to fakt, że medycyna estetyczna cieszy się coraz większym zaufaniem z czym był dość duży problem na początku jej funkcjonowania na naszym rynku. Dzięki działalności takich instytucji jak Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, wprowadzono standardy oraz przeszkolono lekarzy, którzy obecnie są wykwalifikowanymi specjalistami. Wybierając się na wizytę w gabinecie medycyny estetycznej warto zwrócić uwagę na kwalifikacje osoby, która będzie przeprowadzać zabieg. Każdy powinien być poprzedzony diagnozą, w ramach której lekarz podejmuje decyzję o możliwości wykonania konkretnej usługi.